Strona główna Latarki Convoy s2+ jako latarka na rower i spacer. Kompletujemy zestaw na start...

Convoy s2+ jako latarka na rower i spacer. Kompletujemy zestaw na start UPDATE 28.10.2020 +?

201
21321
Latarka Convoy

Convoy s2+ 2.1A czy 2.8A ? A może coś z nowszej edycji ? Jak barwa diody, ciepła czy zimna ? Kolimator OP czy SMO, a może reflektor ? Jaki akumulator 18650 ? Co z ładowarką ? A uchwyt na kierownicę do roweru ? I można dodać do tego jeszcze kilka innych, dość często powtarzanych pytań. Skupię się tutaj jednak na możliwie prostym wyjaśnieniu co Wam potrzeba na start jeżeli chcecie zacząć swoją przygodę z Convoyem s2+. Tak naprawdę to możecie użyć tej wiedzy też do skompletowania zestawu pod większość latarek działających na ogniwach Li-Ion.

 

Aktualizacja wpisu:

28.10.2020 Solidna przebudowa i aktualizacja treści.

 

Doskonałym uzupełnieniem wpisu oraz rozwinięciem wielu tematów omawianych tutaj są wpisy podane niżej. Naprawdę warto je odwiedzić gdyż:

 • Dowiecie się o Convoyu s2+ wszystko co wiedzieć powinniście przed jego zakupem
 • Poznacie obsługę sterowników do tej latarki. Zmiana trybów, grup, programowanie sterownika Ramping okaże się bułką z masłem
 • Nakierują was na co zawracać uwagę podczas zakupu akumulatora, czego unikać oraz przedstawią Wam wiedzę wręcz elementarną którą warto znać podczas użytkowania ogniw
 • Jak już będziecie wiedzieć co chcecie kupić konkretnie, macie zniżkę by oszczędzić nieco grosza na inne wydatki 😛

Kompendium wiedzy na temat latarki Convoy s2+ UPDATE 08.10.2020

Podstawowa wiedza na temat sterowników do latarek Convoy, Astrolux i nie tylko (kompendium)

Kompendium wiedzy o akumulatorach Li-ion – 14500, 18650, 21700, 26650

Cała prawda o mega pojemnych akumulatorach 18650 – fake 18650 (update 03.2024r)

Zniżka na latarki i akcesoria Convoy dla czytelników diodek.pl UPDATE 09.12.2019

Kilka słów na temat fenomenu Convoy s2+

Aby była klarowna sytuacja – poniższe streszczenie jest tym co ja widzę teraz, o czym czytam w sieci i jest wynikiem moich prywatnych obserwacji z perspektywy czasu. Do kosztów ogólnie nie doliczałem wysyłki oraz nie biorę pod uwagę wersji modowanych s2+. Opisuję tutaj wyłącznie to co wyszło z fabryki w Państwie Środka.

Na początku była kura, albo jajko… Żartuję. Przez dość długi czas, a nawet po dziś dzień (październik 2020), najtańsza i najpopularniejsza wersja Convoya s2+ składa się z zimnej diody XM-L2 (U2-1A), reflektora OP, sterownika 2.1A z 2 grupami (3/5 trybów) i jest na aluminiowym podłożu. Co „bogatsi” fundują sobie wersję czarną, sterownik o mocy 2.8A (z tymi samymi trybami) oraz diodą o barwie neutralnej z reflektorem OP. Znajdą się i „czarne owce” kupujące latarkę z ciepłą barwą diody, ale tam gdzie ja trafiam, jest to mała garść osobników. Różnica cenową między tymi modelami była, i jest, znikoma. Oscyluje w granicy 10-20 zł, zależnie od promocji. Patrząc jednak z ekonomicznego punktu widzenia dopłata 20 zł przy latarce kosztującej 40 zł jest dokładaniem aż 50% jej wartości ! Dla niektórych to nic, ale dla wielu to już parę groszy jest. W cenie różnicy między tymi modelami kupicie ładowarkę a nawet jak dobrze pokombinujecie to ładowarkę (moduł TP4056 z koszykiem) i ogniwo. Niestety za sprawą Covida dolar zaczął szaleć a zastoje w gospodarce spowodowane lock-down-em przyczyniły się do podwyżek. Popularny szarak za 40 zł jest już ciężko dostępny w takiej cenie bez promocji, a nawet jak się trafi, to dochodzą koszty wysyłki które niejednokrotnie zabijają interes. Z pomocą idzie Wam już Diodek i jego zniżka 15% w oficjalnym sklepie Convoy na platformie Aliexpress 🙂 Niby miało być to żartem, ale jak porównacie ceny latarek w promocjach na Banggood czy Gearbest to zauważycie niejednokrotne że kupując z moim kodem jest o taniej. Gdybyście nie byli zbyt techniczni, polecam zerknąć na polskie opisy latarek Convoy wraz z cenami po rabacie.

Jakiś czas później w Convoyach zaszła mała rewolucja za sprawą trzech muszkieterów. Dioda XPL-Hi na pokładzie, która bywała do tej pory głównie w c8 czy L2, zrobiła mały szał. Dodatkowo cieszył fakt pojawienia się szybki o wysokiej przepuszczalności która naprawdę cieszyła oko jak się spojrzało na latarkę. Dodatkowo fakt wypluwania przez latarkę parę lumenów więcej mogło radować nasze serce bo na oko to szansa mizerna że zobaczycie różnice. Chociaż jak czasem poczytam co w Internecie piszczy, to są osoby które ilość lumenów oceniają na oko myląc się nieznacznie. Zazdroszczę ;] Co jak co, ale najlepszą rzeczą jaką mogło nas spotkać w s2+ było przejście na miedziane podłoże które nieporównywalnie lepiej odprowadza ciepło w stosunku do aluminium (to chyba najczęściej robiona modyfikacja jaką poddawana była s2+). Długo nie trzeba było czekać i pojawił się kolejny bajer w postacie sterownika z zabezpieczeniem termicznym. Łyżką dziegciu w całości jest ciągle mała ilość pasty w tych latarkach i fakt że zawsze zalecam to naprawić. Wymiana pasty w latarce Convoy s2+ jest bajecznie prosta dla osób które w minimalnym stopniu ogarniają lutownicę. Kolejną małą rewolucją było oprogramowanie Biscotti które ma 12 grup i łącznie aż 55 trybów. Dla osób które lubią bajery, coś pięknego. Wreszcie można było ustawić sobie „płynniejszą” regulację mocy z jaką ma świecić latarka.

Nie trzeba było długo czekać aż pojawią się kolejne nowości w postaci s2+ z diodą SST20 / SST40. Ostatnio światło dzienne ujrzały edycje z diodą Osram i Samsung, a miedziane podłoże już chyba na dobre zagościło w „EsDwójkach”. Dobrą informacją jest fakt że nowsze wersje s2+ mają jakby więcej pasty, chociaż sam Simon zaleca (o ile dobrze kojarzę, mogę skłamać tutaj) by dawać jej niewiele i jedynie bezpośrednio pod diodę (wynikło to po pewnej rozmowie z jednym z czytelników który sam z nim rozmawiał). Domyślam się że chodzi o to że bezpośrednio pod diodą jest najcieplej i transfer ciepła z tego kawałka jest najważniejszy, ale osobiście uważam że ostrożności nie zaszkodzi. Nie robiłem bardzo dokładnych testów w tym temacie, nie zasięgałem też opinii u źródła, jednak uważam że warto smarować całe podłoże. W końcu jak ktoś czyści komputery i wymienia pastę termoprzewodzącą to też smaruje cały procesor a nie wybrany kawałek na samym środku.

Po dziś dzień szaro szarawe s2+ są dalej produkowane z tradycyjnym podłożem, mimo że ich sensowność jest dyskusyjna lecz jest to zapewne podyktowane celem ekonomicznym i nie ma co walczyć z tym z dwóch powodów :

 • Podłoże swoje zadanie spełnia – nie dam sobie wcisnąć kitu że duża ilość osób na tym globie robi cokolwiek przy tej latarce. Śmiem nawet twierdzić że, lekką ręką, 75% osób posiadających owe latarki nawet nie kiwnęła przy nich palcem.
 • Niska cena = większy popyt – stara zasada ekonomii której sensowność ciężko podważyć. Oczywiście znajdziemy osoby które cenią jakość, ale to nie jest target w który mierzy marka Convoy. Oni jak na razie walczą dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Mamy początek lat 20-tych XXI wieku i erę diody SST która potrafi pokazać solidne światło w tunelu jeżeli dostanie więcej niż skromne 2,8A ze sterownika opartego o AMC. Idąc za ciosem Convoy podniósł poprzeczkę i stworzył sterowniki potrafiące dostarczyć diodzie 5A, co przekład się na naprawdę solidny strumień świetlny i grzejnik patrząc na wielkość obudowy latarki. Biorąc pod uwagę fakt że sterownik 2.1A potrafił z latarki zrobić grzejnik po kilku minutach (wykresy są w kompendium s2+) zaimplementowano w nowszych i mocniejszych sterownikach zabezpieczenie termiczne. Ma ono uruchomić się gdy temperatura osiągnie 55 stopni. Teoretycznie to dużo, ale jak ktoś miał już styczność z tymi latarkami wie że można by jednak nieco podnieść próg bezpieczeństwa i nikomu raczej krzywda chyba się nie stanie. Pisze „chyba” bo mam pełną świadomość że odczuwanie ciepła to dyskusyjna kwestia. Każdy z nas inaczej odczuwa ciepło, ból itd.. Całkiem niedawno oprogramowanie Biscotti przeszło małą modyfikację i do uruchomienia trybu konfiguracji jest wymagane 20 kliknięć, a nie 10 jak było pierwotnie, więc może i tą temperaturę za jakiś czas coś zmienią… Potężna dioda to jedno, ale wciskanie jej do małej obudowy zbyt szybko uruchamia zabezpieczenia i latarka służy jednie do zrobienia efektu „WOW” przed znajomymi czy rodziną, bo korzystanie z niej na pełnej mocy aż do rozładowania ogniwa jest niemożliwe.

Ostatnio pojawił się nowy potworek (sterownik) który ma na wyjściu 8A. To już dużo za dużo na tak małą obudowę. Nawet jeżeli ktoś będzie miał na takie coś chrapkę (8A w s2+) to i nie wciśniecie go fizycznie do obudowy bo jest za duży.

Patrząc na galopujący rozwój marki i dostępnych modeli wraz z ich wariacjami, szykują się ciekawe modele w ofercie. A marka jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa i czym zaskoczy nas jeszcze Convoy s2+ wyjdzie w praniu. Ważne jest że mimo upływu lat, model ten ma dalej niespotykane chyba nigdzie indziej możliwości modyfikacji dzięki czemu może być dostosowany dosłownie do każdego. Możemy w niej zmodyfikować / podmienić praktycznie każdą część, a co za tym idzie naprawiać ją niemal w nieskończoność. I to jest największa zaleta tego popularnego modelu latarki.

Convoy s2+

Convoy s2+ – podstawy podstaw czyli co musisz wiedzieć o tej latarce

Nasz główny bohater ma ~ 118 mm długości i ~ 24 mm średnicy. Jego waga bez akumulatora to niecałe 80 gram. Mała ale niepozorna bestia 🙂

Na start musicie wybrać kolor latarki. Tego jest pełen wachlarz. Najpopularniejsza jest szara i czarna. Ale fani bardziej kolorowych modeli też znajdą coś dla siebie. Wybór koloru poniekąd definiuje Wam też to czy włącznik będzie gumowy czy metalowy. Zwróćcie koniecznie na to uwagę bo później nie ma możliwości zmiany gumka <-> metal. Poza różnicą w budowie przy gumowej wersji zmienić sobie podmienić gumkę na inny kolor. Bajer dla fanów modowania.

Kolejną rzeczą po wyborze koloru body (obudowy) to sterownik. Najpopularniejsze są 2 wersje – 2.1A i 2.8A (A – amper czyli jednostka natężenia prądu elektrycznego. W tym wypadku chodzi o ilość prądu pobieranego z ogniwa w trybie maksymalnym). W sieci możemy również trafić na słabsze wersje tj. 1.05A, 1,4A czy 1,75A.

Czasami możecie spotkać oznaczenie sterownika np. 7135×6 czy 7135×8 które oznacza ilość układów AMC. Dla zobrazowania :

7135×3 = 1050mA = 1.05A
7135×4 = 1400mA = 1.4A
7135×5 = 1750mA = 1.75A
7135×6 = 2100mA = 2.1A
7135×8 = 2800mA = 2.8A

Warto wiedzieć że im wyższa wartość, tym latarka bardziej się nagrzeje. Co prawda to są już stare wersje sterowników i nie mają one zabezpieczeń termicznych – warto mieć na uwadze. Nie zmienia to jednak faktu że wciąż cieszą się one wielką popularnością.

Wyższa wartość pobieranego prądu z akumulatora (więcej „A” na końcu) = więcej światła na każdym z trybów = szybszy czas nagrzania latarki do wysokiej temperatury = krótszy czas działania latarki na akumulatorze.

 

Nie zawsze też każdy z Was będzie musiał używać latarki na pełnej mocy. Standardowo są 3 tryby pracy dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chcecie mieć więcej trybów, szukajcie wersji ze sterownikiem Biscotti. W nowszych i mocniejszych wersjach sterowników macie już 4 tryby na start, co minimalnie poszerzy wachlarz trybów do wyboru bądź, jeżeli Wam mało, możecie też szukać sterownika z oprogramowaniem Biscotti. Kupując u Simona (pamiętajcie o mojej zniżce do której link jest na początku wpisu) macie na stracie wybór sterownika. Gdybyście nie wiedzieli które wybrać to moim zdaniem wygląd to tak:

 • Prostota w obsłudze – bierzecie ten co ma 4 tryby. Nic nie przekombinujecie, nie przestawicie itd.
 • Lubicie bajery – kupujcie Biscotti (12 grup). Co prawda możecie ustawić jakąś grupę i o niej zapomnieć, ale jak będziecie klikać dużo razy pod rząd to możecie się lekko zamieszać w tym wszystkim i zmienicie sobie grupę bądź przez przypadek wyłączycie pamięć ostatniego trybu.

 

Kolejna sprawa na jaką warto zwrócić uwagę to dioda, a w zasadzie jej brawa. Niżej przedstawiam Wam popularne zdjęcie z Internetu przedstawiające poszczególne barwy diod XM-L2.

Barwy diody XM-L2

Kolejność jest od zimnej (po lewo) do ciepłej (po prawo). Najczęściej spotkacie się z 3 głównymi typami :

 • Zimna
  • Jest najtańsza i daje najwięcej lumenów, stąd najczęściej spotkacie ją w latarkach (tak przynajmniej uważam). Nie są to jednak wartości tak duże by pełniły najważniejszą rolę przy wyborze barwy
  • Oznaczane są od 6000K wzwyż
 • Neutralna
  • Chyba najbardziej uniwersalna barwa dobrze odwzorowująca to co widzimy. Jak czytaliście trochę w sieci o tej latarce, to pewnie oznaczenie T6-4C jest już Wam znane
  • Mają oznaczenia od 4000K od 5000K
 • Ciepła
  • Ciepłe światło jest mało popularne, ale ciężko to określić bez miarodajnych statystyk. Na spacerze na pewno lepiej się sprawdza niż barwa zimna, przynajmniej moim zdaniem. No i we mgle „nie zginie” jak zimne światło.
  • Numerki jej przypisane to wartość poniżej 3500K

Owe „K” o którym mowa to stopnie w skali Kelvina.

Jaka barwa diody jest najlepsza ?

Taka która Tobie się podoba. Jak nie wiesz co chcesz, a masz wybór, bierz neutralną. Zawsze jakiś kompromis. Z praktyki powiem że przez długi czas preferowałem zimne białe światło, ale bez przesady. Owa przesada to choćby latarki marki Xanes i ich diody. W testowanych modelach latarek światło było tak zimne (barwowo) że aż wpadało w kolor niebieski. No paskudztwo jakich mało moim zdaniem. Aktualnie jestem na etapie przyjaźni z neutralnymi barwami, ale przyznam że na spacer jak wyjdę to ciepłą barwą też nie pogardzę. Nawet wole taką niż zimną. Wyjątkiem w tym przypadku jest rower na którym montuje lampki typowo rowerowe i tam białe zimne kolory oświetlenia to w zasadzie standard.

W przypadku nowszych diod typu SST czy Osram będziecie wręcz skazani na barwę neutralną bądź zimną. Z ciepłą jest deficyt, ale może to czasowe.

Jaką diodę wybrać XM-L2, XPL-HI, XHP… ?

Jeżeli chodzi o różnice w świeceniu XM-L2, XPL, SST oraz to jaki reflektor do nich wybrać (jak macie opcję) to obserwujcie mój blog i mój kanał YT, z naciskiem na to drugie. Nie raz bywam w terenie gdzie porównuję różne latarki w praktyce dzięki czemu zobaczycie jak one świecą w terenie i macie lepszy pogląd na sprawę. Na chwilę obecną niestety nie dysponuję takim materiałem, ale mam go na uwadze. Jak coś się pojawi, to wpis dostanie ten dostanie UPDATE i będzie o tym adnotacja na początku.

Reflektor OP, SMO czy kolimator ?

UWAGA ! Mimo tego co możecie wyczytać w sieci, nie wierzcie w bzdury że kolimator nie oślepia ! Jak źle ustawicie latarkę to naprawę przysłowiowy jeden pies czy macie reflektor czy kolimator, walicie po oczach równo innych uczestników ruchu. Nie wierzycie ? Ustawcie się na wprost takiego światełka przyjmując pozycję osób które będą Was (bądź Wy ich) mijać… Jedyne opcje aby nie oślepiać to odcięcie (którego s2+ nie ma), daszek (ponoć daje radę, nie testowałem) bądź ustawienie latarki pochylając ją lekko do przodu. Osobiście od zawsze stosowałem ostatnią zasadę z powodzeniem.

Pokrótce powiem że:

 • SMO (smooth reflektor / gładki) lepiej skupia światło. W przypadku jakiś niedoskonałości, wszystko niestety będzie widać. Najczęściej zobaczycie je w latarkach z głębokim reflektorem które cechuje daleki zasięg np. c8, L2 / L21A czy L6.
 • OP (orange peel / skórka pomarańczy) nie ma tak dalekiego skupienia lecz nadrabia to „ukryciem” niedoskonałości. Najczęściej montowany właśnie w latarkach gdzie zasięg jest drugorzędny np. s2+ starsze wersje z diodą XM-L2.

Niestety nie dysponuję materiałem na ten temat, ale jak coś się pojawi, wpis dostanie aktualizację.

 

Na temat kolimatora 20×60, który najchętniej właśnie montowany jest przez rowerzystów, polecam zapoznać się z filmem.

 

Jeżeli spodobało Wam się takie świecenie i najdzie Was ochota aby podmienić sobie reflektor na kolimator polecam zerknąć na film jak to zrobić. Opis jest krok po kroku a cała operacja nie wymaga specjalnych narzędzi.

 

Mini Convoy s2+

Convoy s2+ mini to nic innego jak klasyczna latarka s2+ z mniejszą tubą. Sprawdzi się super jako latarka EDC, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać ją jako światło rowerowe. W tym przypadku jedyną wadą mogą być akumulatory których pojemność oscyluje w granicy 800mAh (18350/18450 bądź 16340). Dla porównania w „normalnych” Convoyach akumulator 18650 ma pojemność ponad 4 razy większe. Praktycznie każdą s2+ można „zminimalizować” za pomocą takich właśnie tub. Moim zdaniem jedyna racja bytu dla takiego maleństwa to latarka typu EDC (do codziennego użytku).

Jaki akumulator do Convoy s2+ ?

Przedstawione tutaj informacje to podstawy podstaw. Zapraszam do wpisu kompendium 18650 / 21700 / 26550 gdzie rozwijam poniżej opisane tematy.

Akumulatory do zasilania latarek to temat rzeka. Na rynku możemy spotkać ich mnóstwo. Pojemność sięga od 2000 do 12000mAh. Jaki wybrać ? Najlepiej ten najpojemniejszy. Teoretycznie 12000mAh było by tutaj chyba najsensowniejsze, czyż nie ? Tak, gdyby ta pojemność była prawdziwa, ale nie do końca jest tak fajnie. Jak każda dziedzina rynku i akumulatory mają swoje „czarne owce”. Są nimi właśnie bardzo pojemne akumulatory o parametrach z kosmosu jak np. te 10000mAh.

Jeżeli nie chcecie utopić kasy w błoto wybierzcie ogniwa tych firm:

 • Sanyo
 • Panasonic
 • Samsung
 • LG
 • Sony

Ale warto też zwrócić uwagę na :

 • KeepPower
 • Liitokala (oni głównie nakładają jedynie swoje koszulki na akumulatory 18650 LG czy Panasonica)

Znajdą się też :

 • Nitecore
 • Olight

Ale ich ceny skutecznie Was zniechęcą…

To oczywiście nie koniec listy, jeszcze kilka innych firm się znajdzie, ale nie ma sensu wymieniać wszystkich. Pamiętajcie jednak że w przypadku ogniw 18650 NIE ISTNIEJĄ modele posiadają pojemność większą niż 3400-3500 mAh !

Wszystko co ma więcej mAh na etykiecie to bzdura i czysty kit. MickTick 4200mAh, Bajlong 6800 mAh, UltraFire 7000 mAh, GTF 9900 mAh czy Mr.Henry 12000 mAh, to są po prostu oznaczenia modelu akumulatora, a nie jego pojemność 😉

Temat Fake 18650 macie przybliżony i nie dajcie się zrobić na szaro. Najczęściej te szroty są dodawana razem z ładowarką wątpliwej jakości. Jedno i drugie to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Nie jesteś pewny czegoś ? Zapytaj w komentarzu zanim utopisz kilkanaście złotych.

W telegraficznym skrócie mówiąc – NIE KUPUJCIE ICH !

Ogniwa nowe, z demontażu czy używane ?

Możesz pozwolić sobie finansowo na zakup ogniwa za 15-25 zł / sztuka bądź nie masz czasu, weny, siły itd. szukać czegoś tańszego ? Kup nowe.

Nie dysponujesz taką gotówką, bądź nie jesteś pewny czy to dla Ciebie cała ta zabawa ? Kup ogniwa z odzysku / depakietu (kilkanaście ogniw było złożone w jedną dużą baterię, z jakiegoś powodu jednak zostały rozmontowane. Dość często są to praktycznie nowe ogniwa).

Kilka wskazówek:

 • Kupuj ogniwa tylko z zaufanego i sprawdzonego źródła (łatwo mówić, nie ? :-))
 • W przypadku zakupu na jakimś forum zobacz ile sprzedający jest czasu na tym forum oraz ile ma postów. Mała ilość napisanych postów czy krótki staż powinien Ci zapalić lampkę ostrzegawczą w głowie. Jeżeli nie jesteś pewien co do osoby sprzedającej popytaj innych forumowiczów o zdanie na chacie/shoutbox-ie.
 • Zwróć uwagę na pojemność i prąd testowania. Jeżeli dostajecie pomiar pojemności mierzony np. OPUS-em to ja bym uważał. Przy latarkach wskazane są duże prądy rozładowania, OPUS rozładowuje max 1A co może przekłamać wynik o czym pisałem tutaj (Jak zmanipulować pojemność ogniwa Li-Ion).
 • Jeżeli ogniwo ma lekko rozerwaną koszulkę to jeszcze pół biedy, można awaryjnie zakleić uszkodzenie taśmą. W przypadku uszkodzonej koszulki, gdzie kawałek z niej jest oderwany, najlepiej ją całą wymienić. Niestety to generuje kolejne koszty, czego chcemy uniknąć kupując używki. Na szczęście wielu sprzedających dodaj zapasowe koszulki lub już podmienia je przed sprzedażą. gdyby jednak było inaczej, pomyślałbym 2x nad zakupem od tej osoby.

Dlaczego ten sam model akumulatora kosztuje 20 i 50 zł ? Kupować ogniwo z zabezpieczeniem czy bez ? Brać zwykłe czy wysokoprądowe ?

Różnica w cenie wynika zapewne z faktu że jedno ogniwo jest zwykłe, bez zabezpieczeń, a drugie jest zabezpieczone (tzw. protected).

Oto różnice dzięki którym gołym okiem rozróżnicie ogniwo zabezpieczone od niezabezpieczonego.

 

Ogniwa zabezpieczone mają w wielu przypadkach wypukły biegun dodatni, tak samo jak ma to miejsce w bateriach paluszkach, natomiast niezabezpieczony akumulator posiada płaski plus. Nie jest to niestety reguła. W przypadku tandetnych akumulatorów pokroju Ultra, Bajlong itp. są niemal zawsze wypukłe bieguny dodatnie, co sugeruje że są „protected” czyli zabezpieczone. Jedyne co w tym wypadku powinno być zabezpieczone to Wy ! Przed ich kupnem.

Różnica w cenie też bywa wynikiem tego że pod ogniwem podpisuje się jakaś marka latarkowa np. Nitecore. Daje to powód do wyższej ceny która niekoniecznie przekłada się na jakość końcową produktu. Jest to ogniwo z zabezpieczeniem ale pod koszulką pewnie „siedzi” LG, Samsung czy inny czołowy producent ogniw bo firmie nie opłaca się budować fabryki dla jednej rzeczy i ma od tego podwykonawców.

Pamiętajcie proszę że ogniwa niezabezpieczone (markowe oczywiście) posiadają wbudowane zabezpieczenia. Nazywają się PTC i CID. Służą one bezpośrednio do ochrony nas, nie ogniwa. Nie mają one za zadanie ochronić ogniwo przed nadmiernym rozładowaniem itp. bo od tego jest PCM, które ponoć i tak do najlepszych nie należy (wyczytane, testów nie robiłem). W skrócie, o pierwszej dwójce, można powiedzieć że na pierwszy ogień ratuje nas PTC, gdy zadziała to ogniwo będzie dalej służyć. W przypadku nawalenia, do akcji wchodzi CID. Gdy on już „zrobi swoje” ogniwo nadaje się już tylko do utylizacji, bieguny są rozwarte.

W przypadku latarki Convoy kupujcie tylko ogniwa niezabezpieczone z trzech ważnych powodów :

 1. Ogniwo z płaskim biegunem jest mniejsze, a co za tym idzie wejdzie do każdej latarki bez problemu. Z tymi typu protected bywa różnie. Czasami różnica między nimi sięga nawet 5 mm a to bardzo dużo szczególnie przy latarkach modyfikowanych gdzie sprężynka jest większa bądź dodany jest mosiężny krążek stabilizujący ogniwo.
 2. Ogniwa zabezpieczone nie mają sensu w latarce ponieważ jej sterownik odpowiada za to aby nie rozładować ogniwa poniżej wartości krytycznej jaką jest 2.5 – 2.8 V (dolną granicę rozładowania konkretnego modelu ogniwa znajdziecie w opisie producenta, w dokumencie o nazwie Datasheet, specification of product, bądź podobnym). W praktyce jednak zabezpieczenie sterownika włączy się w okolicy 3V. Najczęściej objawia się to błyskami w krótkich odstępach czasu.
 3. Akumulatory niezabezpieczone są tańsze i nie zauważycie tutaj różnicy. A jeśli nie widać różnicy…

Jeżeli posiadacie już ogniwa zabezpieczone, nie kupujcie nowych. Użyjcie co macie, nie ma co marnować pieniędzy.

Przeszukując sklepy czy fora natkniecie się też na ogniwa wysokoprądowe. Są one trochę droższe i cechuje je wysoki prąd rozładowania. W przypadku klasycznych sterowników – 2.8A, nie ma to większego znaczenia. Jednak dla nowszych wersji tej latarki może być już wskazane aby ogniwo miało zapas mocy i ciągły prąd rozładowania na poziomie 8A – 10A (do sprawdzenia w karcie katalogowej ogniwa).

Przechowywanie akumulatorów 18650

W miarę upływu czasu ilość ogniw będzie rosnąć. Przy kilku sztukach można od biedy poradzić sobie z pomocą koszulek z zamknięciem strunowym jednak bezpieczeństwo ogniw i ich ochrona jest wtedy mocno dyskusyjna. Lepiej sprawdzą się tutaj dedykowane rozwiązania.

 • Plastikowe pojemniki

Małe, niemal dopasowane do ogniw i niestety niezbyt pancerne. Jednak swoją rolę spełniają i to jest najważniejsze. Możecie je kupić na popularnym portalu aukcyjnym bądź za kilka złotych na Aliexpress. Występują one dla akumulatorów AA, AAA oraz Li-Ion.

Etui na ogniwa AA, AAA, 18650, 21700, 26650

 

 • Gumowe etui

Dobrze chronią bieguny, amortyzują po części ewentualny upadek ale nie chronią w całości ogniwa.

Gumowe etui na akumulatory 18650

 

 • Eko – odzysk pojemników po produktach bądź twórczość własna

Po lewej pojemnik po płatkach mydlanych dzidziuś a po prawo pojemnik do garażu (wg. deklaracji producenta). Kiedyś kupiłem go w Castoramie, ale aktualnie nie są już dostępne. Jest to produkt marki PATROL.

Jaka ładowarka do ogniw 18650 ?

Ogromną zaletą akumulatorów, w stosunku do baterii, jest możliwość ich ponownego ładowania (chociaż w przypadku ogniw 18650 NIE ISTNIEJĄ baterie). Dobrej jakości akumulator Li-Ion ma możliwość ładowania go setek razy minimalnie przy tym tracąc pojemność. Przeglądając ilość dostępnych ładowarek można dostać zawrotu głowy. Co forum, czy blog, to polecają co innego. Koszt takiej ładowarki waha się od 2 do 500 złotych. Należy sobie tylko odpowiedzieć na pytanie – co mi potrzeba. Większość zadowoli się prostym modelem ładowarki, która będzie miała jeden lub dwa sloty na akumulatorki i diodę informującą o stanie naładowania a drudzy będą preferować kombajn którego ilość opcji przywróci o zawrót głowy.

Ważną cechą jest szybkość ładowania. Na dzisiejsze standardy prąd o wartości 1A czy 2A to naprawdę nic dla ogniwa i bez przeszkód możecie go używać. Jeżeli wasza ładowarka może ładować max 500mA (0.5A) to też dobrze. Nie ma obaw o to że coś się stanie, a jedyne co to wydłuży Wam się czas ładowania. W przypadku tak wolnych ładowarek osobiście uważam że warto mieć ogniwa na zapas.

Jeżeli dopiero wchodzicie w świat akumulatorów Li-Ion, ładowarek itp. nie ma sensu przepłacać i kupować kombajnów za grube pieniądze. Na bank nie wykorzystacie ich możliwości, nawet w połowie a nie wiadomo czy z czasem nie wyjdzie fakt że ta zabawa jest nie dla Was. Niżej przedstawiam klika ładowarek idealnych dla początkujących. Są banalnie proste w obsłudze, nie zajmują dużo miejsca i na start w zupełności wystarczą.

Modele podstawowe :

 • Moduł TP4056dla osób lubiących dłubanie w sprzęcie. Nie jest to pełnoprawna ładowarka. Jej największą zaletą jest cena która oscyluje w okolicy 3 złotych a do tego trzeba doliczyć koszyk na ogniwo za 2-3 złote.

 

 • XTAR – Ładuje głównie ogniwa Li-ion. Szukajcie na allegro, nie opłaca się ich ściągać z Chin. Wymaga ładowarki USB (możecie brać tą od telefonu, tabletów itp.)
  • SC1
  • SC2

Są też w sprzedaży wersje MC1 / MC2 ale nie polecam ich kupna. Mają niższy prąd ładowania niż nowsze modele a różnica w cenie jest marginalna.

 • LiitoKala – Oprócz Li-Ion naładujecie dzięki nim akumulatory AA i AAA. W zestawie nie ma ładowarki USB)

Kombajny do ładowania akumulatorów :

 • OPUS BT C-3100 – Ładuje, rozładowuje, testuje pojemność i ma zasilacz w komplecie. Za jednym zamachem możemy „ogarniać” 4 ogniwa
 • LiitoKala Lii 500Mały kombajn, jak wyżej
 • MiBoxer c4-12 – Po długich romansach z OPUS-em to moja nowa miłość od jakiegoś czasu. Ładuje dużym prądem na 4 slotach i dla mnie to zbawienie przy żonglowaniu dużą ilością ogniw. Oczywiście ma tez inne zalety ale to był mój priorytet
 • SkyRC MC3000Droga jak diabli, ale to mercedes wśród ładowarek. Chyba tylko obiadu nie gotuje 😉

Ładowarki modelarskie :

Dla kogoś kto bardziej chce się zagłębić w świat akumulatorów jest to tzw. „must have”. W przypadku gdy nasze „zainteresowanie” akumulatorami czy latarkami sprowadza się do ładowania / rozładowania i sprawdzania pojemności od dzwonu, to w zupełności wystarczy Wam MiBoxer czy Lii. Jeżeli ładowarka ma działać i być prosta w obsłudze to pierwsze polecane modele są dla Was.

 

Jaki uchwyt do latarki na rower ?

Wybór uchwytu do latarki nie jest prosty, w szczególności gdy potrzeba nam dużej uniwersalności. Ceny takich rzeczy zaczynają się od kilku złotych zł dochodząc do kwot które ciężko uznać za sensowne w przypadku zwykłego uchwytu na latarkę. Jeden uchwyt potrafi też mieć różne gabaryty. Dla przykładu, najzwyklejszy obrotowy, miałem w 3 różnych grubościach ! Można spotkać się z opiniami że lepsze są te grubsze. Niby masywniejsze, z lepszego tworzywa itd.. Ja tam różnicy nie widzę, jeden i drugi trzyma c8 czy s2+. Jedynie po czasie, ten grubszy, jest bardziej szeroki gdy wyjmiemy latarkę i sądzę że nawet słabiej trzyma. Ale może mi się to tylko wydaje ? Tak czy siak warto pamiętać oby okręcić smycz od latarki wokół uchwytu. Unikniemy dzięki temu upadku naszej latarki i skończy się tylko dyskoteką przy kierownicy.

Uchwyt obrotowy na kierownicę

Lider jeśli chodzi o popularność. Uchwyt ten jest niedrogi a bardzo uniwersalny. Przy jednej latarce i małej kombinacji możemy po części wyśrodkować wiązkę światła i oświetlać trasę względnie na wprost nas. Kolimator 20×60, lub podobny, będzie tutaj bardzo pomocny, ale nie jest aż tak potrzebny jak by się wydawało. Wadą tego uchwytu jest dość łatwe rozregulowanie jeśli bardzo często się nim bawimy i obracamy w każdą stronę. Jak ktoś będzie chciał to może rozwiercić środek i na nowo złączyć śrubką i nakrętką, tylko pytanie czy warto się bawić.

Uchwyt obrotowy

Uchwyt stały na latarkę

Drugi bardzo popularny uchwyt dostępny w sprzedaży, ale ostatnimi czasy jakby upadła jego popularność albo mi się zdaje. Prosty niczym konstrukcja cepa, nie ma co się w nim zepsuć za bardzo i niestety posiada sporą wadę, nie można nim obracać. Oczywiście jego wada to dla innych może być zaleta. W przypadku posiadania jednej latarki ze zwykłym reflektorem po zamocowaniu jej po prawej stronie lewa jest mało oświetlona i odwrotnie. Najszybciej wada ta wyjdzie na zakrętach gdy wjedziecie w ciemny las. Zdecydowanie nie polecam tego rozwiązania dla osób lubiących szybką jazdę. Po części rozwiązaniem jest użycie kolimatora 20×60, bądź zakup specjalnego uchwytu który pomoże nam ustawić światło względnie blisko mostka (np. Trustfire He01).

Uchwyt stały

Podwójny uchwyt z Chin

Dość często polecany model ze względy na solidne mocowanie umieszczonej w niej latarki i mocnego zaczepienia na kierownicy. Niestety z biegiem lat jakość spadała (albo są różne wersja, w co wątpię). W zestawie są mocowania które kiedyś był bardziej gumowe co było świetne jeżeli chodzi o jakość mocowania. Aktualnie te „wypełniacze” są z tworzywa sztucznego i już tak nie zachwycają. Jednak uchwyt jako uchwyt jest wart uwagi.

Uchwyt obrotowy zamykany 1

Uchwyt silikonowy

Szybki montaż i lekkość to niepodważalne zalety, ale przy cięższych latarka światło robi nam dyskotekę na dużych wybojach. Dość często jest polecany tylko i wyłącznie do Convoya z serii s, bądź latarek z tworzywa sztucznego które są lekkie i zbliżone gabarytami. Zaczepienie Convoy c8 na kierownicy tym uchwytem skutkuje rzucaniem mięsa na lewo i prawo podczas jazdy. Osobiście nie jestem jego fanem tego rozwiązania nawet dla latarki s2 / s2+ bo podczas testu miałem z nim takie przeboje że hej. Inna sprawa że ja nie uczęszczam zbytnio po DDR, a po terenach zielonych typu parki / lasy i inne wyboiste trasy. Jednak warto dać mu szansę, jeśli nie szalejemy na dwóch kółkach bądź nie posiadamy chwilowo żadnej lepszej alternatywy. Kosztuje niewiele i w najgorszym wypadku może Wam później służyć jako awaryjny zaczep w trasie. Tak czy siak, ja się pod nim nigdy nie podpiszę aby komuś go polecić.

Uchwyt silikonowy

Inne popularne modele uchwytów

Z modeli które są polecane przez innych możecie jeszcze spotkać:

Uchwyt tuba

 

Olight (po prawo) i jego tańsza alternatywa z Chin. Przyznaję że Olighta nie mam zamiaru testować z racji wysokiej ceny (szukam sponsora :D), ale Chińska alternatywa do mnie już dotarła. Testy praktyczne kiedyś będą… Kiedyś 😉

Uchywt Olight i zamiennik

Na koniec dam wam małą poradę. Uchwyty są różne, bywają też różne gumy do nich dodawane. Przerabiałem takie które fabrycznie fajnie się trzymały na kierownicy a trafiałem i takie gdzie mimo solidnego zakręcenia gwarantowały oświetlenie koła i nic więcej (zsuwały się). Jeżeli u Was i takie zjawisko wystąpi, wywalcie gumkę z zestawu i użyjcie starej dętki. W moim przypadku to najlepiej się sprawdziło. Jeżeli ktoś jest używa mleczka to niech pyta znajomych bo gumka to podstawa 😉

201 KOMENTARZE

  • No to temat poniekąd jasny. Wybierz model z miedzianym podłożem, różnica mała a będzie już przyszłościowo że tak powiem.
   Weź proszę jeszcze pod uwagę diodę SST20. Z barwą 4000K masz wysokie CRI i miedziane podłoże. Przy ewentualnym spacerze uważam że latarka będzie uniwersalna, jednak świeci ciut bardziej skupioną wiązką co widać na końcu https://youtu.be/hmOh0TMg554. Niestety i tutaj nie ma zabezpieczenia termicznego.

 1. Hej. Czy możesz podać link do latarki Convoy S2+ na aliexpress oraz kod zniżkowy? Ma służyć jako latarka rowerowa do jazdy po mieście. Obecnie używam na XM-L2 zakupionej na gearbest, ale potrzebuję drugiej latarki dla żony. I nie wiem, czy brać taką samą, czy na SST40?

 2. Zastanawiam się jakie mogą być różnice w świeceniu między modelami convoy S21B ze sterownikiem osram KW CULPM1.TG i 6A i convoy C8 + z osram KW CSLNM1.TG 6500K może jakieś sugestie będę wdzięczny za podpowiedź.

 3. To takie pytanie który z modeli convoy i na jakiej diodzie zasilany 18650 posiada rozproszoną wiązkę światła ale przy tym też duży zasięg?

  • Jedno wyklucza drugie. Głębokie reflektory i np. dioda XPL-Hi dadzą Ci fajny zasięg a s2+ z płytkim reflektorem da Ci lepsze światło na bliskich dystansach. Zerknij na mój kanał YT, masz tam różne testy latarek, może coś sobie dobierzesz pod swoje wymagania.

  • Tylko na allegro u Bociana widziałem taką sztukę. To autorska przeróbka bo s9 występuje jedynie z diodą XM-L2. Może to się zmieni, ale wątpię, stąd też pozostają jedynie produkty moderów.

 4. Cześ, trafiłem na bloga z yt. Latarka S2+ wydaje się spoko, lecz proszę jeszcze o poradę:
  Szukam latarki do celów inspekcyjnych, czyli wejść do zbiornika, przyjrzeć się jakości prac itp. Tryby prasy typu S.O.S. czy stroboskop jest totalnie zbędny. Najlepiej, gdyby miała medium/high i styknie. Przydałoby się ładowanie z usb lub dedykowanej ładowarki. Przy się też tryb zoom. Cena powiedzmy do 70 zł. Co polecasz?

 5. Właśnie kilka dni temu odebrałem uchwyty obrotowe do których dał link Diodek i wyglądają na solidnie zrobione w komplecie są 2 rodzaje tych gumek czy wkładek do montażu latarki oraz jest też możliwość regulacji średnicy uchwytu na zawiasie .Nie testowałem jeszcze w terenie bo czekam na latarki które są w wysyłce do mnie.

   • A któreś z tych?
    1. https://pl.aliexpress.com/item/4000400390048.html
    2. https://pl.aliexpress.com/item/4000683041706.html
    3. https://pl.aliexpress.com/item/32753734755.html
    Hm, to ostatnie o ile dobrze rozumiem, to element dodatkowy do chwytu, ale nie mogę go znaleźć? Wydaje się być to jakaś tam alternatywa, dla drogiego jak na S2+ uchwytu 4. Olight https://www.militaria.pl/olight/montaz_rowerowy_olight_ufbm_p93892.xml (skądinąd chyba najlepsza opcja, najbardziej stabilna?)

    • Ja osobiście używam tylko klasycznego obracanego uchwytu (z tego wpisu) jeżeli mam montować s2+. Kiedyś jeszcze używałem tej metalowej, i nie było źle. Ale te plastiki ze środka wymieniłem na gumki a konkretnie starą dętkę https://aliexpress.com/item/32793755971.html
     Z tych co wymieniłeś to :
     1 jest na gumkach, przy wybojach możesz stracić stabilność świecenia.
     2 wydaje się stabilna ale jakaś taka toporna sztuka, chyba zamówię z ciekawości
     3 to gumki uzupełniające, nie nadają się do latarek a jedynie do lampki którą widać na zdjęciu, opcjonalnie BL70s i inne tego pokroju
     Ta od Olighta jest chwalona na forach, osobiście nie miałem. Tam są właśnie gumki które wymieniłeś w pkt. 3. One są dość grube i powinny mocno trzymać mniejsze latarki typu s2+.
     Tutaj też masz kilka patentów z uchwytami https://www.forumrowerowe.org/topic/238961-uchwyt-latarki-spadaj%C4%85ca-jako%C5%9B%C4%87-gumowych-uchwyt%C3%B3w/

     • Hmm, no u mnie właśnie albo najkrótsze uchwyty albo taki który omija wspornik kierownicy https://diodek.pl/upload/uchwyt.jpg na wysokości 3.5 cm

      Czy to co podałeś już po wymianie gumek na dętkę jest najwyższym uchwytem i spasuje u mnie (albo przynajmniej pod jakimś nieznacznym kątem nachylenia względem wspornika też byłoby OK, byle latareczkę zamontować gdzieś bliżej środka obejmy uchwytu) https://aliexpress.com/item/32793755971.html. W innym razie zostają te zwykłe gumki silikonowe, choć najstabilniejsze byłyby wtedy uchwyty własnie na rękę albo na głowę.

      • Masz podane wymiary tego na aukcji, ciężko mi podać dokładnie czy będzie ok, czy nie. Trzeba by było wyliczyć długość między środkami uchwytu, jednak to mogę zrobić najwcześniej wieczorem (jeżeli chcesz, proszę przypomnij mi się pod wieczór). Masz jeszcze opcję zamontowania uchwytu na „przedłużce” tego typu https://aliexpress.com/item/32810562307.html ale odpowiednio krótszej. Opcjonalnie taki manewr aliexpress.com/item/4000966402569.html lub aliexpress.com/item/32961368378.html (linki pierwsze z brzegu).

       • Tak. Proszę o taki dodatkowy pomiar. Według obrazków ten uchwyt ma 10 cm wysokości. Ponad samą rurkę kierownicy te 4cm byłoby optymalne.

        Na zdjęciach pod artykułem masz jeszcze tą https://allegro.pl/oferta/uchwyt-rowerowy-do-latarki-roweru-latarka-na-rower-9405883540 czy jest warta uwagi?

        Co do przedłużek, musiałbym już raczej od-montować ten wspornik, zresztą z tych podlinkowanych akurat nie ma ich w kolorze srebrnym. Być może do tego wspornika można spróbować różnych podkładek z gum, dętek etc. ale tutaj trzeba by sporo nadrobić, bo sam wspornik ma tylko 13 mm średnicy.

         • Obawiam się że będzie kolidować https://diodek.pl/upload/pomiar_uchwytu.jpg

          Ogółem drugi model o który pytasz jest nawet względny jak na chińszczyznę, mam go, ale nigdy nie testowałem w terenie. Ogółem uchwytów do latarek mam pełno bo od dawna planuje testy ale nie mam kiedy z nimi iść w teren. Convoyów pełno czeka na reckę i ciągle dochodzą. No doba za krótka, nie ma co.
          Ja na Twoim miejscu bym kombinował coś z przedłużką, a te linki co podałem to tylko przykład. Jeszcze przychodzi mi do głowy kombinacja z zaczepem pod kierownicą, może tam byś jakoś wcisnął któryś uchwyt ? Niestety zmiana trybów to porażka w takim wypadku i jedynie ratuje Cię zdalny włącznik do s2+ albo skazanie na jeden tryb przez większość czasu na rowerze.

          • Silikon mozna zamontowac od dolu rurki kierownicy to tez dobry sposob na montaż w mojej sytuacji (jazda asfaltem). Co do przedłużki jak pisałem – nie ma jej w wersji koloru kierownicy srebrnego, żeby ta rurka spasowała. Tam na przodzie jest w ogóle mało miejsca, ale pomyślę o tym, bo sa tez krótsze w sprzdaży. Tak czy inaczej będę próbował różnych rozwiązań, dzięki 🙂

           Posiadam niebieską S2+ (OP) U2-1A z diodą XML2. Na sterowniku Biscotti. Póki co nawet bez kolimatora jestem zadowolony, na co dzień będę ją używał w grupie 1, głównie tryb 3. (między 4 a 5 nie widzę większej różnicy). Jednak skoro Biscotti nie ma zabezpieczenia, jak wyczuć czy latareczcce nie jest za gorąco czy to należy testować wraz z czasem pracy i szybko odcinać prąd? Teraz nie widze sensu otwierac jej po Simonie, o ile faktycznie pasty jest w sam raz https://i.postimg.cc/GhJ4JkDh/IMG-20200920-091638.jpg

           Czytałem, że SST20 z 4000K, pięknie odzworowuje kolory. Do tej co mam w przyszłym roku, chciałbym dokupić np. SST40 2.1A i chcę Cię spytać czy te dwie latarki będą się uzupełniały w akcji, czy jakąs masz inną sugestię. (Pomijam na razie że z Convoy S2+ może wyjść nowa wersja). XML2 bardziej na rower, SST40 bardziej uniwersalna (ale też na rower) o ile pojawi się wersja z 4000K.

           BTW: czy sam akumulator można na codzień trzymac w latarce czy przechowywać w etui na dłużej?

          • Kolor myślę że jest do poszukania, Ali jest duże i nie zawsze nazywają rzeczy po imieniu.
           No nie do końca, są sterowniki gdzie jest Biscotti i mają zabezpieczenie termiczne, ale te powiedzmy pierwsze wersje go nie mają. W nowszych latarkach są takie informacje nawet w opisach. Na rowerze chłodzi ją pęd powietrza a w ręce od razu wyczujesz że jest za gorąco, więc nie wiem w czym problem 🙂 Co do zdjęcia, pokazujesz lutowanie sterownika, tutaj się nic nie rusza. Pasta jest po drugiej stronie, pod diodą.
           SST40 nagrzeje się szybko ale daje naprawdę dużo światła, co widziałeś może na moich filmach na YT. Co do uzupełniania, mogą być jednak jestem ciekaw jak spisują się nowe diody, ostatnio Simon sypnął nowościami. Jak będziesz myślał o zakupie, napisz komentarz. Moim zdaniem aktualnie można użyć tutaj powiedzenia że myślał indyk o niedzieli…
           Powiem tak, mam 3 latarki „w pogotowiu” i trzymam w nich ogniwa. Co miesiąc tylko wrzucam je do ładowarki aby podładować jak ich nie używam. Jeżeli latarka nie ma podświetlanego włącznika czy innych tego typu bajerów, nie powinno nic się dziać. Jak są tacy mali złodzieje energii, lepiej nie zapomnieć o tym światełku bo można się zdziwić uruchamiając ją po długim czasie 🙂

          • Mam go zamówionego. Od półtora miesiąca dotrzeć nie może 🙂 Ale niestety nie mam Olighta na porównanie i przyznam szczerze że nie planuję go nawet zamawiać. A przynajmniej nie w najbliższym czasie.

          • To może coś być na rzeczy bo były jakieś manewry z gwintami. Opcjonalnie możesz podmienić zakrętki, ale podejrzewam że chciałbyś mieć opcję wyboru między sterowaniem kabelkiem a zwykłym włącznikiem.

          • „The old thread is a trapezoidal thread, the new thread is a rectangular thread. Remote switches are only suitable for rectangular threads,The blue s2+ uses a trapezoidal thread, so they do not match,”

          • Dzięki za informację, będzie dla potomnych. Powiedziałbym że sprawdzę to kiedyś, ale mam masę innej pracy związanej chociażby z Convoyami że pewnie temat zostanie zapomniany.

          • No tako rzecze Simon, ale trochę szkoda że zdalny włącznik nie dla mnie. Może w najnowszych wersjach Convoya, te nowe zdalne włączniki będą już kompatybilne.

           Wczoraj zrobiłem szerszy research i na placu boju ostało się chyba tylko Olight i jego klony, albo uchwyty na dłoń. Jednak tutaj też jest sporo wersji, wysłałem zapytanie do jednego sklepu, bo po zdjęciach wychodzi że albo sa tylko regulowane względem dłoni, albo tez regulowana jest obejma na samą latarkę (co akurat imho jest średnim pomysłęm)
           https://pl.aliexpress.com/item/32962088488.html pl.aliexpress.com/item/4000796760263.html https://pl.aliexpress.com/item/4001035185169.html
           Zdjęcia są tak robione, że w opisie mogą dopiero wyjść różnice, albo w miniaturkach zdjęć.

          • Jeżeli te uchwyty na rękę do latarki planujesz używać na rowerze to średnio pomysł widzę. Co ręka drgnie, albo będziesz hamować, to zmienia się punkt który oświetlasz. Pomijam że nawet kierownicę będzie Ci się fatalnie trzymać bo rzepy wydają się dość grube wg. zdjęć.

          • Tak też uważam, ze to średni pomysł z tymi uchwytami na rękę. Bardziej opcja na dojazdy (ale nie poważne jeżdżenie fakt) Natomiast odpowiedziano mi ze sklepu – chodzi o ten obrazek https://ae02.alicdn.com/kf/H1d828428e1fb4d37b0a4d815072dd2baR.png Wersja druga uchwytu jest nieregulowana, pierwsza ma regulację na rzep, dla latarki. Tu akurat wersja z nieregulowanym paskiem, w opisie pisze, że jest dedykowana pod latarkę Orcatorch D550 i z tego co znalazłem ona ma średnicę Convoya S2+ https://pl.aliexpress.com/item/4000527536566.html

           Uff, ale summa summarum nic nie przebije w mojej sytuacji Olighta i jego klonów, na to wychodzi.

          • Tylko jest jeden mały problem. S2+ bez zabezpieczenie na maxa poparzy Cię jak będziesz miał latarkę niemal opartą na ciele jak widać to na zdjęciach…
           Podziwiam Twoje zaparcie w temacie 🙂

        • Hej,
         uchwyt na rękę dostałem, w sprzedaży na Ali są jego trzy wersje. Ja wybrałem bez regulacji chwytu na samą latarkę. NIe wiem czy będzie parzyć, ale widac że jest szczelina między dłonią a główką latarki, raczej jestem optymistą. Uchwyt można zamontowac na nadgarstku albo na przedramieniu, solidne rzepy, ładnie spasowany produkt. Jak będzie w użyciu, to wyjdzie z czasem. https://diodek.pl/upload/uchyt_na_reke_latarka_convoy_s2+.jpg

          • Ok. Miejmy nadzieję że wszystko będzie dobrze i nie będzie kombinacji.
           Gdybyś wpadł na jakieś patenty, koniecznie daj znać !
           Pozdrawiam.

          • W piątek do mnie dotarł ten klon 🙂 Niestety nie mam oryginału by porównać a i nie widzi mi się kupować go za 30 zł + wysyłka.

          • Hej, jak ten klon Olighta się u Ciebie sprawia, ja czekam na przesyłkę.

           Przy okazji zadam pytanie o aku, czy LG INR18650-HG2 to ten sam poziom co Samsung INR18650-30Q? W stosunku do tych dwóch wyżej gdzie mieści się popularna Panasonic NCR18650B WIem, że są jakieś obiekcje co do oryginalności niektóych aku na rynku. Myślałem o tych LG, ale chcę Twoje zdanie.

          • Witaj.
           Nie testowałem go, nawet nie mam kiedy na dobrą sprawę wyjść na rower. Namacalnie wydaje się względnie jakościowo, ale szału nie ma. Gumki od przytrzymania latarki strasznie cienkie, ale to można podmienić.
           Co mam rozumieć przez ten sam poziom ? Nie bardzo rozumiem pytanie.

          • Czy te aku mają taką samą reputację. Czy one są wszystkie dobre i nie ma w zasadzie znaczenia które z nich brać. Bo Panasonic wydaje się najpopularniejszy, potem LG, a na końcu ten Samsung. NIe mówię o klonach o podobnym oznaczeniu.

          • Pierwsze słyszę o jakiejś hierarchii. Nawet jak jest, to ktoś sobie tak nazwał i tyle. Z tego co piszesz to Panasonic jest najpopularniejszy ale pewnie ze względu na to że jego klon/rebrand występuje pod marką Lii (to samo tyczy się brązowych LG HG2) i jest do kupienia w Chinach czasem w stosunkowo niskiej cenie. W sieci widzę że dość często go polecają. Prywatnie już dawno z niego zrezygnowałem, ale to inna sprawa. Z tej samej fabryki jest Sanyo który jest moim zdaniem lepszy, ale to rzecz gustu. Swoją drogą kiedyś na czerwone Sanyo NCR18650GA był mega popyt za sprawą dużej pojemności (lekko przekłamywanej :)) i świetnej jakości. Teraz coś zeszły na drugi plan a przynajmniej ja tego szału już nie widzę.
           LG czy Samsung mają świetne akumulatory, ale warto też pamiętać o SONY których VTC cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie w e-papierosach.
           Patrząc na całokształt, ja bym brał ogniwa markowe, czyli te które omawiamy i kierował się pojemnością albo wydajnością prądową, zależnie do czego mają być przeznaczone. Uwzględniając oczywiście budżet którym się dysponuje. Nie popadałbym w skrajność że jedno ogniwo lepsze a drugie gorsze bo aby to ocenić trzeba by mieć próbki tysięcy sztuk i robić testy aby były w miarę miarodajne. A przy ilości wyprodukowanych ogniw to i tak kropla w morzu.

          • Mam juz ten klon Olighta, i musze przyznac że bardzo dobrze to trzyma. Gdzieś widziałem gumki na polskim Allegro, ale czy Ty je namierzyłeś już, a może widziałeś też na AliExpress. Całkiem solidny produkt, ale najlepiej żeby tego tak często nie zdejmować z kierownicy. Nie zmienia to faktu, że musze zakupić przedłużkę albo używać tego uchwytu na rękę któy jest po prostu świetny.

          • Gumki widziałem na Ali ogólnie, może na allegro też się znajdą.
           Co do klona, u Ciebie też on obraca się idealnie i „klika” za każdym razem ? Sprawa ogólnie super jeżeli obracanie nie wyrobi się za szybko…

          • Tyle że trzeba je jeszcze zmierzyć, masz może przykładowe linki do gumek? Nie mogę sobie przypomnieć, ale na Allegro gdzieś widziałem takie gumki o różnych wielkościach, ale dedykowane do czegoś innego. Tak, obraca się na klik poprawnie, choć ma te kilka mm luzu (tolerancji) Dla mnie fakt że trzyma tak super jednak jest kluczowe, ciągłe obracanie wyrobi uchwyt, ale ząbków jest dużo więc może nie będzie z tym tak źle. Zauważ że ta podkładka jest jednak z gumy, to musi dobrze trzymać, ale znowuż – trzeba zaczekać i natyrać się z nim, żeby wyszły słabe punkty. Pytanie czy szybciej puszczą gumki, czy mechanizm ząbkowy się wyrobi. Za ta cenę produkt wartościowy.

          • Ciężko ocenić co szybciej pójdzie. Znając życie mechanizm dostanie luzu. Jak ktoś co chwila nim kręci to już sam przyspieszy ten proces. Osobiście nie sprawdzę tego bo nie używam s2+ od dawna na rowerze, a z nawet jak coś, to pewnie wezmę i tak klasyczny uchwyt.
           Gumki od spodu są fajne, ale strasznie cienkie. Można je odczepić i zobaczyć. Tutaj jestem lekko rozczarowany.
           Dojrzałem inną wadę tego modelu, nie ma o co zaczepić smyczki latarki jak ma to miejsce w klasycznych uchwytach.
           Na Ali masz tego pełno https://www.aliexpress.com/af/O-Ring-bicycle.html

 6. To może jeszcze trochę na przyszłość pytanie na jakiej diodzie brać convoy C8 + luminus SST40, czy LED XPL HI i czym one się różnią.Pozdrawiam.

  • Najprościej i najszybciej to z SST40 masz od dużo światła, szybkie nagrzewanie latarki i fajną wiązkę a XPL-HI nie da takiej ilości światła lecz za to może pochwalić się dużym zasięgiem. na YT od groma testów, najlepiej sobie popatrz i będziesz miał naoczne porównanie.

 7. Więc zamówiłem (ze zniżką) convoy S21A i S2+ sst40 obie na miedzi.Czekam również na recenzje s2+ z tymi nowymi diodami.Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

  • Ja bym poczekał i tylko SST40 brał, ale jak uważasz.
   Weź na miedzianym podłożu jak już bierzesz tą drugą. O ile się nie mylę to mają je tylko te kolorowe – pomarańczowa, fioletowa itp.

  • Jasna sprawa.
   Jeżeli nie zobaczysz żadnych informacji czy receki na blogu / YouTube z s2+ i diodą Samsunga to odezwij się za jakiś miesiąc. Może już dotrze i będę w stanie Ci więcej powiedzieć niż opierać się na suchej teorii. Jak chcesz na już to klasyka XM-L2 i np. Biscotti.

  • Ok, późnym wieczorem coś Ci podeślę edytując ten komentarz.

   EDIT:
   A co powiesz na inną latarkę „do ręki” a inną na rower ? Ja bym np. widział S21A do spacerów, a s2+ bez zabezpieczeń na rower. S21A też używają na rowerach, jednak nie wiem jak z uchwytami bo nie przerabiałem tematu. No i S21A lepiej i dłużej będzie działać na 21700, masz takie czy dysponujesz tylko 18650 ? Oczywiście możesz też tam użyć 18650, a 21700 dokupić kiedyś, albo wcale 😉

 8. Dzięki za odp.Duża ilość trybów nie musi być koniecznie bo zależy mi na prostocie mogą być i podstawowe tryby ale jak jest to jest.Nie planuje nic zmieniać,modyfikować to ma być model uniwersalny dobre mocne światło nie grzejąca się za szybko.To tyle.

 9. Witam pojawiło się sporo nowych diod,sterowników itp mam pytanie potrzebuję kupić convoy s2+ która będzie uniwersalna czyli na rower do lasu i do ewentualnych podróży pieszych po terenie jaką diodę wybrać SST 20 SST40 XPL HI ,XML2 2.1A czy 2.8 A ,barwę chcę raczej ciepło-biała tryby mogą być podstawowe i nie będę nic przy nich modować.Chcę żeby dobrze mocno świeciła ale nie zrobił by się z niej piecyk nie do utrzymania.Może jakiś konkretny model będę wdzięczny za podpowiedź . Pozdrawiam

  • Witaj.
   Ja bym brał XM-L2 o barwie jaka Ci się podoba i sterownik 2.8A z Biscotti z racji na dużą ilość trybów, niestety ten sterownik nie ma zabezpieczenia termicznego. Planujesz zmieniać reflektor na kolimator czy będzie to jeden model bez modyfikacji do wszystkiego ?

   • Jeden model bez modyfikacji taki najbardziej uniwersalny,co do trybów świecenia też nie jestem wymagający mogą być te podstawowe im prostsze tym lepsze.Czy Simon ma jakiś model który będzie ok pod tym względem?

 10. 1. A jak ma się ten Sofirn jak wyżej na tle:
  https://pl.aliexpress.com/item/32969287656.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.52682e0ebuJoRh (4000K)
  https://pl.aliexpress.com/item/1614328969.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.52682e0ebuJoRh (T64C)
  Mowa o wersjach 2.1 A. Porównanie na Twoim filmie XLM2 z SS40 robi wrażenie, pewnie wrązenie robi prądożerność tego drugiego, którym jestem również zainteresowany.

  2. Sterowniki: (luźno wpisuję bo temat ku rozwadze)
  https://pl.aliexpress.com/item/32958607790.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.52682e0ebuJoRh
  https://pl.aliexpress.com/item/32814645491.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.52682e0ebuJoRh
  Dość pobieżnie widzę, że kluczem jest wobór trybów, dla przeciętnego użytkownika jednak wersja podstawowa Convoy XLM2 jest dobra.

  3. Z oficjalnego sklepu Litokala (darmowa przesyłka rejestrowana) aku 18650HG2 są porównywalne do INR18650-30Q czy dla określonych typów latarek jednak mają ograniczenia? https://pl.aliexpress.com/item/32821524948.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.52682e0ebuJoRh

  Dzięki 🙂

  • Ten sofirn jest dobry na daleki zasięg bo to taki Convoy c8 na sterydach, s2+ lepiej spiszą się na bliskim dystansie. Chociaż model z SST20 też ma wyraźniej skupioną wiązkę. Przejrzyj moje filmu na YT, będziesz mieć pogląd.
   Moc wyjściowa i ilość trybów to w zasadzie kluczowe sprawy przy ewentualnym wyborze sterownika. Ale to jest temat rzeka…
   Z tymi aku z Chin to dyskusyjna sprawa, jedni chwalą inni narzekają. Niby to rebrandy, ale ponoć bywa różnie. Musisz dobrać ogniwa tak aby maksymalna moc sterownika nie była na styku z maksymalną wydajnością ogniwa (liczona w amperach).

   • Czytałem np. o skalpowaniu, i ten Sofirn C8T HI LED już jest „napakowany” na starcie. Kolimator tu nie jest opcją pod niego, w tym artykule piszesz też o S8 jako drugiej latarce https://diodek.pl/convoy-s2-jako-idealna-latarka-rower-dobieramy-druga-latarke/

    Ja mam przykłądowo takie potrzeby, będę wdzięczny jeśli mi coś zasugerujesz. Mam wadę wzroku. Na przykłąd robie trasę 250km tam i z powrotem. będę wracać częśc trasy w nocy, zmęczony, rozdrażniony, ok. 40 km przez las, i wioski. Nie ma znaczenia czy ktoś jest na przeciwko, jeśli miałbym kogoś oślepić w porę odwrócę źródło światła na uchwycie, jestem czujny., Byle coś nie wpadło pod koło, i czuć się bezpiecznie w lesie. Światło ciepłę, do lekko neutralnego (4000-5000K) ma sprawić, ze będę widział we mgle. Zasięg nie musi być daleki, ale powyżej średniej, waham się między kolimatorem 15×90 a 20×60 https://diodek.pl/upload/kolimatory_swiecenie.jpg Jazda w temperaturach poniżej 15 stopni, w zimę okazjonalnie, wręćz kilka razy krótkie dystanse kilkanaście km. To czy aku się grzeje czy nie, nie ma większego znaczenia, skoro na najwyższym trybie one wszystkie pewnie starcza na pół godziny. Latarka praktycznie ma być do roweru. Światło dawac mi czystą percepcję, nie rozpraszać (stąd wybór barwy jest ważny). Raczej celuję w jedną latarkę, choć nie wykluczam że dwie to nie jest złoty środek.

    Sterownik ma kluczową rolę; one mają tryb do 50% a potem od razu 100% mocy, to mi się nie podoba, zresztą zwróciłeś uwagę ze Convoye źle mają to rozegrane. Nie ma na przykład 70%. Nie ma tez różnicy w zasadzie czy Convoy 2.1A czy 2.8A.

    Wróce do tematu za jakiś czas, przejrzę Twoje materiały bo tego jest DUUUUUŻO, komentarze czytać to kolejne wyzwanie:)

     • Jeśli gra jest warta świeczki to tak. Ale zanim otrzymam sprzęt, pobawię się nim, upłynie trochę czasu a jesień za pasem. Więc zwróćiłem się w kierunku mocniejsych wersji teraz. Jestem za tańszym zakupem w Chinach, w Polsce szukałbym nawet sprawdzonej modyfikowanej używki. Na pewno szukam czegoś innego, niż standard.

      Robiłeś porównanie tych modeli https://youtu.be/hmOh0TMg554
      https://pl.aliexpress.com/item/1614328969.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.816c2e0eR9NMxx
      https://pl.aliexpress.com/item/32969287656.html?pm=a2g0s.8937460.0.0.816c2e0eR9NMxx
      https://pl.aliexpress.com/item/33009862476.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.816c2e0eR9NMxx
      Wstępnie wybrałem odpowiednio odmiany kolejno: T6 4C 7135×6, 5000K 7135×6, 5000K* + kolimator

      Mocniejsza wersja Sofrina na średnim trybie ma ok. 600lm, czy to jest optymalne nie wiem, ale daje w TEORII 1.5h dla wersji gdzie najwyższy tryb to jest kosmos http://budgetlightforum.com/node/57178 Obie wersje mają fabrycznie inny reflektor niż fabryczny Convoy S2+ (OP)

      * wszystkie one niezależnie od sterownika mają od razu przejście z mocy np. 30% na 100%. Latarka z SST40 zawiera dodatkowo ciekawą notkę „Jeśli temperatura [latarki] jest poniżej 55 stopni celsjusza, to będzie wyjście pełny prąd. Jeśli jest powyżej 55 stopni celsjusza, będzie stale regulować prąd, aby latarka nie przegrzewała się.” – to dla mnie definicja bezużyteczności urządzenia, o ile 55 stopni C. to jest optymalna temperatura w warunkach jazdy dla tego sprzętu.

      Posiadam smarton w metalowej obudowie, wiem czym są straty ciepła w zimie, gdy telefon wyłącza się przy 30% naładowanego aku (albo głupieje elektronika w upale) i na tej samej zasadzie nie mogę oczekiwać tutaj cudów, że latarka na najwyższym trybie niezależnie czy to będzie wersja podstawowa czy SST40 „pociągnie” raptem 30 minut. Tyle, że najwyższy tryb używa się bardzo rzadko, np. gdy coś zgubimy.

      Tym długim poprzednim wpisem, zasugerowałem np. że część problemów jak potencjalne oślepianie kogoś na przeciwko nie będzie występować u mnie, więc mogę sobie pozwolić na „no limits”. Szanuję siebie na drodze i szanuję innych. Bardziej jestem skłonny kupić gotowca zmodyfikowanego, choć jeśli miałbym czarno/biało że budowa latarki w mojej sytuacji ma sens, zdecydować się na taki krok. Dojazdy nocne i poranne w mocnej mgle w zimnie to moje priorytety. To czy kąty będą takie a nie inne, a źródło światła mniej lub bardziej punktowe (z naciskiem jednak na bardziej szerokie) jest ważne ale nie mniej niż sam komfort (barwa, długość pracy na aku).

      • Jak widzę odrabiasz lekcję więc wiesz mniej więcej co Ci potrzeba. Ja na Twoim miejscu bym celował w s2+ z Biscotti ze względu na dużą ilość trybów i reflektor OP / kolimator na zmianę by mieć rozeznanie w temacie. Dioda z barwą neutralną była by chyba najlepsza patrząc że jeździsz we mgle. Ciepła barwa do mnie tutaj nie przemawia, ale to rzecz gustu. Sofirna bym sobie odpuścił ew. dodał jako drugą / zamienną z s2+. Zabezpieczenie termiczne w Twoim przypadku to dodatek. Na rowerze powietrze skutecznie chłodzi latarkę a co za tym idzie możesz celować w sprzęt bez zabezpieczeń termicznych czyli najprostsze modele. Multum osób jeździ na fabrycznych s2+ gdzie podłoże jest alu a pasty co pies napłakał i żyją. Latarki działają 🙂 Oczywiście minimalny mod wskazany, ale jak sam dobrze nie znasz tych sprzętów to takie tańsze odmiany s2+ myślę że dadzą radę. Jak wymienisz później podłoże na miedziane i zalutujesz je w pigule to już będzie miód malina 😉

        • Nie, mówię ogólnie o parametrach, nie mam konkretnej wersji na myśli bo staram się nie myśleć szablonowo. Druga sprawa, miałem na myśli XM-L2, ale jak widać można podciągnąć pod myśli różne wersje s2+, a ich jest od groma.

       • Nie wiem czy to co podlinkowałem to jest już XM-L2, natomiast w opisie aukcji jest „CRI:Ra (4000 K/2700 K) = 95, Ra (6500 K/5000 K) = 70” i ludzie raczej biorą wersję 4000K. Z Twojego wideo wynika, że „na starcie” zakres światła jest dobry i dla 4000K ł(nie wymaga kolimatora?) ładna barwa aniżeli dla U2-1A 6500K. Więc może właśnie albo:
        – SST20 4000K / SMO / 2.8A (Biscotii)
        – SST20 5000K / SMO / 2.8A (Biscotii)
        – SST20 6500K / SMO / 2.8A (Biscotii)
        ALbo w wersji 2.1A i będzie podobnie.

        • Linkowałeś do SST20, to nie XM-L2.
         Nie wiem do końca o co Ci chodzi, ale jak nie wiesz co chcesz, zacznij od wersji fabrycznej a kolimator możesz dokupić z czasem. Jeżeli nie miałeś s2+ wcześniej, to wersja „fabryczna” będzie dobra do oswojenia się z tym modelem. Polubisz albo znienawidzisz.

       • Ale teraz do rzeczy, na podstawie dwóch linków z Ali wyżej. Skoro wersja OP, XML2 tak dobrze wypada w testach, to mozna zaryzkować albo 5000 albo 6500K. Natomiast jeśli jest wersja Biscotti SMO, SST20 to wybrać jednak wersję 2.1A z płytką miedzianą, o podobnych parametrach co XML2, bo 2.8A będzie generowała niepotrzebne straty. Plus że XML2 ma metalowy włącznik. Obie wersje dla mnie OK 🙂 Uff, mam nadzieję że tearz nic nie pomieszałem jak post wcześniej. Do tego kolimator I to będzie to!

        • Na podstawie finiszu tego wideo https://youtu.be/hmOh0TMg554

         Marka : Convoy
         Model : s2+
         Dioda : U2-1A 6500K / OP / 2.1A (3/5 grup)
         Zasilanie : 18650

         Marka : Convoy
         Model : s2+
         Dioda : SST20 4000K / SMO / 2.8A (Biscotii)
         Zasilanie : 18650

         Czy SST20 6500K z kolimatorem, nie będzie lepsze od 6500K XM-L2. przypadku mgły zbyt białe światło będzie nakladało sie na białą mgłę z tego co wiem. Musi być ciut cieplejsz.e Z drugiej strony czy aby między 4000K a 5000K byłą na tyle duża różnica, żeby barwa 5000K nie byłą tak żólta jak SST20 4000K / SMO / 2.8A (Biscotii).

         Wniosek mam do wyboru:
         – wersja podstawowa OP 4000 / 6500K . –
         – SST20 6500K/ SMO / 2.8A (Biscotii),
         – albo 2.8 albo 2.1A
         W zależności od tego czy to jest 2.8A czy 2.1A w której konfiguracji jest lepszy tryb średni.

         I tyle 🙂

         • Proponowałem Ci wcześniej neutralne barwy z racji mgły. Nawet od biedy ciepła barwa będzie lepsza. Zimna biała może Ci „zginąć” we mgle stąd bym Ci ją odradzał.

        • Nie wiem czy będzie ok. Zawsze wychodzę z założenia że każdy niech wybierze coś dla siebie na podstawie moich filmów czy treści. Jak niektórzy lubią polecać coś na ślepo i mówią z przekonaniem że będzie dobrze, to już ich sprawa. Ja jak nie znam człowieka mogę tylko proponować, czy będzie dobrze, wyjdzie w praniu jak ktoś zacznie używać sprzęt. Na podstawie Twoich opisów już dałem Ci przykładową konfigurację, jaką Ty wybierzesz to już Twoja prywatna sprawa.
         Osobiście nie pchałbym się w metalowy włącznik tylko w gumkę, moim zdaniem łatwiej zmieniać tryby w rękawiczkach, ale być może to też kwestia wprawy… Drugi plus że kolor gumki wybierzesz sobie i zmienisz jak będziesz miał fanaberię, przy metalowym włączniku pola do manewru nie masz.

         • OK. Rozumiem Cię. Więc temperatura 6500K, które 2 ogłoszenia od Simona sugerujesz (nie proponujesz żeby nie było). Przypominam że posiadam XTAR SC2 + 1 x INR18650-30Q

          Znalazłęm też mało popularną wersję S2+ z nichia 219C https://pl.aliexpress.com/item/32962537117.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.15482e0eOqGNT2 ale nie ma co kombinowac dalej, choć doczytałęm że jest to jakaś wersja „pomiędzy”.

          Plus że już teraz mam pole manewru z Twoich artykułów na przyszłość. Jeśli możesz część moich wpisów tutaj wymoderować i wykasować dla przejrzystości. Dzięki za pomoc 🙂

          • Nie bardzo rozumiem co mam wymoderować. Piszesz, ja odpowiadam. Wywalam ogólnie tylko spam i jakieś wycieczki osobiste.

         • PS> Jeszcze jedno, XTAR SC2 to bardzo prosta konstrukcja, czy mogę się spodziewać jakichś niespodzianek z samymi aku, także w przyszłości. Związanymi z łądowaniem etc. Ona jest chyba na tyle dobra, że wystarczy aby za każdym razem dołądowała do pełna i całą filozofia. Bo czytam o różnych konsekwencjach nadmiernego łądowania albo rozładowywania.

          • Podlinkuj proszę gdzie jest informacja o tych nadmiernych ładowaniach i rozładowaniach bo ja tutaj nie widzę problemu.
           Ogólnie, nie masz co się martwić. Samsung to marka od lat siedząca w temacie a XTAR jest dość prostym modelem i nie masz tam za dużo do uszkodzenia. Awaryjność nikt nie jest w stanie przewidzieć i nie ma co popadać w skrajność.

          • Zaśmieciłem trochę temat. W jednym z komentarzy polecałęś komuś zamianę soczewki z SMO na OP dla tej wersji SST20. modowanej już. Ale nic to. Jeszcze raz sorry, bo bałagan porobiłem w tych pytaniach :/ Lekko się pogubiłem. Faktycznie możliwości są przeogromne modowania, ale trzeba od czegoś zacząć.. Chciałem wersji pomiędzy””, nie da się tak, dwie latareczki to jest optimum, w tym jedna z kolimatorem. DO życia i na rower. żPozdrawiam 🙂

          • Nie ma sprawy.
           Czy jak wiem czy zaśmieciłeś. Każdy jest inny, ma inne potrzeby a ta latarka ma tyle możliwości modowania że ile osób, tyle wersji tego modelu będzie 🙂

 11. Cześć,
  wpisuję dalszy ciąg pytań, ale już po zakupie XTAR SC2 + 1 x INR18650-30Q. Uchwyt obrotowy zamówiony. Co do Convoy S2+ to celuje w wersję XM-L2 T6-4C z Twoim rabatem albo coś nowego/używanego już podrasowanego. Po prostu za dużo jest oznaczeń, a chcę coś już do używania z opcją późniejszej modyfikacji. Na tym zestawie jw przy optymalnym ustawieniu światła i temperaturze 13-20 st. Celsjusza jak długo będzie ona działać?

  • Z klonów to m.in. Antimatter. Ale nie pytaj mnie jak mają się do siebie, nie porównywałem bezpośrednio.
   Dawno temu jakieś na Ali kupiłem, mało używam to służą.

 12. Akumulatory dołączone do tej latarki za 100 zł Hedeli 26650A 5000mAh mają w rzeczywistości 3100.
  Nie wiem do jakiego napięcia ten OPUS je rozładował bo to było w środku nocy i nie śledziłem napięcia na wyświetlaczu. Na szczęście Liitokale już jadą. Cały czas myślę o ładowarce modelarskiej iMAX B6AC 80W. Tylko nie wiem jakie koszyki do niej dokupić. Możesz coś doradzić? I czy ta ładowarka jest warta grzechu? Jestem techniczny i lutownica nie jest mi obca. Czy celować jeszcze w jakąś droższą?

  • Jak patrzę na wynalazki tej marki to jakoś mnie to nie dziwi.
   OPUS rozładowuje do 3V jak pamięć mnie nie myli.
   Koszyki w jakim sensie ? Na 18650 czy o czym mowa ?
   Ja mam jej klon i używam raz od wielkiego dzwonu ostatnio. W wielu przypadkach może mi ją zastąpić zasilacz labo DiY. Jeżeli nie będziesz ładować mega pakietów czy coś, to nie wiem czy jest sens Ci przepłacać. Od biedy jakiś klon na start i jak będzie Ci mało to sprzedasz i kupisz coś z wyższej półki. W praktyce zobaczysz co Ci naprawdę jest potrzebne.

 13. Testuje właśnie nową ładowarkę i aku od tej latarki. 5000mAh one nie mają 😉 Ładowarka to OPUS BT-C100. Możesz podopwiedzieć czym niej różni się tryb Discharge od Test? Myślałem że jest na 2 aku. Niestety 🙂 Chciałem tą większą kupić ale do niej nie wchodzą 26650.

 14. To już tylko ostatnie pytanie: Czym się różnią odbłyśnik gładki od skórki pomarańczy w działaniu? I czy na Ali można trafić na podróbę? W sumie stać mnie na latarkę za 300 😉
  I z góry przepraszam za „spamowanie” 😉
  Ps. Kiedyś od lat 90’tych 20 wieku byłem fanem latarek Maglita. Mam ich parę sztuk 🙂

 15. Nie bardzo rozumiem co masz na myśli że słabo widać, ja tam widzę wszystko dobrze. Może czcionka Ci nie pasuje i stąd taki efekt.
  L6 ja mam u siebie na sprzedaż https://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?f=58&t=24409&p=269709#p269709 a możesz też taniej kupić Convoye u Simona z moją zniżką https://diodek.pl/znizka-na-latarki-convoy-dla-czytelnikow-diodek-pl/
  Akumulator który jest dodany do latarki to raczej oczywiste że będzie nic nie wart. Za 100 zł latarka, akumulatory i ładowarka ? To nie ma prawa być jakościowym produktem 🙂
  Nie używałem aku 26650 Lii, nie wiem jak one mają się w praktyce.

 16. START 4.0V 4,5A
  30 min 3.75V 3,7A
  40 min 3,55V 2,9A 1 kontrolka zgasła
  45 min 2,95V latarka gaśnie
  20Wh poszło z baterii
  Te aku które z nią przyszły to szrot niemożebny,
  Wychodzi że mają około 3000mAh a nie 5000 🙂 Oczywiście pomiar mocno orientacyjny.
  Czekam na niebieskie liitokale. Czy im plus wystaje na tyle że będzie połączenie?

  • Jak się odpisuje w wątku to jest czcionka jest jest tylko trochę jaśniejsza niż białe tło.

   OK dziękuje. Pisałeś że Convoya L6 da się kupić taniej niż za 240 PLN. Chętnie kupię taką sztukę z barwą ciepłą..

   Kupiłem na wszelki wypadek magnesy 6×1

   Latarka noname za 95 PLN nie może być mistrzowska. Ale zapewniam Ciebie że to nie jest zupełny shit.

   A te sterowniki liniowe są mało sprawne. Przetwornice typu step up mają najwyższą sprawnośc i pozwalają rozładować baterie do końca bez zmiany prądu diody. Ktoś u Ciebie o tym pisał.

   • Zerknę kiedy w wolnej chwili na te komentarze.
    Nie mam na ciepłej diodzie, ale daj ogłoszenie na forum swiatelka.pl. Może ktoś ma na zbyciu.
    Ja z Simonem tylko współpracuję i mam zniżkę, nie zawsze tam jest najtaniej jednak wielu kupuje u niego aby wspierać go bezpośrednio. Nikogo nie zmuszam tam do zakupów.

 17. Ps. Pytanie techniczne dotyczące pisania u Ciebie. Dlaczego jak odpowiadam bezpośrednio żeby się ładnie wątkowało to jakoś dziwnie ledwo widać co się pisze ?

 18. To raczej nie jest wina kabelka. Telefon na nim jedzie szybko. Ładowarka wbudowana w ten model naładowała ogniwa do 4,0 V (czyli kiepsko) Ładuje z jakąś tam inteligencją bo prąd spada 0,5A – 0,3A 0,2A i po naładowaniu spada do 20mA. Co ciekawe sterownik ma dobre zabezpieczenie przed rozładowaniem ogniw. Wyłącza latarkę wcześniej migając kilkukrotnie. Rozładowuje do 2,8 V. Z tego co piszesz te convoye takiego zabezpieczenia nie posiadają. Jęśli podpowiesz gdzie kupić model L6 to zanabędę i napisze porównanie z chińszczyzną.

 19. Tak żeby do końca opisać tą chińszczyzne to bierze 0,5 A przy 5V podczas ładowania (mam ładowarkę z miernikiem prądy i napięcia)

 20. Poczytawszy Twoją stronę zaczynam się przeszkalać. Żeby nie być gołosłownym kupiłem ładowarkę Opus BT-C100 – zależało mi na tym żeby miała możliwość pomiaru pojemności poprzez rozładowanie jak w ładowarce do NiMh którą posiadam od dawna. Kupiłem też ogniwa Litokala któe też już do mnie jadą więc to początek zabawy 🙂

 21. Oczywiście masz rację że to tani wynalazek. Zdziwiło mnie jednak że aż tak mocno świeci. Zakupię tego Convoya L6. Czy jest jeszcze coś lepszego na 2 ogniwa 26650?
  Możesz nowemu coś napisać co to jest za wynalazek XHP7070? Czy to ma się jakoś do Cree XHP 70.2?
  Widzę to Convoye po 240 PLN.
  Tą chińszczyznę zakupiłem z czystej ciekawości. Nie mam super jazdy na latarki 🙂

  Pozdtrawiam

  • Convoya L6 można kupić taniej jak się poszuka 😉
   Nie znam diody z praktyki, kiedyś ją kupiłem i leży sobie czekając na lepsze jutro które pewnie nigdy nie nastąpi.
   Pewnie się znajdą lepsze, ale cenowo też będzie w górę to szło. A nie na tym polega by dopłacać w nieskończoność.
   OPUS BT to dobry wybór na start.
   0.5A przy 2x 26650 to wynik fatalny. A ładowarka ile ma na wyjściu amperów ? Może ona ją ogranicza ?

   • Ładowarka jest porządna. Daje 2A przy 5V i ma QC3 czyli potrafi się bujac do 15V. A ta łądowarka w latarce bierze 05,A – teraz jak się już doładowała to spadło do 0,3 A Ciekawe kiedy zakończy. Ładuje się od 11.

 22. Ładowarka modelarska LiPo 1-6S iMAX B6AC 80W A ta się nada? W sumie chyba wszystko ma za wyjątkiem rozładowania tylko do 1A

  • Twój nick ani e-mail nie występuje w żadnym z komentarzy, więc nie wiem do czego ma się nadać. Powiedz co Ci konkretnie potrzeba od ładowarki, będziemy wtedy myśleć.

    • Nie. Latarka z taką mocną (z kosmosu) i wbudowaną ładowarką raczej nie będzie robiła szału. Tani produkt z Chin o wątpliwej jakości, ciężko mówić tutaj o poważnej zabawie z latarkami skoro celujesz w jakieś marki „no name”. Moim zdaniem kasa w błoto, lepiej było Ci dołożyć do Convoya L6. Dzień a noc w stosunku do jakości jeżeli mam porównać te modele. Model diody który tutaj jest zamontowany nawet nie istnieje (XHP 90), strzelam że chińska XHP 7070 – nie robiłem jej testów, więc się nie wypowiem co do jakości. Pewnie nazwa XHP to jedynie wabik dla tych co wiedzą że coś dzwoni, ale nie wiedzą w którym kościele.

 23. Dzięki za szybką odpowiedź.
  W rezultacie mam kolejne pytanie. „Kompletnie różne” mimo wszystko jest pojęciem względnym, więc chciałbym się dopytać co stanowi o ich „kompletnej różności” ;^)
  Rozumiem, że diody są różne, w związku z tym pewnie występuje różnica w temperaturze barwy światła i oczywiście jakaś tam różnica w lumenach (myślę, że dla mnie pomijalna) . Czy jest jeszcze jakiś parametr, który mógłby zaważyć na wyborze pomiędzy nimi?

  • MOIM ZDANIEM bierz tą od Simona. Jest świetna, bierzesz od pewnego dostawcy i mam z nim umowę + rabat 🙂 Szczerze mówiąc to nie mam z tego rabatu nic, to kod z którego nie jestem w stanie zweryfikować ile ktoś zrobił zakupów itp. Bardziej to ukłon w stronę moich czytelników.
   Poważnie mówiąc, gdybym patrzył na s2+ jako latarkę ogólnego użytku to brały bym tą od Simona (z moim rabatem aby parę groszy oszczędzić). Weź sobie wersję 4000K. Ma wysokie CRI (dobrze odwzorowuje barwy), w miarę fajny zasięg, kosztem szerokości świecenia (film o tej latarce masz tutaj https://www.youtube.com/watch?v=hmOh0TMg554, nawet w pod koniec masz porównanie z XM-L2 (czyli ta z BG)). Ponadto masz miedziane podłoże już fabrycznie i za jakiś czas możesz wymienić sobie pastę pod podłożem (co i jak https://youtu.be/AQiYCNb4lpY). A wszystko napędza sterownik gdzie ustawisz sobie któryś z trybów pod siebie, wybór jest (jak je ogarnąć https://diodek.pl/podstawowa-wiedza-na-temat-sterownikow-do-latarek-convoy-astrolux-i-nie-tylko-kompendium/). Różnica między nimi nie jest kosmiczna, ale nie można powiedzieć też że żadnej nie ma. U Simona jest więcej zalet niż na tej z BG. No i z Ali dostajesz ją listem rejestrowanym, a nie nierejestrem. Ta z BG ponadto ma podłoże aluminiowe (gorsze), teoretycznie lepszy kolor – czarny, nie szary, ale tutaj już rzecz gustu.
   Ja to tak widzę, wybór ostateczny i tak należy do Ciebie. Ja mogę co góra Ci podpowiedzieć jak ja to widzę w tym konkretnym przypadku.

 24. Cześć,
  do 3 stycznia ta wersja jest w bardzo dobrej cenie:
  https://www.banggood.com/Convoy-S2-Aluminum-Alloy-2-7135×8-LED-Flashlight-p-954829.html?p=LN08121219832201502R&ID=510343&cur_warehouse=CN
  Poza ceną ma, lepszy do moich zastosowań, odbłyśnik OP.
  Ale w opisie do tej:
  https://pl.aliexpress.com/item/32969287656.html?gps-id=pcStoreJustForYou&scm=1007.23125.137358.0&scm_id=1007.23125.137358.0&scm-url=1007.23125.137358.0&pvid=a68d4380-7a28-4a6a-af32-6398fa3572b5&spm=a2g0o.store_home.smartJustForYou_650637087.1
  podane są sposoby na ustawienie ciekawszych dla mnie trybów (np. 0,1%, 1%, 10%, 35%, 100%).
  Czy sterownik AMC7135*8 i 7135*8 to to samo?
  Czyli: czy sterownik tej pierwszej (z Banggood) też ma takie możliwości?
  Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 🙂

  • Tak, to te same sterowniki (w zasadzie moc), tyle że w drugim przypadku nic nie mówią o AMC. Na BG masz standardowy sterownik, u Simona masz już Biscotti – różnice i opis masz tutaj https://diodek.pl/podstawowa-wiedza-na-temat-sterownikow-do-latarek-convoy-astrolux-i-nie-tylko-kompendium/ Gdybyś robił zakupy u Simona, możesz pierw zapytać czy nie zamieni Ci reflektora SMO na OP. Jednak uogólniając to porównujesz kompletnie różne modele. BG ma diodę XM-L2, Simon SST20. W zasadzie można powiedzieć że dałeś ten sam model latarki, ale z kompletnie innymi częściami i nie ma co tutaj sugerować się ceną, bo wiadomo że będą kompletnie różne.
   Dzięki i też życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku 🙂
   Pozdrawiam.

 25. Poproszę o link, bądź namiar, na dedykowany kolimator rowerowy do S2+.
  Niestety, kupiłem na alledrogo w zestawie i otrzymałem wersję „bez nóżek”, gdzie zachodzi potrzeba zastosowania szybki coby nie było luzów, ale za która ograniczana jasność. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

  • Witaj. Zerknij na forum swiatelka.pl do działu giełda. Jak nikt takiego ogłoszenia nie ma, to daj własne. Duża szansa że ktoś się odezwie jak dasz ogłoszenie.

 26. Hej!
  Takie pytanie z mojej strony: jak wygląda kwestia odporności obudowy latarki Convoy S2+ na wszelkie zarysowania. Czy kolor łatwo schodzi podczas przeciętnego użytkowania? Czy któreś kolory wykazują większą odporność niż inne? Jeśli tak, to które?

  • Witaj.
   Ciężko mi powiedzieć. W praktyce mam 3 covnoye w użytku, przy czym 2 są bardzo mało użytkowane, trzeci to weteran któremu już nic nie jest straszne. Moim zdaniem najszybciej widać skazy na czarnych modelach.

 27. Witam mam pytanie bo mam dylemat posiadam latarke czołowa na ogniwa 18650 armytek wizard ( najlepsza latarka czołowa jaka miałem łądnie rozprasza swiatło wiec polecam każdemu ( ale do sedna sprawy ladowana ona jest dziwne bo przez magnes laduje do 4,09 volta wiadomo , No ale ja che wiedziec jak moje ogniwa sa ladowane i jakim pradem , I zastanawiam sie nad kupna ładowarki która mozna mierzyc rezystancje , i wybieranie do ilu voltów chce je ladowac standardowe niestety ładują do 4,2, jak i mozliwosc ustawienia by ladowaly do 3,7 w trybie przechowywania bo pare projektow w glowie mam wkretarki ( a w nich czesto elektronika siada bms,,itp e papierosy czy odzyskiwanie bateri z laptopów itp Wiec mam pytanie jaka ladowarke zakupic modelarska ? SkyRC IMAX B6 czy cos innego z tego co wyczytałem trzeba wyregulowac napiecie wzorcowe bo podobno troche przekłamują czy jest jakas alternatywa do 200 400 zł

  • Witaj.
   W modelarskich nie siedzę, od dawna używam Charsoon Antimatter i jestem zadowolony. Polecam zerkną na swiatelka.pl, tam przewijają się tematy o ładowarkach modelarskich.

 28. Jasne, w chińskie 10000 nie wierzę, jak wspominałem użytkuje 18650 w epapierosie więc wiem ile kosztuje porządne ogniwo 🙂 Tak jak wspominałeś kupie jakieś LiitoKala’e, te brązowe to chyba LG hg2 e.w wrzuce swoję z ep SONY US18650VTC5A a do fajki kupie nowę bo już trochę brakuje w nich pojemności ;p Dziękuje i pozdrawiam!

  • Dokładnie, możesz też zrobić podmiankę.
   Jeżeli nie kupujesz w sklepie, to koło 10-15 zł max spokojnie dostaniesz nówkę.
   Udaj się na forum, tam z dużą szansą kupisz coś w dobrej cenie.

 29. Więc reasumując- wrzucić niezabezpieczone i obserwować ? niskiego wyładowania się jako tako nie boję bo zawsze mam powerbank i ładowarkę, ale już e.w zwarcia to troszkę się obawiam 🙂 Dodatkowo chińczyki tak na styk wytrzymują nockę ( zauważalnie słabiej świeci), więc myślę że takie ogniwa 2500/3000 spokojnie sobie poradzą i nie zejdą poniżej 3/4 albo i 1/2 pojemności w czasie używania

  Pozdrawiam

  • W zasadzie tak. Jeżeli ogniwo jest markowe, to powinno być ok. Osobiście bardzo odradzam używanie tych wynalazków z pojemnością z kosmosu.
   Nie patrz na pojemność rozładowania, a do jakiego poziomu. 2.5V to maksimum. Lepiej kończyć ~ 3V.
   Gdybyś miał jakieś pytania, pisz śmiało.
   Pozdrawiam.

 30. Witaj.

  Posiadam tanią chińską czołówkę tego typu
  https://8.allegroimg.com/s512/01be2b/5a462ea24094a701adeac3a9d378/LATARKA-CZOLOWA-LED-ZOOM-CREE-XM-L-T6-CZOLOWKA

  używam jej na rybach w nocy, nie potrzebuję wodortysków- starcza mi jej jasność itp. Jednak już nie do końca pojemność ogniw. Siedzą tam jakieś chińczyki o wadze 1/4 normalnego 18650. Czy do takiej latarki również polecisz ogniwa bez protekcji ? Ładuję w zewnętrznej ładowarcę xtar. Wbudowanej elektronice nie do końca wierzę 🙂 Posiadam pod ręką ogniwa SONY US18650VTC5A ( używam e papierosa) e.w kupił bym nowe niskoprądowe tylko pytanie czy będzie to bezpieczne ? BHP ogniw nie jest mi obce ( ogniwa wysokoprądowe na codzień) tylko w papierosie mam dość dobrą elektronikę zabezpieczającą a w tej latarce nie wiem.

  Pozdrawiam

  • Witam.
   Ogólnie do takich cudów zalecam używanie ogniw zabezpieczonych ALE jest to temat do rozmowy. Z perspektywy zabezpieczenia, elektronika jest wskazana z oczywistego powodu, lecz gdy spojrzymy na to z punktu finansów, mamy już do myślenia. Takie lampki są tanie i w wielu przypadkach dwa ogniwa (mowa o 18650 protected) które zabezpieczają tą błyskotkę są więcej warte niż ona sama. Nie wiem też jak ta lampka działa, ale w przypadku już solidnego rozładowania ogniwa, jasność spada do poziomu które zauważymy gołym okiem. Niestety jakie jest wtedy napięcie na 18650 nie wiem, trzeba sprawdzić samemu. Jeżeli zjawisko to występuje stale i jest to w okolicy ~ 3V, bym odpuścił temat, w przypadkach gdy po wyjęciu mamy ~ 2.5V lub mniej, już gorzej.
   Jedyne do czego się doczepię, to chiński szrot który używasz (na miano ogniwa nie zasługuje ;)). I bym to wymienił na jakiekolwiek markowe ogniwo. Nie musisz kupować nówek, może być z rozpakietu czy nawet od naszych skośnookich braci LiitoKala czyli przebrandowany Panasonic czy LG. Możne je wyłapać za 8-10 zł nawet. Tyle że trzeba szukać takiej promocji, bo nie są regularne. Jak chcesz szybciej, swiatelka.pl i daj ogłoszenie w sklepiku. Można trafić ogniwa w dobrej cenie od forumowiczów, przy odrobinie szczęścia, może nawet trafisz odbiór osobisty.
   Pozdrawiam.

 31. Witam,
  Próbuję wgryźć się w temat tych latarek od wczoraj… jest S2+, S3, S11… wiem ze S11 jest najmocniejsza. Trudno jednak na Youtube wywnioskować jak dużo światła dają S2+i S3… jestem laikiem jeśli chodzi o modowanie i w ogóle szerokopojętą energię elektryczną.
  PROŚBA
  Stwórz mi proszę zestaw dwóch latarek z ładowarką, zaczepem ruchomym na kierownicę i na kask… jakimiś dobrymi ogniwami i kupię to od Ciebie … jeśli trzeba modyfikować to proszę bardzo 😉
  Interesują mnie dwa takie zestawy.
  e-mail podałem.
  Proszę o ofertę. Aha… modyfikacje i kolimatory wg Twojego uznania i doświadczenia.

  Typ jazdy – haratanie w trudnych warunkach enduro mtb

  Dzięki z góry
  Pozdrawiam

  • Cześć.
   Niestety nie mogę Ci pomóc. Polecam zgłosić się na swiatelka.pl do działu giełda. Tam ktoś złoży Ci zestaw wg. Twoich wytycznych.

 32. Dzień dobry, mam pytanie 🙂 skoro convoye tak się nagrzewają czy jest to bezpieczne w połączeniu z aku? Czy jeżeli latarka rozgrzeje się do tych kilkudziecięciu stopni jak zareaguje aku? Boje się że wybuchnie mi w ręce ?
  Pozdrawiam!

  • Hej.
   Na swiatelka.pl możesz kupić zmodyfikowane latarki Convoy z zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Cena niestety odpowiednio wyższa.
   Co do wybuchu markowego ogniwa w latarce, nie słyszałem jeszcze. Poza tym marna szansa że ją tak nagrzejesz bo nie utrzymasz jej w ręku gdy osiągnie bardzo wysoką temperaturę. Natomiast na rowerze będzie miała chłodzenie przez wiatr.
   Pozdrawiam.

   • Diodek dziękuje za odpowiedz. 🙂
    Mam już swoją latarkę (cyan), kupiłam ją z przeznaczeniem do eksploracji miejskiej więc będę ją trzymać właśnie w ręce, jednak w zaopatrzeniu mam jeszcze rękawiczki.
    Aku kupiłam z allegro.pl
    Mam nadzieję, że będę bezpieczna 😉
    Pozdrawiam Cię serdecznie

 33. Hejj. Bardzo zainteresowanego mnie twój wpis. Ogólnie poszukuje właśnie latarki na rower i bardzo zaciekawiła mnie właśnie convoy S2+ często jeżdżę rowerem w nocy w różnym terenie, czasami jest to szosa a czasami polna/ leśna droga dlatego potrzebuję czegoś uniwersalnego + lubie zwiedzać opuszczone budynki w nocy do czego również przyda się dobra latarka. Niestety jak do tej pory znalazłam albo drogie zestawy na allegro, lub same latarki ale z dość dużą ceną, najciekawsza opcją wydaje się zamówienie prosto z chińskiej strony, jednak jest już fajna pogoda i za nim latarka z Chin znalazłaby się w moim domu mielibyśmy czerwiec? znasz może jakieś dobre oferty z krótszym czasem oczekiwanie, lub może polecasz zamówić prosto z Chin i poczekać swoje..

 34. Cześć
  Dzięki za rady, wybór padł na c8+ i Lii 500, wczoraj przyjechały 🙂
  Za jakiś czas pewnie s11 i h1 też przygarnę, ale to po testach 🙂
  Pozdrawiam

  • I super. Z s11 poczekaj na testy praktyczne, wiesz gdzie będą 😉 A H1, no cóż, proponuję ogólnie się z nią wstrzymać. Cena i dostępność to chwilowo jakieś nieporozumienie.

 35. Cześć
  Jestem nowy w temacie latarek i ogniw, wiem że jest dużo o tym w sieci, ale dostaję już świra czytając to wszystko… Chciałbym zapytać jaką latarkę uniwersalną, lub dwie różne kupiłbyś dla siebie na początek, trochę do szeroko rozumianego edc i użytku domowego na wsi? Którą ładowarkę z półki mniej więcej LiitoKala Lii-500, Nitecore i4 d4, która ma najwięcej możliwości i jest jednocześnie w miarę prosta w obsłudze? Ja chyba stawiałbym na tą pierwszą…
  Ogniwa myślę że kupię nowe Samsung 35E, ew Sanyo…

  Gratuluję świetnie prowadzonej strony, pozdrawiam.

   • Witam ponownie
    Kupuję czasami z Chin, jeśli róznica w cenie jest dość duża, a przy latarkach tak może być. Jeśli chodzi o ładowarkę to znalazłem na najpopularniejszym portalu LiitoKala za ok 110zł czyli podobnie jak w Chinach, a wysyłka od razu od supersprzedawcy ze smartem za 0zł… Chyba że polecasz coś znacznie lepszego, trochę droższego, gdzie odczuję różnicę, budżet nie jest ściśle określony, lubię wydawać kasę z dobrym stosunkiem jakości do ceny, latarki convoy mi się podobają, myślałem o c8+ na początek, ale są różne mody, wersje itp i zgłupiałem, potem przeczytałem Twój artykuł o s11 i h1 ale ich jeszcze nie ma…. no i jest jeszcze m2… wiem że nie znajdę jednej idealnej do wszechstronnych zastosowań, ale od czegoś trzeba zacząć… i jedną chciałem też kupić dla ojca w prezencie do korzystania na wsi… Im więcej czytam, tym więcej wariuję 🙂 Docelowo pewnie jakiś większy szperacz też będę chciał. Aku Samsung e35 znalazłem nowe z bieżącej produkcji od supersprzedawcy z milionami pozytywnych komentarzy po 17zł za szt. Ogólnie budżet jest dość elastyczny, myślę że jak wydam ok 5 stówek na dwie, trzy latarki, ładowarkę i 4 aku to nie przesadzę w żadną ze stron 🙂
    Pozdrawiam

    • W Chinach Lii 500 można wyrwać za 70-80 zł z zasilaczem. Ja preferuję OPUS BT 3100, ale jak nie masz wymagań to Lii 500 Ci wystarczy.
     Z latarek to c8+ będzie myślę względna. Daleko sięgnie a sterownik Biscotti ma pełno trybów to możesz sobie mocą manipulować. Możesz kupić na Ali z moją zniżką, kupujesz u źródła więc pewniak https://diodek.pl/znizka-na-latarki-convoy-dla-czytelnikow-diodek-pl/
     Dla taty to też szperacz chcesz czy bardziej podręczną ? A możesz coś z grubszej rury ?
     s11 i h1 to wstrzymaj się i poczekaj na testy. Zobaczymy co to za twory że tak powiem.
     Ogniwa kup markowe i będzie dobrze.

 36. Hej,

  W opisie ładowarek podałeś opcję „odświeżanie ogniw”, zakładam, że chodzi o regenerację.
  Jak ją wykonać? Czy chodzi o NOR TEST?

  • Może inaczej, co rozumiesz przez regenerację ? Ponadto tyczyło się ono głównie akumulatorów Ni-Cd.
   Ogniwa to może błędny zapis w tym przypadku, poprawię to.

  • Odnośnie UC-4000 warto DOKŁADNIE przeczytać instrukcję, jest na oficjalnej stronie polskiego dystrybutora:
   https://everactive.pl/doc/manual_everactive_uc4000.pdf
   Zresztą przed zakupem ładowarki warto poświęcić troszkę czasu nim się dokona ostateczny wybór.
   Wkrótce sam będę mógł coś powiedzieć o ładowarkach Xtar VC4 i Xtar VP4.
   Ever Active praktycznie jakiego modelu nie przeglądałem i nie czytałem instrukcji, w każdym coś mi nie odpowiadało. Nadmieniam, że używam do AAA-AA-C-D-9V ładowarki Ever Activ NC-800 U (i nie tylko), więc uprzedzony do tej marki nie jestem.
   Zaznaczam że ogniw używam od około 8 lat, w ekstremalnych warunkach, gdzie zawsze mają ze mną ciężki żywot (niskie temp., duża wilgotność, zdarzają się i upadki z większej wysokości niż 2 m) i muszą dawać radę. Kupowałem do tej pory bez zwracania uwagi na pojemność czy inne parametry, liczyła się cena, bo można je już dostać za 7-10 zł i 14 takich ogniw do tej pory starczały do jakiejś równie badziewnej latarki. Od jakiegoś roku odkąd pracuję z latarką Mactronic Thunder zacząłem dostrzegać, że te ogniwa coś krótko ciągną, max godzinę, nie więcej, a niektóre raptem tylko jakieś 20 min (wcześniej z badziewną podróbką światła starczało i na 4 h, no ale jakość wyrażana w lumenach pozostawiała coraz więcej do życzenia. Wraz z nową, markową latarką, zakupiłem też ładowarkę nie zwracając zbytnio uwagi, wybór padł na (pierwszą lepszą podsuniętą przez sprzedawcę sklepu) Fenix ARE C-2 i był to chyba najgorszy zakup. Wcześniej miałem do czynienia z tradycyjnymi bateriami R20 z Maglitem i do dziś zawsze na każdy dalszy czy bliższy wypad (w góry, na Syberię, Grenlandię, na wypad do pobliskich bunkrów czy zwyczajnie by sobie oświetlić drogę 3D*) zawsze ląduje w plecaku jako zapasowe źródło światła.
   Co do sprzętu to nie jestem jakimś super znawcą, który podpina jakieś kabelki i robi nie wiadomo jakie cuda (chwała za to autorowi niniejszej stronki i za to że mu się chce empirycznie badać różne parametry 😉 :), jestem praktykiem, który ocenia sprzęt w terenie, po paru miesiącach używania, a najlepiej po jednym sezonie, który w moim przypadku trwa równy rok i kończy się zawsze w okolicy 15 stycznia. Podobnie tel. hammer już nie kupię, jednego sezonu nie wytrzymał, zabrakło mu miesiąca więc ląduje z reklamacją w serwisie.
   Pozdrawiam i z chęcią będę zaglądał na tą stronkę pełną ciekawych i cennych wskazówek, a autorowi życzę żeby Ci się chciało ja dalej rozwijać.
   *co to jest droga 3D nie wiem czy muszę tłumaczyć, jak ktoś jeździł w woju po poligonie w latach 90′ chyba nie 😉 Ale żeby każdy mnie mógł zrozumieć, to Droga Do D…

 37. Witam,
  ostatnio zakupiłem swoją pierwszą latarkę s2+. Niestety nie działa…tzn przy nakręcaniu końcówki w pewnym momencie jest światło, ale to dosłownie wystarczy mały ruch, docisk etc i gaśnie. Reklamować, czy jestem w stanie poradzić sobie sam z tym problemem? Wygląda na to jakby coś nie łączyło do końca.
  Dokładny model to
  Convoy S2+ Cree XML2 U2 1B 940Lm 7135 x 6 2-mode LED Flashlight

  z góry bardzo dziękuję za pomoc.

 38. Witam,
  Widzę że pojawił się kanał na youtubie i bardzo dobrze 🙂 Mam pytanko jaką pastę termoprzewodzącą poleciłbyś do Convoy S2+? no i może skoro pojawił się kanał to może jakieś tutoriale zaczną się pojawiać, np jak samemu zrobic zabieg wymiany pasty? kupiłem już jednego Convoya S2+ a drugi już w drodze, Desert Tan. Pozdrawiam 😉

  • Hej.
   Tak, poradniki też będą. Mówię o tym w kompendium Convoy s2+ w wersji video. Jeszcze obróbka i wrzucę je w sieć. Postaram się do końca roku chociaż jedną część umieścić. Video będzie w 4K więc zanim je złożę (zrobienie i dorzucenie slajdów), zrobię rendera i upload to „chwila” minie 😉
   Tak jak ogniwa, najlepiej markowa 😉 Głównym wyznacznikiem powinno być odprowadzanie ciepła, im więcej, tym lepiej. Ja od lat ufam marce Arctic Silver. Możesz kupić „piątkę” bądź Ceramic. Na allegro też jest wysyp innych wartych uwagi past. Gdyby poszukać znajdziesz pewnie o wiele lepsze pasty, ale u mnie zakorzenienie robi swoje 🙂

 39. Dzień dobry.
  Nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, dotyczące kolimatora. Reflektor posiadający lustrzany odbłyśnik odbija światło diody i kieruje je w stronę szybki. A jak jest z przezroczystym kolimatorem, który nie posiada odbłyśnika? Wydaje mi się, że latarka będzie po prostu słabiej świecić. Czy się mylę?
  Pozdrawiam

  • Nie mylisz się. Na kolimatorach masz większą stratę niż na reflektorze. Jak bardzo, tego nie powiem, niestety nie liczyłem. Musiałbym wziąć luksomierz i orientacyjnie to porównać. Mocno orientacyjnie…

 40. Witam.

  Ładowałem dziś po raz pierwszy ogniwa odzyskane z laptopa o oznaczeniu „SE US18650GR” oraz poniżej „T 8A143QA25S”.
  Prąd ładowania ustawiłem na 1000mA, jednak po kilkunastu minutach ogniwa były bardzo gorące, dlatego puściłem na ładowarkę wentylator domowy 🙂 W sumie po ok 1,5h przerwałem ładowanie by ogniwa przestygły. Ładowarka (Lii-500) wpakowała w nie wtedy ok 1500mAh.
  Po ostygnięciu podłączyłem je ponownie ustawiając prąd 500mA i znów bez wiatraka się nie obyło. Po ponad 3h ładowania, ładowarka pokazywała ponad 2000mAh.
  Wyłączyłem wiatrak by sprawdzić jak wysoką temperaturę osiągną te ogniwa. Były tak gorące, że aż parzyły w ręce. Ze strachu natychmiast przerwałem ładowanie i wyniosłem je na balkon.
  Pytanie – WTF? Czy elektronika w ładowarce nie powinna jakoś zadziałać i przerwać ładowanie? Co mogło być przyczyną osiągnięcia takich temperatur? Jakie mogły być realne efekty dalszego ładowania?

  • Hej.
   Niestety ale te ładowarki nie mają żadnych czujników temperatury, stąd też „nie wiedzą” że ogniwo jest zbyt gorące. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia ładowarki i ogniwa a nawet wybuchu. Przyczyną ich nagrzania jest pewnie zbyt duża rezystancja wewnętrzna. Świadczy to o ich fatalnej kondycji – są zużyte. Jedyne co z nimi możesz zrobić to je zutylizować. Nic z tego nie będzie.

   • Dziękuję bardzo za odpowiedź. A mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją w przyszłości? Czy da się w ogóle sprawdzić czy dane ogniwo nadaje się do ładowania? Czy może powinienem siedzieć cierpliwie przy ładowarce i sprawdzać czy się nie przegrzewa?
    Potrzebuję takiego akumulatorka do latarki Convoy C8+ i z tego co u Ciebie wyczytałem, to lepiej kupować ogniwa bez zabezpieczeń z uwagi na ich długość. Ale po wczorajszym zachowaniu w ładowarce jestem przerażony 😛 Nie chciałbym, żeby coś się stało w mieszkaniu.

    • Nie ma sprawy. Jasne że się da, pierw warto sprawdzić rezystancję wewnętrzną, pisałem o tym w kompendium 18650. Jak ogniwa bardzo szybko się grzeje to odpuść używanie go, więcej szkody niż pożytku. Mówiąc szczerze to jak trafisz na felerne ogniwo to zawsze może trafić się nieszczęście. Aby je zminimalizować kupuj wyłącznie ogniwa markowe, nie jakieś badziewia Bajlong czy Ultrafire, po czym poznać szajs pisałem w artykule o Fake 18650. Ja kupuję ogniwa z rozpakietowania, są około połowę tańsze i mam pewne źródło. Nie ma co się łaszczyć na cuda o pojemności z kosmosu.

   • Były ładowane zbyt dużym prądem..sam tak miałem,ładowałem ogniwa ładwoarką TP4056 która dawała prąd 1A,ogniwa robiły się gorące i nie mogły naładować się do pełna..po sprawdzeniu specyfikacji w necie dowiedziałem się, ze poszczególne modele moga być ładowane prądem max 500mA a inne tylko 350mA..po podłączeniu do ładowarki która dawała niecałe 500mA ogniwa były zimne i ładnie się naładowały

    • Ciepło nie świadczyło o zbyt dużym prądzie, bo dla Li-ion 1A to nic. Spokojnie powinny 1C znosić. Jak grzeją się przy 1A to znak że mają wysoką rezystancję wewnętrzną a co za tym idzie czas wysłać je na emeryturę. Jakie to ogniwa miały specyfikację aby ładować je prądem 350 mA ? Podaj proszę modele tych ogniw.

 41. Hej, szukam zestawu na rower, Takiej latarki Convoy s2+ wraz z uchwytem na rower a najlepiej to na kask… Gdzie taki cackowy zestaw znajde?

  • Hej. Nie korzystam z usług nikogo jeśli chodzi o latarki, bo samo sobie przerabiam i nie podpiszę się pod czyjąś pracą, jeżeli takowej w ręku nie miałem. Możesz zerknąć na forum swiatelka.pl, tam modują i pewnie ktoś, coś Ci doradzi.

   W dniu 2017-12-03 o 16:02, Disqus pisze:

  • Hej.
   Jest to mocno ogólne pytanie. Bez podanej pojemności akumulatora, modelu ładowarki to strzelanie w ciemno. Możesz wyliczyć sobie czas ładowania ze wzoru : T = 1,4 x C / I
   T – czas ładowania w godzinach (h)
   C – pojemność akumulatora (mAh)
   I – prąd ładowania (mA)

   Dla przykładu powiedzmy że potrzebujesz naładować ogniwo 2000 mAh, a na ładowarce ustawisz 1 Amper (1000 mA).
   1,4 x 2000 / 1000 = 2,8 h. Dla pewności dodaj sobie margines błędu ok 15% czasu. Oczywiście są to wyliczenia oreintacyjne, i przyjmuję że ogniwo jest sprawne, ładowarka sieciowa zapoda ten 1 A, kabel USB nie będzie miał strat, a ładowaka Li-ion faktycznie utrzyma taką wartość ładowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj