12.1 C
Łódź
piątek, 25 kwietnia, 2025
Strona głównaKableJak adaptery USB-C do USB-A wpływają na szybkość transferu - wielki test

Jak adaptery USB-C do USB-A wpływają na szybkość transferu – wielki test

Pomysł na ten wpis przyszedł mi do głowy podczas rozmowy z jedną osobą na FB gdy publikowałem informację że testuję czytnik USB UGREEN. Oliwia szukała czytnika dla kart CF na USB-C, a z nimi ciężko. Podsunąłem więc pomysł aby użyła standardowego czytnika i adaptera USB-C do USB-A. Niestety nie przekonało ją to, jak stwierdziła „bez sensu sobie zwalniać prędkość na własne życzenie”. Na ile to prawda, tego nie wiedziałem, bo testów nie robiłem. Aż do teraz…

 

Wstęp

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, trochę informacji dla osób mniej obeznanych technicznie ze skrótami które będą się przewijać przez całą długość tego wpisu.

 

Co to jest OTG?

USB OTG (On-The-Go) to funkcja pozwalająca na podłączenie do telefonu czy tabletu urządzeń peryferyjnych typu mysz, klawiatura, modem, gamepad czy pamięć zewnętrzna np. pendriva, dysk twardy.

Jak sprawdzić czy mam OTG w telefonie?

Najprościej zweryfikować to poprzez zerknięcie do instrukcji urządzenia. Jeżeli macie telefon z Androidem to użyjcie aplikacji np. USB OTG Checker. Instalujecie, uruchamiacie i macie odpowiedź.

Jak sprawdzić czy mam OTG w urządzeniu
Sprawdzenie obsługi OTG w urządzeniu

 

Po sprawdzeniu tej opcji zalecam skasowanie aplikacji. Do niczego więcej Wam się nie przyda a tylko będzie zalegać w telefonie.

Jakie są zalety OTG?

Dzięki tej funkcji możecie przerzucić pliki z telefonu/tabletu bezpośrednio na pendrive, lub odwrotnie. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie do przenoszenia plików, szczególnie tych większych. Po podłączeniu urządzeń zewnętrznych np. game pad, radocha z gry na telefonie jest jeszcze większa. Po podłączeniu drukarki, możemy wydrukować dokumenty bezpośrednio ze smartfona.

Stop Cynku (Zn) w urządzeniach

W niektórych adapterach jest informacja o zawartości stopu cynku w urządzeniu. Niestety nie wiem co ona ma za znaczenie. Gdyby to był tlenek Cynku (ZnO), pokusiłbym się o stwierdzenie że pełni rolę antybakteryjną, ale bez informacji o tlenku, to tylko gdybanie.

 

Procedura testowa

Programami testowymi (syntetycznymi) będą CristalDiskMark, USB Flash Benchmark i ATTO Disk Benchmark, na standardowych ustawieniach. Szybkość odczytu i zapisu była na podstawie pendriva Samsung FIT 256GB.

Dołożę jeszcze testy praktyczne, jednak te planuję za jakiś czas, gdy dobiorę jeszcze kilka adapterów.

Funkcjonalność OTG będzie sprawdzana poprzez podłączenie pendriva do telefonu Asus Zenfone 8. Dodatkowo zrobiłem testy z odczytu i zapisu programem Cross Platform Disk Test.

Kolejność produktów jest alfabetyczna. W przypadku aktualizacji, napiszę o tym co zostało dodane i umieszczę je zgodnie z kolejnością.

Adaptery „no name”, pod którymi żadna firma się nie chciała podpisać, będą na końcu. Nazewnictwo modelu będzie zaczerpnięte z aukcji/sklepu na których dokonałem zakupu. Czy będzie nazwa w 100% odpowiadać firmie, tego nie wiem. Przy takich masówkach idzie tylko jedna jakość, japońska jakość – „jako-tako”.

Testy kamerą termowizyjną są robione po 20 minutach ciągłego zapisu, na pendrivie Samsung FIT 256GB, z maksymalną możliwą prędkością. Obudowy ze stopem cynku mają zmienioną emisyjność, ustawiłem je jako „połysk”, gdyż standardowy pomiar przekłamuje dość mocno wartości. Niestety urządzenie które posiadam, nie ma możliwości ustawienia konkretnej skali emisyjności aby doprecyzować pomiar stąd podane temperatury są prawdopodobnie zaniżone. Jednak jedno jest pewne, adapterki grzeją w łapki równo 😉

Testy praktyczne adapterów USB-C do USB-A

Orico CTA2-SV

Ten produkt został dostarczony do testów przez Orico Polska

ORCIO-CTA2-SV ORCIO-CTA2-SV ORCIO-CTA2-SV

 

Jest on zapakowany w blister. Jako jeden z nielicznych miał na sobie zabezpieczenie w postaci folii. Występuje w dwóch kolorach – czarny i srebrny, ja do testów mam srebrny. Adapter, jak na takie maleństwo, jest odczuwalnie cięższy na tle konkurencji. Ale ma to swoją ogromną zaletę – jest wykonany bardzo solidnie. Nie ma tutaj tworzyw sztucznych na obudowie, co zwiększa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Na urządzeniu znajdziecie markę producenta i oznaczenie standardu USB-C – USB 3.1 Gen 1.

Z opakowania dowiecie się o powłoce ze stopu cynku, wsparciu dla OTG oraz gnieździe USB w standardzie USB 3.0

Adapter USB-C Orico CTA2-SV Adapter USB-C Orico CTA2-SV Adapter USB-C Orico CTA2-SV

Adapter USB-C Orico CTA2-SV Adapter USB-C Orico CTA2-SV

 

Dobra wydajność i mocne grzanie się. Test z podłączenia pendriva do telefonu zaliczony pozytywnie.

Adapter Orico CTA2-SV polecam kupić na Allegro

 

Orico CBT-UT01-BK

ORICO CBT-UT01-BK ORICO CBT-UT01-BK ORICO CBT-UT01-BK ORICO CBT-UT01-BK ORICO CBT-UT01-BK

 

Tym razem nie było owijania w bawełnę, a konkretnie w folię 🙂 Występuje on w kolorze czarnym i srebrnym (CBT-UT02-SV). Ja mam pierwszy z nich.

Zapakowany jest w blister. Na kartoniku znajdziecie informacje że urządzenie umożliwia transfer danych, wspiera funkcję Plug and play a także jest kompaktowe i przenośne. Z tyłu mamy podaną nazwę produktu (adapter OTG), model urządzenia, dostępne kolory a także informację o możliwości ładowania i transferu plików za pomocą tego adaptera (zawiera się to w zasadzie w funkcji OTG). Ponadto jest on wodoodporny, wstrząsoodporny, odporny na wysokie temperatury i anty magnetyczny*.

W przeciwieństwie do modelu omawianego wcześniej, ten ma dodatkowo smycz, dzięki której możecie doczepić go do pendriva czy gdzieś zawiesić. Obudowa jest wykonana z aluminium (stąd pewnie informacja o antymagnetyczności produktu). Mimo to, nie ugina się pod silnym uciskiem. Sam produkt cechuje niska waga wynosząca około 4 g. W tym modelu mamy gniazdo typu USB-A w wersji 3.0.

Adapter USB-C Orico CBT-UT01-BK

Adapter USB-C Orico CBT-UT01-BK Adapter USB-C Orico CBT-UT01-BK

 

Dość mocno grzejący się adapter o dobrej szybkości przesyłania plików. Test na podłączenie pamięci do telefonu przeszedł pozytywnie.

Adapter ORICO CBT-UT01-BK polecam kupić na CENEO bądź Allegro.

* Przy tej „antymagnetyczności” przypomniała mi się historia która jest na allegro. Gdybyście chcieli kupić aluminiowe nity do nitownicy, poczytajcie komentarze. Wiele takich nitów, w zestawach o różnych rozmiarach, ma tendencję do bycia przyciąganych przez magnes. Ot, technologiczne cuda 😉

 

UNITEK A1025GNI

UNITEK A1025GNI UNITEK A1025GNI UNITEK A1025GNI UNITEK A1025GNI UNITEK A1025GNI

 

Produkt marki UNITEK jest zapakowany w blister. Na opakowaniu znajdziecie takie informacje jak:

  • Obsługa On-The-Go
  • Wsparcie dla szybkości 5 Gb/s, co klasyfikuje je jako standard USB 3.0 i dane z opakowania to potwierdzają
  • Powłoka ze stopu cynku
  • Konstrukcja łatwego chwytu, czyli jest wygodny w obsłudze

Urządzenie, jak na swoje niewielkie wymiary, jest naprawdę ciężkie. Czuć że w ręce mamy kawałek solidnego adaptera jak ma to miejsce w przypadku ORICO CTA2-SV. Tak samo też, model ten był owinięty w folię.

Posiada on zaczep dzięki któremu możecie zaczepić go na smyczy (brak w zestawie). Informacja na opakowaniu mówi nam o tym że adapter ten jest zaprojektowany jako brelok do kluczy. No cóż, moim zdaniem ta teza jest dyskusyjna. Ja nie mam dużego oczka do kluczy (wiem, mam też chyba jakieś „niestandardowe”), i nie dam rady już obracać adapterem na nim, a co dopiero podpinać je później do portów, jeszcze w komputerach stacjonarnych.

Na froncie opakowania znajduje się też kod QR. Prowadzi on do strony producenta z opisem tego produktu. Dodatkowo można się z niej dowiedzieć że ten adapter USB-C ma gwarancję 10000 „wkładów” do portu USB.

Adapter USB-C UNITEK A1025GNI Adapter USB-C UNITEK A1025GNI Adapter USB-C UNITEK A1025GNI

Adapter USB-C UNITEK A1025GNI Adapter USB-C UNITEK A1025GNI

 

Dobry wynik na odczyt szybkości i zapisu. Test OTG zaliczony pozytywnie.

Adapter UNITEK A1025GNI polecam kupić na CENEO bądź Allegro.

 

UNITEK Y-A025CGY

UNITEK Y-A025CGY UNITEK Y-A025CGY UNITEK Y-A025CGY UNITEK Y-A025CGY

 

Kolejny adapter zapakowany w blister. Charakterystyczne opakowanie w biało-czerwonych barwach informuje nas o typie adaptera USB-A do USB-C (USB 3.1 Gen1). Ma możliwość ładowania oraz transferu plików. Producent zapewnia że produkt został wykonany z materiałów klasy A dla maksymalnej niezawodności i trwałości.

Adapter jest wykonany z aluminium. Wtyk USB-C z obudową jest połączony za pomocą tworzywa sztucznego przez co łatwiej jest wygiąć wtyk niż w modelu wcześniejszym. Jednak aby to zrobić, trzeba użyć siły której nie stosuje się w stosunku do tego typu produktów.

Adapter USB-C UNITEK Y-A025CGY

Adapter USB-C UNITEK Y-A025CGYAdapter USB-C UNITEK Y-A025CGYAdapter USB-C UNITEK Y-A025CGY Adapter USB-C UNITEK Y-A025CGY

Wysoki transfer i temperatura nagrzewania się jest zbliżona do większości. OTG, zgodnie z opisem, działa.

Adapter UNITEK Y-A025CGY polecam kupić na CENEO bądź Allegro.

 

1909 – tani adapter USB-C do USB-A

Tani adapter USB-C 1919 Tani adapter USB-C 1919 Tani adapter USB-C 1919

 

Adapter prosty do bólu. Ilość materiału ograniczona do minimum. Waga piórkowa. Opakowanie to woreczek foliowy który wyrzuciłem bo sprzęt ten wylądował w plastikowym opakowaniu od katy SD. Na kilka prób z wkładaniem i wyjmowaniem, zawsze zostawał w porcie po wyjęciu pendriva. I nie było by to problemem w laptopach, ale przy stacjonarkach, gdzie port jest niedaleko obudowy, wyjmowanie go do przyjemności nie należy.

Niestety nie znalazłem firmy która by się podpisała pod tym urządzeniem. Z opisów sprzedającego dowiemy się o standardzie USB 3.1 dla tego produktu. Model pod jakim występuje to 1909, i posiada wsparcie dla OTG.

Ciekawe że piszą o wsparciu USB 3.1, ale grafiki z nim związane sugerują/pokazują podpięcie go do urządzenia na którym, dość widoczne, jest oznaczenie standardu USB 2.0

Tani adapter USB-C
Adapter USB 1909

 

Nie ma co gdybać, zerknijcie na testy.

Bardzo tani adapter USB-C Bardzo tani adapter USB-C

Idealny przykład jak można sobie popsuć sobie transfer tanimi urządzeniami. Nie ukrywam że specjalnie zdziwiony nie jestem. Wiem że po wyglądzie się nie ocenia, ale to adapter „bida edyszyn”. Tak fatalna szybkość że szok. Wydajność odczytu 10-cio krotnie mniejsza niż pozwala na to sprzęt, sugeruje że jest coś na rzeczy z tym USB 2.0 które widać na grafikach i opis jest błędny.

Brak dużego nagrzania się jest spowodowany niskim transferem który dało się uzyskać z jego pomocą. Nawet ciepło z maszyny (im bardziej żółto, tym cieplej) za wysoko nie wywindowało temperatury tego urządzenia.

Sens jego zakupu widzę tylko w przypadku gdy chcemy coś dokupić by wykorzystać np. SMART-a i darmową dostawę. Ewentualnie gdy liczy się sztuka, aby była. Chociaż i tutaj bym był za kupnem czegoś lepszego, aby posłużyło jakiś czas i kopiowanie nie trwało w nieskończoność. Z dobrych wieści potwierdzam że funkcja OTG działa.

 

2101-0 – tani adapter USB-C w kolorze srebrnym

Tani adapter USB-C 2101-1 Tani adapter USB-C 2101-1 Tani adapter USB-C 2101-1 Tani adapter USB-C 2101-1

 

Adapter ten został kupiony na Allegro na początku zeszłego roku, więc po aukcji już nie ma ani śladu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to ten model, ale to tylko przypuszczenia sugerując się zdjęciami miniaturek.

Namacalnie nie ma do czego się doczepić. Jakość wykonania jest dobra. Pod naciskiem się nie ugina za bardzo, chociaż w codziennym użytkowaniu nikt go tak traktować nie będzie. Połączenie wtyku USB z obudową jest, jak w Uniteku, z tworzywa sztucznego.

Zgodnie z opisem który aukcji którą znalazłem, i mam podejrzenia że to ten samo model, gniazdo USB-A jest w standardzie 3.0 i ma wsparcie dla ładowania i transferu danych.

Tani adapter USB-C

 

Kolejny przykład że nie trzeba kupować drogich produktów aby było szybko. Wyniki zaskakują pozytywnie. Produkt wspiera OTG.

 

WLD17 – tani adapter USB-C

Tani adapter USB-C WLD17 Tani adapter USB-C WLD17 Tani adapter USB-C WLD17

 

Kolejny produkt nieznanej firmy ochrzczony modelem WLD17. Jest to produkt z importu, co widać po opakowaniu (woreczek foliowy z zamknięciem strunowym). Wg. opisu port USB jest w standardzie USB 3.0 i pozwala na przesył plików z szybkością do 10 Gb/s (co jest bzdurą, dla tego standardu maksymalna szybkość to 5 Gb/s). Naginając rzeczywistość, opis się zgadza, osiągniemy za pomocą tego produktu transfer DO (czyli nie więcej niż) 10 Gb/s 😉 Poza tym klasyka, obudowa ze stopu aluminium, Plug&Play i wsparcie dla OTG.

Do samego urządzenia nie mam zastrzeżeń. Łączenie wtyku z obudową jest z tworzywa, a ten temat poruszałem wcześniej. W zestawie jest oczko i smycz. W moim przypadku ta smycz jest lekko na wyrost z grubością w stosunku do oczka które jest w urządzeniu. Aby ją przełożyć, trzeba kombinować z igłą bo mnie się nie udało tego zrobić bez pomocy igły.

Adapter USB-C WLD17 Adapter USB-C WLD17 Adapter USB-C WLD17

Adapter USB-C WLD17

Adapter USB-C WLD17

 

Transfery są na bardzo dobrym poziomie. Wydajnością niewiele ustępuje on droższym rozwiązaniom. Na tle konkurencji nagrzał się dosyć mocno. OTG działa.

Ten tani adapter polecam kupić na Allegro

 

Tani adapter USB-C do USB-A z przewodem

Tani adapter USB-A na USB-C z przewodem Tani adapter USB-A na USB-C z przewodem Tani adapter USB-A na USB-C z przewodem

 

To produkt który ewidentnie dodawany był do czegoś, ale nie mam pojęcia do czego. Widok białego gniazda USB może sugerować standard USB 1.x, co nie napawa mnie optymizmem. Z drugiej strony, przewody w standardzie 2.0 też wielokrotnie traficie z białym gniazdem. Podejrzewam jednak że to raczej efekt cięcia kosztów, bo gdzie USB 1.x przy wtyku USB-C? Chociaż wiem z praktyki że nasi skośnoocy bracia potrafią wszystko. Dla nich kolor gniazda, w masówkach, nie ma żadnego znaczenia. Udowadniają to idealnie produkty typu ładowarki USB do aut (pod gniazdo zapalniczki). Tam każdy port ma inny kolor, nie mający za dużo wspólnego z określonymi standardami. Ale producenci płyt głównych też święci nie są, lecz to już treść na inny wpis.

Jeżeli chodzi o wykonanie, to jest mocno przeciętne. Nie ma jakiś większych skaz, ale do dbałości o wygląd trochę brakuje. Produkt ewidentnie stworzony z myślą o cenie, i to widać.

Zrzutów ekranu z testów nie ma. Testów zresztą też. Czemu? Wtyk USB-C jest strasznie luźny i za nic nie trzyma się w gnieździe. Nie udało mi się za nic zmusić go do współpracy, stąd mój model jest zdyskwalifikowany i poszukiwania za opisem, którego nie jestem w stanie zweryfikować, uważam za stratę czasu. Najlepsze jest to że trzymałem ten adapter długi czas i jak przyszło co do czego, okazało się że był uszkodzony od nowości :/

Występuje on też w wersji z USB 3.0, gdzie gniazdo jest niebieskie, ale nie planuję jego zakupu. Chyba że będzie potrzeba na jakiś „zapychacz” do SMART-a.

 

Podsumowanie

Dobrej marki adapter USB-C nie zwalnia transferu z pendriva. Z produktami „no name” bywa różnie. Albo zaskakują pozytywnie, albo wychodzi porażka nie warta złamanego grosza.

Jako że temat nie jest zamknięty, podsumowań konkretniejszych nie będę robił. Dojdzie jeszcze kilka adapterów w najbliższym czasie i wtedy wypowiem się więcej na ten temat.

 

Dodatkowy test adaptera z czytnikiem UGREEN i kartą CompactFlash

Zgodnie z zapowiedzią na FB, sprawdzam ile stracimy używając adaptera USB-C do USB-A i czytnika UGREEN 50541 w parze z karta CF Sandisk. Do testu wybrałem 2 najszybsze adaptery aby zobaczyć czy będzie jakaś różnica względem bezpośredniego połączenia.

Test czytnika USB 3.0 z adapterem USB-CTest czytnika USB 3.0 z adapterem USB-C Test czytnika USB 3.0 z adapterem USB-C Test czytnika USB 3.0 z adapterem USB-C

Jak widzicie, przy dobrym adapterze USB-C, straty są na granicy błędy pomiarowego.

Nawiązując do pytania, czy używając adapter USB-C dużo stracimy na transferze? Nie. Nic nie stracimy. Warunkiem jest użycie dobrej jakości adaptera. Mit obalony 😉

Diodek
Diodek
czyli Michał. Fan dwóch kółek, chociaż częściej siedzi w czterech. Prywatnie dłubie przy komputerach i rozwiązuje problemy tych co klikają, ale nie tam gdzie trzeba. Fan światełek Convoy (co widać po starszych wpisach na blogu), lecz czas pozmieniał priorytety.
Powiązane wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne wpisy

Komentowane wpisy