13 C
Łódź
niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsRękojmia zostanie wydłużona z 2 do 6 lat

Rękojmia zostanie wydłużona z 2 do 6 lat

W czwartek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało o podpisaniu przez Prezydenta Andrzej Dudę noweli ustawy o prawach konsumenta. Jedną ze zmian jest rozszerzenie z 2 do 6 lat okresu dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi.

Dnia 11 czerwca 2019 r. weszły dyrektywy Unijne które miały zostać zaimplementowane w krajach członkowskich do 1 lipca 2022 r. z mocą od 1 stycznia 2022 r.

Dzięki tej nowelizacji ma się poprawić prawo konsumentów w naszym kraju, a także innych członkowskich UE przy dostarczaniu usług i treści cyfrowych. Poprawie mają też ulec umowy sprzedaży zawierane między sprzedawcą a konsumentem.

Celem jest zapewnienie jednolitej ochrony konsumenta w państwach członkowskich, ale zobowiązani też jesteśmy do nieustanawiania wyższego poziomu ochrony konsumenta niż przewidują to dyrektywy.

Dojdzie teraz też „hierarchia” środków ochrony dla konsumenta – „”w pierwszej kolejności będzie miał prawo domagać się przywrócenia zgodności towaru z umową przez jego naprawę lub wymianę, i dopiero w dalszej kolejności, o ile naprawa czy też wymiana okażą się m.in. nieopłacalne, konsument będzie mógł skorzystać z kolejnych uprawnień, tzn. żądać obniżenia ceny lub odstąpić od umowy”

Ustawa zacznie obowiązywać do 1 stycznia 2023 roku.

źródło: infor.pl
źródło grafiki: pixabay.com

Przypominam że gwarancja a rękojmia to dwa różne terminy. Więcej na ten temat, z wyjaśnieniami, przeczytacie tutaj.

Diodek
Diodek
czyli Michał. Fan dwóch kółek, chociaż częściej siedzi w czterech. Prywatnie dłubie przy komputerach i rozwiązuje problemy tych co klikają, ale nie tam gdzie trzeba. Fan światełek Convoy (co widać po starszych wpisach na blogu), lecz czas pozmieniał priorytety.
Powiązane wpisy

Popularne wpisy

Komentowane wpisy