-0.9 C
Łódź
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKableTest przewodów USB-C typu C-C

Test przewodów USB-C typu C-C

Witajcie w 3 części testów przewodów USB. W tym wpisie skupiam się na przewodach w standardzie C-C, czyli najpopularniejszym i najmocniejszym (wydajnościowo) standardzie USB.

Gdybyście nie byli w temacie o co chodzi, zapraszam na poprzednie części wpisów poświęcone przewodom microUSB oraz USB A-C (klasyczny przewód USB w standardzie C). I tym razem test zostanie podzielony na 2 części – obciążenie sztuczne przez 2 godziny na maksymalnej deklarowanej wydajności oraz testy praktyczne. Niestety z racji dostępnej ładowarki, obciążenie maksymalne jakie mogę aktualnie sprawdzić to 60W gdyż nie posiadam sprzętów (ładowarki) która będzie w stanie oddać 100W po USB-C z gniazda. Miałem kiedyś ładowarkę Baseusa 120W, lecz nie mogłem z nią dojść do ładu i nie chciała ze mną współpracować. Może felerna sztuka mi się trafiła… nie wiem. W każdym razie tematu nie zamykam i jak nadarzy się okazja, testy zostaną wznowione a wpis uzupełniony.

Powiązane wpisy:

 

Nie sugerujcie się kolejnością, jest ona całkowicie przypadkowa
Dla przypomnienia, na końcu wpisu zawsze znajdziecie link do arkusza gdzie są podane parametry w formie tabeli. Pod tym linkiem są arkusze dla każdego typu przewodów:
– microUSB
– USB A-C
– USB C-C
Ich opisy, zdjęcia itp. pewnie już widzieliście przewijając stronę w dół 🙂

Pomiary jakie tutaj znajdziecie, ich procedura testowa oraz legenda do tabeli:

W opisie na blogu umieszczam podstawowe parametry przewodów:

  • Galeria zdjęć
  • Waga
  • Długość
  • Maksymalne deklarowane obciążenie (i obciążenie jakiemu został poddany kabelek)
  • Rezystancja (sprawdzana po przyłożeniu natężenia = 1A) Przykro mi, urządzenia pomiarowe które aktualnie posiadam, nie pozwalają mi na wykonanie tego pomiaru albo jeszcze do tego nie doszedłem 🙂
  • Opis organoleptyczny przewodu, opakowania itp.
  • Link gdzie możecie zakupić konkretny przewód bądź przestroga aby go nie kupować
  • Zdjęcie z kamery termowizyjnej po dwugodzinnym obciążeniu przewodu wartością maksymalną. Temperatura w miejscu testów oscyluje w granicy 20 do 23 stopni Celsjusza

 

W tabeli znajdziecie:

  • Część z powyższych informacji
  • Testy na sztucznym obciążeniu (czerwony kolor w tabeli u góry):
    • Maksymalna moc którą jest w stanie uciągnąć przewód (P-In (W)) oraz moc która jest pobierana z zasilacza sieciowego (P-out (W))
    • Napięcie na wyjściu z ładowarki sieciowej (V-out) i napięcie na sztucznym obciążeniu (V-in)
  • Podłączenie przewodów do urządzeń (niebieski kolor w tabeli u góry):
    • Podłączenie i odczekanie kilku sekund na ustatkowanie napięcia oraz natężenia i zanotowanie:
      • Napięcie ładowania (V)
      • Natężenie ładowania (A)

Będą 2 urządzenia testowe na każdy standard przewodu. Z reguły PowerBank oraz smartfon. Staram się aby każde z nich nie było za bardzo naładowane. Celowałem w pojemność ładowanych urządzeń na poziomie 10% a 15%. Do tego testu wybrałem tylko powerbank Baseus 30000mAh 65W. Armor nie wykazywał większej chęci współpracy w związku z czym zmuszony jestem zamówić jakiś miernik na USB-C i ponowić testy na drugim urządzeniu.

Moc 100W dla przewodów też od ręki nie jest do przetestowania z racji ograniczonej wydajności portu USB-C w ładowarce (60W). Kiedyś kupiłem Baseusa 120W, gdzie na USB-C ma na wyjściu 100W, lecz nie dało się jej zmusić do współpracy, podejrzewam że trafił mi się felerny model. Tak więc temat USB-C jest „otwarty”. O aktualizacjach będę Was powiadamiać na FB.

Testy przewodów USB-C (C-C)

Marka: YZK

Model: YK

Opakowanie: Folia z zamknięciem strunowym

Długość: 2m

Waga: 46,29g

Deklarowana moc: 20V/3A

Rezystancja: –

Podsumowanie: Długi przewód w dobrej jakości oplocie. Nawet elastyczny, co ułatwia jego „wywijaniem”. Jest po całej długości identyczny. Wtyczki mają ten sam wzór po obu stronach. Nie uświadczycie na nim żadnych napisów, logo itp. Miejsce łączenia jest przedłużone tworzywem które można minimalnie wygiąć, ale do elastyczności mu daleko. Czarna część, gdzie łapie się za przewód, jest aluminiowa.

Testy zaliczone pozytywnie.

Opakowanie to nieporozumienie. Zero danych co siedzi w środku, gdyby nie naklejka ze śmieszną ilością danych, można tam wkładać co się chce.

Wg. specyfikacji, produkt wyposażony jest w chip zabezpieczający. Informacja ta jest obecna jedynie na grafikach na Ali…

Zakup: Aliexpress

Marka: BLOW

Model: 66-118#

Opakowanie: Folia z zamknięciem strunowym

Długość: 1m

Waga: 44,76g

Deklarowana moc: Brak danych

Rezystancja: –

Podsumowanie: W miarę elastyczny przewód, mimo swojej grubości, którego wtyczki są identyczne po obu stronach. Wykonanie dobre, nie ma do czego się doczepić. Przewód jest w standardzie USB-C 3.1.

Testy przeszedł pozytywnie, szkoda tylko że nie ma żadnej deklarowanej wydajności.

Na opakowaniu znajdziecie tylko bardzo podstawowe informacje.

Na przewodzie jest jakaś informacja o 30V, mogę tylko domyślać się że w takim wypadku 60W nie będzie dla niego większym wyzwaniem.

Zakup: Allegro

Marka: Cabletime

Model: B-4-4 / USB-C PD60W Fast Charge Cable

Opakowanie: Folia z zamknięciem strunowym

Długość: 0,5m

Waga: 14,58g

Deklarowana moc: 60W

Rezystancja: –

Podsumowanie: Kabelek „zalany” TPE. Dość elastyczny. Na obu końcówkach jest informacja o maksymalnej wydajności 60W w standardzie PD (Power Delivery).

Zadanie swoje spełnia, ładowania bez zarzutu. Test sztucznym obciążeniem przeszedł pozytywnie.

Opakowanie, jak to bywa w przypadku tego producenta, to porażka. Poza logo nie ma żadnej konkretnej informacji. W tym przypadku jedyne co ratuje sytuację to naklejka z modelem przewodu, ale to kompletna loteria czy ona będzie.

Wg. specyfikacji ma on chip zabezpieczający. Ale ta informacja jest jedynie na materiałach reklamowych (grafikach), a te czasem mają „lekkie rozbieżności” 🙂 Aby nie było, ogólnie uważam tą markę za dobrą.

Zakup: Aliexpress

Marka: Unitek

Model: C14079GN

Opakowanie: Kartonik

Długość: 1m

Waga: 37,58g

Deklarowana moc: 100W

Rezystancja: –

Podsumowanie: Gruby i dość sztywny przewód. Widać od razu że mamy styczność z produktem postawionym na jakość. Oplot miły w dotyku, końcówki aluminiowe, pozłacane wtyki. Zgodny ze standardem USB 3.1 gen2. Jedna z końcówek ma logo Uniteka, a druga napis UNITEK. Widać małe przedłużenie wtyczki w newralgicznych miejscach (łączenie przewodu z wtyczką).

Testy aktualnie nie obciążyły go w 100%, ale jest bardzo dobrze.

Opakowanie bardzo bogate w informacje. Jedyne czego nie ma, to przekroju zastosowanych żył.

Do przewodu dołączony jest rzep który ułatwi nam przechowywanie przewodu. Producent deklaruje wsparcie 4K@60, 100W mocy (20V/5A), transfer na poziomie 10Gbps. Urządzenie posiada też chip zabezpieczający. Bez wątpienia ten kabel to klasa premium.

Zakup: Allegro

Marka: Unitek

Model: C14082ABK

Opakowanie: Kartonik

Długość: 1m

Waga: 40,66

Deklarowana moc: 20V/5A

Rezystancja: –

Podsumowanie: Świetny przewód o niemal identycznych parametrach jak poprzednik. Najważniejsza różnica jest w dwóch rzeczach – inny przewód i końcówki. W tym modelu przewód jest bardziej elastyczny i po pierwszym kontakcie sprawia wrażenia jak by był to modelarski przewód silikonowy. Jest oczywiście mniej elastyczny, ale jego giętkość tutaj to niewątpliwa zaleta dla tych co chcą przewodem nieco powyginać. Druga różnica tyczy się wtyczek, w tym przypadku nie są one pozłacane. Dodatkowo też na obu końcówkach (wykonanych z aluminium) jest logo producenta.

Testy przeszedł pozytywnie.

Opakowanie, jak wcześniej, bogate w wiadomości, lecz zabrakło informacji o zastosowanych żyłach.

Zakup: Allegro

Marka: KUULAA (zdjęcia drugiego przewodu będą uzupełnione)

  • Czarno-niebieski (0,5m)
  • Czarno – szary (1m)

Model: –

Opakowanie: Folia z zamknięciem strunowym

Długość: 0,5m + 1m

Waga:

  • 16,24g (0,5m)
  • 25,81 (1m)

Deklarowana moc: 60W (oba)

Rezystancja: –

Podsumowanie: Oba przewody są w dobrej jakości oplocie. Są one dość giętkie. Każda wtyczka ma nazwę producenta po obu stronach. Czarna część wtyczki jest z tworzywa sztucznego, natomiast kolorowa to prawdopodobnie aluminium. Widać wyraźne przedłużenie w miejscu łączenia się wtyczki z przewodem, dobry znak.

Testy przewód zaliczył pozytywne.

Opakowanie to folia z logo producenta. Można tam w zasadzie wsadzić wszystko, bo żadnych danych na temat przewodów się nie uświadczy. Jedno z opakowań ma naklejkę z oznaczeniem co jest w środku, ale ogólnie porażka w tym temacie.

Zakup: Aliexpress

 

Testy w formie tabeli, z większą ilością danych, znajdziecie pod adresem  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1oPknblnXZR8SaVZ1OzrEWdFQQ83MEX7zZjQ2TK-1V5w/edit#gid=14103990

Diodek
Diodek
czyli Michał. Fan dwóch kółek, chociaż częściej siedzi w czterech. Prywatnie dłubie przy komputerach i rozwiązuje problemy tych co klikają, ale nie tam gdzie trzeba. Fan światełek Convoy (co widać po starszych wpisach na blogu), lecz czas pozmieniał priorytety.
Powiązane wpisy

5 KOMENTARZE

  1. Diodek, twój blog to skarbnica wiedzy, wielki szacunek za to co robisz i jak skrupulatnym testom potrafisz poddawać rynek czy akumulatorków, latarek, czy w tym przypadku kabelków. Nikt tego nie robi, a jest tak wartościowe i edukujące, że żal mi, że nie udaje Ci się zebrać większej widowni, fanów i tym samym może mieć większą frajdę/pieniądze z dzielenia się tworzonymi treściami.

    • Bardzo mnie to cieszy że treści się przydają, taki był zamiar 🙂
      Jeżeli chodzi o zarobek, z bloga od lata nie mam ani grosza, jest całkowicie dla mnie kosztem, ale z sentymentu do włożonej treści i poświęconego czasu go utrzymuje.

  2. Świetny test, warty przeczytania. Ale mam tez inne pytanie. Szukam latarki na akumulatorek (który naładuje w latarce albo poza nią), bez modowania cudowania. Po prostu pakuję aku i to świeci. Nie musze mieć strobo, ale mogą być np poziomu świecenia. latarka głównie do sporadycznego użytku jak pójdę do piwnicy, do auta, do garażu etc. Fajnie, jakby zmieścił się w 100 zł (nawet za używaną). Dobrze jakby dośc mocno świeciła (nie musi jakoś bardzo daleko) Znalazłem Convoy S9 – nada się?

  3. Cześć. Świetny test, czekam na dalszy rozwój projektu 🙂 Wykosztowałem się i kupiłem unitek C14079GN. Naprawdę genialny kabel USB. Super jakość ! Trochę drogi, ale mam nadzieję że z taką jakością będzie służyć latami. Nieśmiało zaproponuję abyś dodał linki do bezpośredniej sprzedaży bo nie każdy kabelek taki link posiada. Pozdro!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne wpisy

Komentowane wpisy