Kolejna seria baterii przetestowana. Tym razem padło na markę posiadającą jedne z bardziej wydajnych modeli, przynajmniej w teorii i reklamie 😉 A w praktyce? No cóż, nie jest źle, ale cudów nie ma – jeżeli chodzi o pojemność wyrażoną w mAh. Ale czy zaliczy czołówkę, to już zależy od wielu czynników. Więcej informacji w podsumowaniu.
Poprzednie testy:
Mega test baterii AA/AAA #1 – Marka KODAK
Mega test baterii AA/AAA #2 – Marka TESLA
Mega test baterii AA/AAA #3 – Marka PANASONIC
Mega test baterii AA/AAA #4 – Marka VARTA
Mega test baterii AA/AAA #5 – Marka LEXMAN (Leroy Merlin)
Mega test baterii AA/AAA #6 – Auchan – wszystkie marki własne
Bateria AA | Bateria AAA |
ENERGIZER Alkaline Power | ENERGIZER Alkaline Power |
ENERGIZER Max | ENERGIZER Max |
ENERGIZER Max Plus | ENERGIZER Max Plus |
ENERGIZER Industrial | ENERGIZER Industrial |
ENERGIZER Alkaline Power AA
Impedancja AC / Napięcie (V)
Waga
Testy z rozładowania 0.2 / 0.5 / 1 (A)
ENERGIZER Max AA
Impedancja AC / Napięcie (V)
Waga
Testy z rozładowania 0.2 / 0.5 / 1 (A)
ENERGIZER Max Plus AA
Impedancja AC / Napięcie (V)
Waga
Testy z rozładowania 0.2 / 0.5 / 1 (A)
ENERGIZER Industrial AA
Impedancja AC / Napięcie (V)
Waga
Testy z rozładowania 0.1 / 0.2 / 0.5 (A)
ENERGIZER Alkaline Power AAA
Impedancja AC / Napięcie (V)
Waga
Testy z rozładowania 0.1 / 0.2 / 0.5 (A)
ENERGIZER Max AAA
Impedancja AC / Napięcie (V)
Waga
Testy z rozładowania 0.1 / 0.2 / 0.5 (A)
ENERGIZER Max Plus AAA
Impedancja AC / Napięcie (V)
Waga
Testy z rozładowania 0.1 / 0.2 / 0.5 (A)
ENERGIZER Industrial AAA
Impedancja AC / Napięcie (V)
Waga
Testy z rozładowania 0.1 / 0.2 / 0.5 (A)
Podsumowanie
Mamy kolejny przykład, że modele nazwane jako najlepsze w swojej klasie, nie zawsze takie są. Oczywiście nie można im też zarzucić że są słabe. Który model byście nie wybrali, reprezentuje niezłą pojemność, niestety kosztem dość wysokiej ceny.
W przypadku baterii AA, model MAX i INDUSTRIAL mają zbliżoną wydajność na małym i średnim obciążeniu. Dopiero duże obciążenie pokazuje małą przewagę na korzyść tego pierwszego. MAX PLUS, czyli chyba najwyższy model, jest niestety tylko nieznacznie lepszy niż „standardowa” bateria tej marki, co przy przełożeniu na jej cenę, nie zachwyca.
W bateriach AAA, Alkaline Power jest stosunkowo blisko z MAX PLUS przy małym i średnim obciążeniu. Dopiero duży pobór energii pokazuje pokaźną różnicę na korzyść MAX PLUS-a. INDUSTRIAL vs MAX ma największą różnice przy małym obciążeniu, na korzyść tego pierwszego. Przy średnim i dużym obciążeniu, jak na baterie AAA, ta różnica się zaciera i pierwsze skrzypce, dla wielu, będzie grała cena, będąca zaletą INDUSTRIALI (w przeliczeniu na sztukę baterii w dużym opakowaniu).
Czy wyniki zaskakują? Ciężko jednoznacznie powiedzieć, testy ciągle trwają. Energizer od zawsze był jedną z topowych marek, ale od kiedy pojawiły się modele marek własnych, ich największy konkurent, ten od króliczka, nie stanowi już takiego problemu. Mimo to, marka nawet dobrze sobie radzi. Ich modele prawdopodobnie będą w TOP po wszystkich testach, ale podejrzewam że będzie to bliżej TOP10 niż TOP3. Chociaż dużo tutaj zależy pod jakim kątem będzie owe TOP weryfikowane.
W przeciwieństwie do wielu innych testów, o ile nie do każdego, ja podaję dużo danych i wyciągnięcie prostego wniosku że bateria X jest najlepsza, bo ma najwięcej mAh za najniższą cenę, nie ma szans. Nie przy takiej rozbudowie testów.