Dyski NVMe są coraz szybsze. Niestety wraz ze wzrostem ich szybkości, rośnie ich temperatura. Przy powoli wkraczającym na rynek PCIe 5.0 będzie już gorąco. Aby wiedzieć co warto wybrać, będę powoli testował jak najwięcej radiatorów pasywnych i aktywnych dla tych właśnie dysków.
Jaki radiator do dysku NVMe
Procedura testowa
Aluminiowy radiator dla dysku NVMe
Miedziany radiator dla dysku NVMe
Przydatne akcesoria
Recenzja radiatorów NVMe
Jaki radiator do dysku NVMe?
Najlepiej jak najtańszy i najbardziej wydajny. A który to? Wyjdzie w czasie.
W tej serii będę testować różne radiatory do dysków NVMe, nie ograniczając się jedynie do lokalnego rynku – Allegro, X-Kom itp., ale wiele z modeli będzie pochodziło z Chin, głównie Aliexpress, lecz nie wykluczam też innych sklepów.
Dyskiem testowym do tego wszystkiego będzie WD SN850. Ma on tendencję do nagrzewania się do wysokiej temperatury. Testy wykazały 92 C, więc radiatory będą miały co robić. W końcu jego szybkość zobowiązuje 😉
W miarę upływu czasu radiatorów będzie przybywać, dzięki czemu zrobię jakieś podsumowanie zbiorcze za jakiś czas, gdy przerobię już kilka sztuk. Docelowo będzie to w formie arkusza Excel. W miarę pojawiania się kolejnych wpisów, będę informować na bieżąco jak to wszystko wygląda.
Procedura testowa
Każdy z testów będzie polegał na przekopiowaniu folderu z plikami ISO (231 GB / 140 plików), skasowaniu go i ponownym przekopiowaniu na dysk. Dysk źródłowy to inny dysk NVMe. Następnie, bez skasowania folderu, uruchamiam program CristalDiskMark i wykonuję 2 testy, jeden po drugim.
Aluminiowy radiator dla dysku NVMe
Radiator ten można kupić za ~ 9 zł, zależnie od sprzedawcy. Ja go kupowałem na Shopee, jednak z racji jego zamknięcia, zakupu polecam dokonać na Aliexpress. Opakowanie to zwykła torebka strunowa, więc mamy tutaj styczność, moim zdaniem, ze zwykłą „masówką”. Żaden producent się pod tym produktem nie podpisuje.
Niestety w zestawie nie ma żadnego termopadu, więc ja do testów użyłem jakiś z „przydasi”, ale jak chcecie coś nieduży kosztem polecam zakupić teromopad Gembird-a.
Do odtłuszczenie polecam użyć IPA, alkohol izopropylowy, który przydaje się do bardzo wielu czyszczeń elektroniki bez obaw o jej uszkodzenie. Zależnie od zapotrzebowania, dla osób nie mających za dużo styczności z komputerem czy elektroniką, polecam kupić małe opakowanie z dozownikiem, chociaż prywatnie uważam że wersja litrowa jest najsensowniejsza pod względem ceny/pojemności. Ja kupuję baniaki po 5 litrów, ale u mnie ma to zbyt 😉
Radiator z testu: https://ali.ski/VUUqm
Radiator z akcesoriami i większą liczbą kolorów do wyboru(full service ;)): https://ali.ski/T8jcrX
Miedziany radiator dla dysku NVMe
Drugi z testowanych radiatorów do dysków M.2 to produkt „wylany” z miedzi. Opakowanie, jak u poprzednika, woreczek strunowy, sugeruje że mamy styczność z kolejną „masówką”.
Lepszą sprawą jest tutaj termopad, a konkretnie coś na jego wzór, gdyż jest bardzo cienki i bardzo kleisty na środku, o czym przekonacie się oglądając film. Niestety testy wyszły jak wyszły, i powtórzyłem je z innym termopadem (Gembird), po wcześniejszej walce z odklejeniem fabrycznego termopadu.
Radiator z termopadem: https://ali.ski/gAwylf
Przydatne akcesoria
Termopad GEMBIRD
IPA
Butelka 1 litr – taka lub taka
Baniak 5 litrów (najbardziej ekonomiczne podejście :))