5 C
Łódź
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKablePrzewód ORICO ACC32-10-BK-BP 20Gb/s USB-C z adapterem USB-A

Przewód ORICO ACC32-10-BK-BP 20Gb/s USB-C z adapterem USB-A

Kolejny przewód USB na testach. W tym wpisie przedstawię Wam ORICO ACC32-10-BK-BP czyli kabelek w standardzie USB-C o szybkości maksymalnej 20Gb/s z adapterem do USB-A który nie do końca działa jak byśmy tego chcieli 🙂

Wstęp
Zawartość opakowania
Testy
Podłączenie adaptera a spadek wydajności
Podsumowanie

 

Wstęp

Przewód który dziś Wam przedstawiam jest bardzo uniwersalny. Dzięki niemu możecie przesłać dane z szybkością do 20Gb/s, ładować urządzenia z mocą do 100W a także przesłać audio i video w rozdzielczości 4K@60Hz.

Dodatkowo posiada on adapter do gniazda USB-A który zwiększa możliwości przewodu, powodując nieco stratę na jego wydajności. Ale o tym wszystkim dowiecie się z dalszej części wpisu.

 

Zawartość opakowania

Kabel USB-C ORICO ACC32-10-BK-BP

Biało niebieskie opakowanie, z wytłoczką w środku, skrywa wyłącznie przewód z adapterem. Najważniejsze informacje dotyczące przewodu znajdują się na opakowaniu. A dowiem się z nich o tym że:

 • Przewód posiada pozłacane końcówki
 • Przewód jest pokryty oplotem siatki z aluminium
 • Wspiera przesył audio i video w rozdzielczości 4K@60Hz
 • Posiada Chip E-mark
 • Jego maksymalna wydajność to:
  • 20Gb/s dla USB-C
  • 10Gb/s przy użyciu adaptera z USB-C do USB-A
 • Maksymalną moc jaką może dostarczyć jest zależna od USB:
  • USB-C = 100W (20V*5A)
  • USB-A (nałożony adapter) = 60W (20V*3A)
 • Jego długość to 1 metr

Kabel USB-C ORICO ACC32-10-BK-BP

 

O przewodzie

Wykonanie, tak samo jak w przedłużaczach/adapterach ORICO, jest naprawdę wysokiej jakości. Nie widać żadnych niedociągnięć czy wad materiału. Jak na oplot z siatki, jest on przyjemny w dotyku. Pozłacane końcówki podkreślają wrażenie że mamy styczność z produktem bardzo dobrej jakości. Końcówki przewodu, gdzie się je łapie, są wykonane z aluminium. Na jednej z końcówek jest logo producenta a na drugiej logo + informacja o maksymalnej szybkości przewodu – 20Gb/s.

Adapter dołączony do przewodu, niestety, jest przytwierdzony na stałe. Z jednej strony to zaleta, bo go nie zgubimy. Z drugiej strony, będzie nam zawadzać gdybyśmy używali wyłącznie wtyczki USB-C. Myślę że wystarczyło by nieco naciąć zaczep, i już mamy zdejmowany adapter. Pozostaje tylko pytanie ile ten plastik wytrzyma takiego wkładania i zdejmowania i jak wkładanie wpłynie to na oplot, w sensie wizualnie…

Dodatkowo na adapterze USB-A znajduje się informacja o maksymalnej przepustowości wynoszącej 10Gb/s, czyli będzie on wąskim gardłem dla całego przewodu. Jednak nie jest to żadna wada produktu. Standard tego wtyku to USB 3.2 gen2 i jest to ostatnia wersja USB-A obsługująca szybkość 10Gb/s. Nie istnieje możliwość abyście uzyskali większą prędkość na tym rodzaju złącza. Prędkości 20Gb/s, i wyżej, są „zarezerwowana” dla wtyku USB-C / Thunderbolt.

 

Testy

Klasycznie podzielę je na syntetyczne, praktyczne oraz test kamerą termowizyjną.

Syntetyczne to wyłącznie pogląd jak ładnie przedstawić produkt za pomocą cyfr 😉 Praktyczny test odbędzie się z kopiowaniem plików ISO (115GB), Zdjęć (10000 słit foci o rozmiarze 18,1 GB) oraz tworzeniem sejfu 15GB za pomocą programu VeraCrypt. Testowanym nośnikiem jest Lexmar NM620 w obudowie UNITEK S1204B. Na koniec zobaczycie jak nagrzał się przewód po obciążeniu go maksymalną mocą przez godzinę.

Pierw testy syntetyczne

ORICO ACC32-10-BK-BP Testy syntetyczne (1)

 

Teraz testy praktyczne

Wydajność na 10Gb/s jest bardzo zbliżona do testów obudowy UNITEK S1204B, co szczególnie dziwić nie powinno. Pytanie jak będzie z 20Gb/s co deklaruje producent. Niestety z racji aktualnych ograniczeń sprzętowych nie mam możliwości sprawdzenia pełnej wydajności jeżeli chodzi o szybkość. Dysk mam, karta pod PCI jest w drodze ale do szczęścia potrzebuję jeszcze jakąś obudowę 20Gb/s, a jeszcze lepiej 40GB/s (będzie przyszłościowo). Gdy wszystko uzbieram, uzupełnię ten wpis aby przedstawić Wam możliwie najrzetelniej testowany produkt. Dla chwilowego zobrazowania sprawy, przedstawiam Wam wykres pochodzący z tamtego wpisu.

Test obudowy UNITEK S1204B i dysku NVMe Lexar NM620 1TB

 

Temperatury

Po godzinie wygrzewania go niemal maksymalną mocą którą producent deklaruje że jest w stanie wytrzymać, a ja mogłem uzyskać. W sumie mamy mały grzejniczek na końcówkach, konkretnie przy ładowarce.

Kabel USB-C ORICO ACC32-10-BK-BPKabel USB-C ORICO ACC32-10-BK-BP

Wysokie temperatury, konkretnie nagrzewanie się wtyku widocznego na powyższym zdjęciu, to zasługa znajdującego się tam aluminium. Przewód nie nagrzewa się za bardzo, i dobrze.

Chip E-mark

Znaleziony i test potwierdzony.

ORICO ACC32-10-BK-BP Chip E-mark

 

Podłączenie adaptera a spadek wydajności

Taka ciekawostka, zależnie jak nałożycie adapter na USB-C, tak przewód możecie zachwalać lub przeklinać. Poniżej, na zdjęciu, pokazane jest jak prawidłowo umieścić wtyk USB-C w adapterze USB-A.

Kabel USB-C ORICO ACC32-10-BK-BP

Przewód USB-C przekazuje większą szybkość do mniejszej i wszystko śmiga (żartuje, ale jak przeczytacie dalej, to coś w tym jest :]).

Jeżeli jednak podłączycie adapter odwrotnie (zwróćcie uwagę na wtyk USB-C, jest tam logo producenta a nie podana szybkość 20Gb/s), to czeka Was niespodzianka…

Kabel USB-C ORICO ACC32-10-BK-BP

…i to nie najmilsza.

ORICO ACC32-10-BK-BP Testy syntetyczne (1)

ORICO ACC32-10-BK-BP Testy syntetyczne (1)

Transfer leci w dół, aż do wydajności portu USB 2.0. Nie jest to nowość, ponieważ pendrive Samsung DUO Plus 256GB ma identyczną sytuacje, o czym zresztą pisałem we wpisie.

Zrobiłem małe poszukiwania w sieci, lecz nie doszukałem się konkretnie o co chodzi ani skąd takie posunięcie producenta. O ile w przypadku Samsunga jest informacja na pudełku jak go podłączyć (ale nie ma podane czemu), tak tutaj nie ma o tym ani słowa. W sieci nie znalazłem opinii o tym przewodzie, w zasadzie moja recenzja będzie pierwszą opinią, co utrudnia mi nieco ocenę o otrzymanie felernej sztuki.

UPDATE: Informacja o tym ma zostać dodana do instrukcji, tak więc jestem odkrywcą, bo ta funkcjonalność została pominięta :]

Podłączenie adaptera USB-A a spadek wydajności

Podejrzewam że myk jest w przewodzie, a konkretnie jego budowie. Za wcześnie jednak na konkretne wnioski bo planuję zacząć testy w wolnych chwilach i wyjdzie co w trawie piszczy. Miałem jedną teorię, ale kilka testów i poszła w siną dal.

Co do tego konkretnego modelu, pojęcia nie mam czy to „błąd w sztuce”, czy ten typ tak ma. Niemniej jednak, nie fajny jest skok z 10Gb/s do 480Mb/s, czyli 20x mniej. Gdyby chociaż była jakaś informacja na opakowaniu o tym, albo wspomnienie że adapter od nas podłączcie w ten czy ten sposób…

Patrząc na parametr maksymalnej wydajności – 20Gb/s, adapter jest tutaj ewidentnym dodatkiem, który ma małą szansę na użycie gdy będzie ktoś używać przewodu do szybszych obudów NVMe czy transferu danych na poziomie 20Gb/s.

Pozostaje wysłać zapytanie do ORICO i czekać na ich ustosunkowanie się do sprawy.

 

Podsumowanie

Wysokiej jakości przewód z dobrymi parametrami. Dodatkowy adapter w zestawie zwiększa jego możliwości pod względem wpięcia urządzeń pod USB typu A. Przy szybkości do 10Gb/s nie można mu nic zarzucić. Dla 20GB/s wypowiem się po testach, by nie rzucać słów na wiatr.

Solą w oku jest adapter którym musimy manewrować, jednak czy tak ma być, dowiem się za jakiś czas.

Gwiazdki przyznam jak przetestuję i potwierdzę wydajność na porcie 20Gb/s. Na chwilę obecną, poza adapterem, przewodowi nie mogę nic zarzucić.

 

logo unitek

Sprzęt do testu dostarczyła marka ORICO.

Produkt polecam kupić w sklepie który Wam najbardziej odpowiada.

Diodek
Diodek
czyli Michał. Fan dwóch kółek, chociaż częściej siedzi w czterech. Prywatnie dłubie przy komputerach i rozwiązuje problemy tych co klikają, ale nie tam gdzie trzeba. Fan światełek Convoy (co widać po starszych wpisach na blogu), lecz czas pozmieniał priorytety.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj