5 C
Łódź
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaNewsRękojmia zostanie wydłużona z 2 do 6 lat

Rękojmia zostanie wydłużona z 2 do 6 lat

-

W czwartek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało o podpisaniu przez Prezydenta Andrzej Dudę noweli ustawy o prawach konsumenta. Jedną ze zmian jest rozszerzenie z 2 do 6 lat okresu dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi.

Dnia 11 czerwca 2019 r. weszły dyrektywy Unijne które miały zostać zaimplementowane w krajach członkowskich do 1 lipca 2022 r. z mocą od 1 stycznia 2022 r.

Dzięki tej nowelizacji ma się poprawić prawo konsumentów w naszym kraju, a także innych członkowskich UE przy dostarczaniu usług i treści cyfrowych. Poprawie mają też ulec umowy sprzedaży zawierane między sprzedawcą a konsumentem.

Celem jest zapewnienie jednolitej ochrony konsumenta w państwach członkowskich, ale zobowiązani też jesteśmy do nieustanawiania wyższego poziomu ochrony konsumenta niż przewidują to dyrektywy.

Dojdzie teraz też „hierarchia” środków ochrony dla konsumenta – „”w pierwszej kolejności będzie miał prawo domagać się przywrócenia zgodności towaru z umową przez jego naprawę lub wymianę, i dopiero w dalszej kolejności, o ile naprawa czy też wymiana okażą się m.in. nieopłacalne, konsument będzie mógł skorzystać z kolejnych uprawnień, tzn. żądać obniżenia ceny lub odstąpić od umowy”

Ustawa zacznie obowiązywać do 1 stycznia 2023 roku.

źródło: infor.pl
źródło grafiki: pixabay.com

Przypominam że gwarancja a rękojmia to dwa różne terminy. Więcej na ten temat, z wyjaśnieniami, przeczytacie tutaj.

Diodek
Diodek
czyli Michał. Fan dwóch kółek, chociaż częściej siedzi w czterech. Prywatnie dłubie przy komputerach i rozwiązuje problemy tych co klikają, ale nie tam gdzie trzeba. Fan światełek Convoy (co widać po starszych wpisach na blogu), lecz czas pozmieniał priorytety.

Kody rabatowe i zniżki na latarki i akcesoria z Chin

Czas oszczędzić nieco pieniędzy na zakupach. Zapraszam do mojego projektu, gdzie znajdziecie kody na zakupy do sklepów - Aliexpress, Banggood i innych.

Polecane powerbanki do 10000mAh które warto kupić 2023 (styczeń)

Na blogu robiłem kilka testów, wiele też sprzętów które przewinęły mi się przez ręce tych recenzji nie zobaczyły, ale co się dziwić. Nie każdy...

Azotek galu (GaN) – przełom technologiczny w ładowarkach USB

Kto z nas dziś nie używa ładowarek USB? Ciężko będzie znaleźć taką osobę. W naszych domach znajdzie się pewnie przynajmniej jedno takie urządzenie, służące...

Temat zbiorczy zniżek i rabatów dla czytelników

Witajcie. To temat zbiorczy w którym rozpiszę Wam zniżki które udało mi się dla Was zdobyć. Wpis będzie aktualizowany w miarę moich możliwości negocjacyjnych :)   Oficjalny...