19.4 C
Łódź
czwartek, 30 maja, 2024
Strona głównaTesty ITTest adaptera z Allegro - mSATA do USB

Test adaptera z Allegro – mSATA do USB

-

Jakiś czas temu opublikowałem wpis o dwóch adapterach mSATA do SATA. Były to całkiem udane produkty, patrząc z perspektywy ich ceny. Teraz jeszcze raz skupimy się na tym, nieco zapomnianym już złączu, lecz jego adapter będzie tym razem pod port USB.

 

kilka słów o adapterze mSATA do USB

Teraz, jak i w poprzednim wpisie, mamy styczność z produktem bez konkretnej marki. Ot jakaś firma X stworzyła całkiem udany adapter mSATA do USB, nie chcąc się chwalić kim jest. A szkoda.

Adapter mSATA do USBAdapter mSATA do USB

 

Sprzęt dotarł do mnie w woreczki antyelektrostatycznym i, poza nim, próżno szukać czegokolwiek. W moim przypadku nawet naklejki na opakowaniu nie było, a o instrukcji można tylko pomarzyć. Podejrzewam że „ten typ, tak ma”.

Adapter mSATA do USB
Adapter mSATA do USB wraz z opakowaniem i całą jego zawartością 🙂

 

Dysk wkładamy do slotu i przymocowujemy do adaptera na 2 śruby będące już w zestawie.

Adapter mSATA do USB

 

Dysk w adapterze mieści się idealnie. Wymiary płyty, bez złącza USB, to 5,5 cm x ~3,2 cm.Adapter mSATA do USB

 

Urządzenie jest wyposażone w „niebieski wtyk”, który ma nam obiecać wydajność USB 3.0, czyli szybkie kopiowanie. Ile w tym prawdy, zobaczymy to w praktyce.

Adapter mSATA do USB

 

Adapter jest lekki i bez problemu trzyma się w porcie USB komputera stacjonarnego.

Adapter mSATA do USB

 

Jego praca jest sygnalizowana za pomocą diody znajdującej się na płytce. To plus, poprzednie modele tego nie miały. Warto jednak zauważyć że były one dedykowane pod złącze SATA i teoretycznie powinny być w odbudowie, stąd nie dziwi decyzja o braku diody.

Adapter mSATA do USB

 

Oprogramowanie do dysku podpiętego w adapter

Jako że mam dysk marki Samsung, mogę użyć dedykowanego oprogramowania dla systemów Windows i dowiedzieć się o nim co nieco.

Adapter mSATA do USB

 

A to wszystko dzięki programowi Samsun Magican. Poda nam on wiele informacji o dysku znajdującym się w komputerze…

Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB

 

…ale pod warunkiem bezpośredniego wpięcia w płytę główną. Przy USB większość opcji jest niedostępna

Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB

 

Część z tych opcji nie jest co prawda dedykowana do tego modelu, ale jakoś tak mało opcji do wyboru 🙁 No cóż, uroki USB.

Wystarczy teorii, czas na praktykę.

 

Testy wydajności adaptera mSATA do USB

Dla przypomnienia, tak prezentuje się wydajność dysku na standardowych ustawieniach po podpięciu do płyty główne.

Test SAMSUNG 850EVO mSATA znaleziony w google

 

Na pierwszy rzut sprawdźmy CrystalDiskMark-a i to jak ma się uzyskany wynik do testu znalezionego w sieci

Adapter mSATA USB
Do ideału nie jest tak daleko. Starty są, ale nie należą do kosmicznie dużych

 

Zerknijmy jeszcze na dwa pozostałe testy.

Adapter mSATA USB

 

Adapter mSATA USB
Houston, mamy problem

 

Podsumowanie – czy warto kupić adapter mSATA do USB?

Jeden program co prawda odmówił posłuszeństwa, ale dysk na adapterze działa i ma się dobrze. Przyznaję Wam otwarcie że nie wnikałem czemu akurat ten program nie współpracował z tym adapterem. Jeżeli kopiowania odbywają się normalnie, w obie strony, to doszukiwanie się czemu nie działa jeden benchmark, jest trochę jak szukanie igły w stogu siana. A i nawet jak bym ją znalazł, to zysku niemal nic, poza ewentualną satysfakcją.

Zdaje sobie sprawę że jest to nisza, adapter + standard złącza, i w zasadzie nie ma popytu na to, ale jak ktoś dłubie przy komputerach, jak ja, myślę że warto mieć takie urządzenie. Jest to lepsze rozwiązanie niż adaptery które miałem pod SATA (bardziej uniwersalne). Zaletą uniwersalności odbywa się kosztem transferu, ale starty są tak małe, że prywatnie bym je zignorował.

Co przemawia za tą sztuką?

  • Szybkość podłączenia – Plug and Play. Podłączenie i przekopiowanie plików odbywa się na włączonej maszynie. Nie ma wymaganych restartów komputera jak przy złączu SATA (pomijam tutaj opcję Hot Swap)
  • Starty szybkości są marginalne w stosunku do uniwersalności rozwiązania
  • Jeżeli macie jakiś dysk mSATA na zbyciu, z tym adapterem zyskacie bardzo szybki pendrive, niestety nie najmniejszych gabarytów ALE jest on 3 do 4 razy tańszym rozwiązaniem niż zakup nowej pamięci (pod warunkiem posiadania już dysku)

Aby nie było nie jasności. Nie wieszam psów na poprzednich modelach (pod SATA). Je również mogę Wam polecić, ale kierowałbym je do osobów które mają komputery stacjonarne i chcą wykorzystać dysk ze złączem mSATA do przechowywania danych w takich właśnie maszynach.

Jeżeli przez Wasze ręce przechodzą dyski klientów, znajomych czy rodziny, gdzie głównie chodzi o przekopiowanie jakiś danych, polecam kierować się w wersję ze złączem USB.

PS.

I uważajcie na palce przy dłuższym kopiowaniu 😉

Adapter mSATA do USB Adapter mSATA do USB

 

Aktualnie polecane oferty tego produktu znajdziesz na
Diodek
Diodek
czyli Michał. Fan dwóch kółek, chociaż częściej siedzi w czterech. Prywatnie dłubie przy komputerach i rozwiązuje problemy tych co klikają, ale nie tam gdzie trzeba. Fan światełek Convoy (co widać po starszych wpisach na blogu), lecz czas pozmieniał priorytety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

XTAR wydał akumulatory Li-Ion w formacie AAA

Niedawno marka XTAR ogłosiła wydanie nowych, bardzo pojemnych, akumulatorów Li-Ion. Akumulatory te, o wielkości "paluszka" AAA, mają deklarowaną pojemnością 1620mWh = 1000mAh.   Producent deklaruje 1200...

Baterie Varta – czy to już koniec Niemieckiego producenta? Następstwa cyber ataku i dalsze plany

Varta, czołowy producent baterii i akumulatorów, jest w tarapatach. Fatum ciągnie się od 2023 roku. W połowie lutego br. świat obiegła wieść o ataku cybernetycznym...

Znaleziono nowe substancje dla niezawodnych i wysoce efektywnych baterii litowo-jonowych ze stałym elektrolitem

Półprzewodnikowe ogniwa litowo-jonowe zapewniają większe bezpieczeństwo oraz gęstość energii w stosunku do ich odpowiedników z ciekłym elektrolitem. Aktualnie problemem jest słaby kontakt z elektrodą...

Japonia zbuduje potężny zakład recyklingu akumulatorów litowo-jonowych do 2026 r.

Japońska Firma Sumitomo Metal Mining (SMM) ma w planach uruchomienie zakładu recyklingu akumulatorów Li-ion w prefekturze Ehime w zachodniej Japonii. Ma to nastąpić nie...

Polskie akumulatory litowo jonowe jako napęd dla Europy

Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych zajmujemy (dane na rok 2023) 2. miejsce na świecie w produkcji ogniw litowo-jonowych. Na początku znajdują się Chiny a...
Ciekawy i wydajny adapter mSATA pod USB za stosunkowo niewielkie pieniądze. Dla kogoś dłubiącego przy komputerach i dyskach twardych - must have!Test adaptera z Allegro - mSATA do USB