4.1 C
Łódź
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaAkumulatoryOgniwa 18650 z Aliexpress - sztuczki sprzedawców na wciskanie kitu

Ogniwa 18650 z Aliexpress – sztuczki sprzedawców na wciskanie kitu

-

Wiele osób zamawia ogniwa 18650 z Aliexpress, co nie jest szczególnie dziwne, mając na uwadze szeroki wybór. Zaraz za nimi plasują się akumulatory 21700. Pewnie jakąś małą część zajmują też akumulatory NiMH, tzw. paluszki, jednak w tym wpisie przybliżę Wam temat 18650 i bajek z nimi powiązanymi.

Jak to bywa ze sklepami on-line, trzeba wiedzieć co się kupuje. Wielu sprzedających wciska takie kity, że nie mają one racji bytu. Śmierdzi kłamstwem na kilometr. Jednak, mimo to, i tak felerne produkty znajdą nabywców. W tym wpisie przedstawię Wam, ku przestrodze, jakie cuda możecie odszukać w opisach produktów z Chin.

Teoretycznie warto czytać komentarze do zakupów. Kupujący niejednokrotnie pokazują ile wart jest towar u konkretnego kupującego, dzięki czemu można oszczędzić czas i nerwy. Niestety, praktyka czasem pokazuje że i tutaj bywają pisane cuda nie mające ani ładu, ani składu. A hitem są oferty gdzie zdjęcie swoje, opis swoje a z komentarzy wynika jeszcze coś innego. I bądź tu człowieku mądry.

 

Cykle akumulatora 18650

Jeden z parametrów który określa niejako żywotność takiego ogniwa. Zasada jest prosta, im więcej cykli, tym akumulator więcej starci pojemności. W zależności od pobieranego obciążenia, będzie to szybciej lub wolniej. Czołowi producenci oceniają swoje ogniwa na żywotność w okolicy 300-500 cykli, po czym ta pojemność nieco spadnie. Z reguły po przekroczeniu tej ilości cykli, musimy liczyć się z pojemnością ogniwa mniejszą o ~20-30%. Ale ten problem nie dotyczy zakupów na Ali, możemy tam odszukać ogniwa Li-Ion 18650, które po przerobieniu 1000 cykl, utrzymują pojemność na poziomie aż 85%!

cykle ogniw liion 18650 w ogniwach z chin
źródło: aliexpress.com

Ale to jeszcze nic, podrobione ogniwa Samsung INR18650-35E (NCR18650-35E) mają deklarowane ponad 1200 cykli.

duża ilość cykli ładowania 18650 z aliexpress
źródło: aliexpress.com

Ci sprzedający powinni zacząć współpracować z Samsungiem, może coś by go nauczyli. W końcu on sam, dla tego modelu ogniwa, deklaruje kompletnie inną pojemność ogniwa po, raptem, 500 cyklach (pkt. 7.9) 😉

ilosc cykli ogniwa samsung 35e nota katalogowaRekordy cykli dla akumulatorów 18650, jakie znalazłem na Aliexpress, oscylują w okolicy 2000. No cóż, „papier” wszystko przyjmie.

 

Literówki / Zbieżność nazw

Nawiązując jeszcze do tej grafiki z Samsungami…

duża ilość cykli ładowania 18650 z aliexpress

Zauważcie że błędnie jest napisana nazwa NCR18650-35E, ale na grafikach pokazane są, prawdopodobnie, oryginalne ogniwa Samsunga INR18650-35E. A przynajmniej takie mają sprawiać wrażenie. Taki galimatias z nazewnictwem, to celowy zabieg aby podświadomie przedstawić Wam podróbkę jako oryginał. Jeżeli chcecie wiedzieć co dokładnie kupicie u tego sprzedającego, trzeba wczytać się w opis oferty. Jednak i tam bywają kwiaty, o czym nieco dalej.

Gdybyście zechcieli kupić owe NCR18650-35E, to nie znajdziecie ich „w koszulce Samsunga”, lecz występują one pod marką DAWEIKALA.

NCR18650-35E aliexpress
źródło: aliexpress.com

Idąc dalej, jak wejdziecie w jedną z takich aukcji, traficie bardzo fajny opis. Dowiecie się z niego że oferta dotyczy modelu:

  • INR18650-35E – wg. zdjęć
  • NCR18650 wg. tytułu
  • DA18650-35E z opisu parametrów produktu
ogniwo ncr inr samsung deweikala
źródło: aliexpress.com

Czyli już wiecie jaki dokładnie model ogniwa kupicie na tej aukcji, nie? 🙂

Innym przykładem jest marka LANZHD. Grafika podpowiada nam że mamy styczność z VTC7, i jest to wyraźne zaznaczone na czerwono. W tytule informacja że prąd rozładowania dla tego modelu to 30A + dziwne nawiązanie do Samsunga 35E. Koszulka kolorystycznie też dziwnie nawiązująca do Samsunga, ale może tutaj się za bardzo czepiam. Chociaż nie lubię takich „przypadków”.

ogniwa lanzhd aliexpress fake sony samsung
źródło: aliexpress.com
Na marginesie
Dla tych co nie są w temacie – VTC to modele wysokoprądowych ogniw SONY (w zasadzie już Murata, ale każdy kojarzy ich po marce SONY), które są fenomenalne jeżeli chodzi o rozładowanie dużym natężeniem prądu. To ścisła czołówka ogniw wysokoprądowych. Co by nie było, Murata wydała model VTC6 jako najwyższy dotychczasowy model 18650 z oznaczeniem VTC. Nie ma w sprzedaży modelu VTC7, lecz ten napis, wraz z napisem „30A prąd” podświadomie (i błędnie) sugeruje że mamy styczność niejako z następcą świetnej serii ogniw o dużym prądzie rozładowania. Nie bardzo pasuje tutaj fraza „35E”, ale w duecie z różowym kolorem koszulki, pomoże złapać kogoś nieświadomego.

Dodam jeszcze że SONY/Murata mają ogniwa VC7 w swojej ofercie, ale u nas w kraju są w zasadzie niedostępne (stare modele). Cechowały się one wysoką pojemnością wynoszącą 3500mAh (3400mAh minimum), lecz nie za dużym, maksymalnym, ciągłym prądem rozładowania wynoszącym 8A. Stąd też, prawdopodobnie, nie podtrzymano nazewnictwa VTC dla tego modelu, by „nie działać na szkodę” modelom VTC jako ogniwom o niezbyt dużym prądzie rozładowania, na tle starszych braci (ale to tylko moje domysły!).

Przejdźmy teraz do opisu produktu.

Lanzhd fake samsung sony
źródło: aliexpress.com

Czar o użyciu LANZHD, jak ogniwa wysokoprądowego SONY, prysł. Maksymalnie 10A, daje nam 1/3 deklaracji, z tego co mamy w tytule. Koło Murata VTC one pewnie nawet nie leżały.

Gdyby brać pod lupę specyfikację, widać że frazy „35E”, „30A prąd” to tylko zwykły clickbajt. Te ogniwa nie mają z nimi nic wspólnego. Dane przedstawione w tabeli, jako „specyfikacja”, to wyłącznie zabawa słowami kluczowymi dla lepszego wypozycjonowania oferty w wyszukiwarce.

Lanzhd fake samsung sony tabela słowa kluczowe clickbajt
źródło: aliexpress.com

UWAGA! Powyższa „doczepka” jest wyłącznie do opisu ogniw LANZHD. Na temat ich realnych parametrów technicznych, jakości wykonania itp. nie wypowiadam się. Nie miałem z nimi jeszcze styczności.

 

Pojemność ogniw 18650

Akumulator 18650 nie będzie miał pojemności większej niż 3500mAh, za wyjątkiem pojedynczych sztuk z deklaracją 3600mAh, będących naprawdę dużymi wyjątkami. Najczęściej spotkacie się jednak z pojemnościami oscylującymi w okolicy 3000mAh, zależnie czy będzie to ogniwo wysokoprądowe czy nie.

W Chinach jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Tam bez problemu znajdziecie akumulator 18650 o pojemności niemal 80000mAh. I jest to do osiągnięcia bez najmniejszego problemu.

akumulator 18650 79000mAh aliexpress
źródło: aliexpress.com

Nie będę się rozpisywać na ten temat, co najważniejsze, waz z testami, opisałem już jakiś czas temu we wpisie poświęconym tego typu wynalazkom.

Cała prawda o mega pojemnych akumulatorach 18650 (fake 18650)

 

Real photo

Wiadomo że zobaczyć, znaczy uwierzyć. I tak, na niejednej aukcji na Ali, znajdziecie zdjęcia z testów ogniw ładowarką LiitoKala Lii500. Gdy przyjrzycie się wynikom pomiarów, tych samych ogniw, ale u różnych sprzedających, zobaczycie identyczne wyniki testów.

Ktoś powie że mamy styczność z „grafiką poglądową”… Ok, niech i tak będzie. Ale co powiecie jeżeli jedna grafika z tego „testu”, jest powielana u różnych sprzedających ten sam model ogniwa, lecz będącym de facto innym produktem?

Model: INR18650-35E

Rezystancja wewnętrzna: 52mΩ

Pojemność zmierzona: 3567mAh

Kanał pomiaru: 3

Czas testu: 14 godzin 05 minut

Marka ogniwa: DAWEIKALA / „SAMSUNG”

Wierzycie w takie przypadki? Bo ja nie. Tym bardziej że platformę Aliexpress znam od lat i wiem jakie cuda można tam znaleźć w opisach. Jeżeli jednak Wasza wiara jest tak duża, i „kupujecie” to co jest na wyświetlaczach, przyjrzyjcie się dokładnie zdjęciom.

Po lewo nasz „pomiar idealnie powtarzalny”, a po prawo jakieś zdjęcie z testu innych ogniw. Szczegóły na które musicie zwrócić uwagę zaznaczyłem na czerwono.

Tak jest, po lewej mamy pomoc programu do obróbki grafiki, Photoshop albo coś pokrewnego. Ogniwa są tam widoczne są „wklejone” w zdjęcie ładowarki z jakimś pomiarem. Nie widać nawet na nim wolnej przestrzeni / styku bieguna ładowarki z ogniwem, widocznego doskonale na zdjęciu po prawo. Dodatkowo, zwróćcie uwagę na ułożenie ogniw na obu zdjęciach (po lewo, te różowe). Są identycznie wklejone, co sugeruje, w tym przypadku, kolejny fotomontaż.

Bouns – Lii500 ma beznadziejny (moim zdaniem) sposób wkładania ogniw – biegunem dodatnim od dołu (w stronę wyświetlacza). Ogniwa DAWEIKALA mają plus po stronie gdzie napis się zaczyna. Tak więc „do testów” ogniwa zostały „włożone” odwrotnie. A jednak ładowarka zrobiła ich test, który zakończył się pozytywnym wynikiem. Cuda! 🙂

daweikala 18650 inr18650 35e aliexpress
źródło: aliexpress.com

Mało osób na to pewnie zwraca uwagę, ale takich „oryginalnych fotek”, można znaleźć na Ali o wiele więcej. Jedne są mniej, inne bardziej udane. Te z Lii500, są jednak kompletnie spartolone od strony logicznej, a jednak są powielane na masową skalę i mało kto zauważy błąd.

 

Zabezpieczenia w akumulatorach 18650

Ogniwa 18650 są fabrycznie skonstruowane tak, aby zminimalizować uszkodzenia spowodowane wysokim ciśnieniem, przegrzaniem itp. Wielu sprzedawców chwali się jednak tym że ich model akumulatora posiada specjalne zabezpieczenia, podnoszące bezpieczeństwo użytkownika. I tak mamy oto ogniwo z zabezpieczeniem przed wybuchem.

zabezpieczenie 18650 przed wybuchem 2
źródło: aliexpress.com

Nie wnikając w szczegóły (opisałem je w kompendium 18650 do którego zachęcam), gdy ciśnienie w ogniwie przekroczy wartość krytyczną, zadziała zawór „przeciwwybuchowy”, aby spuścić to ciśnienie i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi. Ten „ficzer” to tzw. CID i jest on jednym z podstawowych zabezpieczeń w tych ogniwach. Każde markowe ogniwo go posiada.

zabezpieczenie 18650 przed wybuchem
źródło: aliexpress.com

To mój pupilek, „przykrywka przeciwwybuchowa”. Dzięki temu wynalazkowi jesteśmy chronieni przed przeładowaniem, rozładowaniem itd. Szkoda tylko, że ta „ochrona”, to zwykła nakładka sprawiająca że mamy wystający biegun dodatni. I to wszystko. Jeżeli ogniwo by wybuchło, to „zabezpieczenie” pewnie by pierwsze wystrzeliło powodując ew. dodatkowe szkody, jeżeli kogoś by napotkało na swojej trajektorii lotu.

Pod opisem oczywiście zdjęcia szkód spowodowanych uszkodzonymi ogniwami bądź niskiej jakości akumulatorami. Ostatnie zdjęcie co prawda średnio tutaj pasuje, na tle poprzednich, ale kto by się przejmował.

 

Opis aukcji/oferty a komentarze

To że wiele ofert aukcji robi się metodą kopiuj-wklej, to żadna nowość. Gorzej jeżeli oferty w parametrach mają jedne dane, zdjęcia pokazują co innego a komentarze zaprzeczają dwóm poprzednim opisom.

Tak więc na start, zdjęcie przedstawiające akumulator 18650 o pojemności 5800mAh, a w opisie widnieje 2800mAh.

źródło: aliexpress.com

Ktoś się doczepi i powie że „zdjęcie jest przykładowe”. Ok, a co jeżeli na zdjęciu mamy inne dane, w opisie napisane co innego a do tego komentarz z przysłowiowej czapy?

źródło: aliexpress.com

Kupujący zweryfikował pojemność akumulatorów i wyszło że ogniwa mają 14238mAh. Pytanie – ten kupujący pojemność zsumował (jeżeli tak to z ilu ogniw?), zjadł przecinek (mało prawdopodobne) czy dopisała mu się jakaś cyfra? Tego niestety się nie dowiemy.

A gdyby było Wam mało „wiarygodnych komentarzy”. Ogniwo 18650 o pojemności 17900mAh i same pozytywne opinie na 5 gwiazdek. Ciekawe czy wystawiał je ktoś bliski czy kompletnie nieświadomy kupujący…

akumulator 18650 79000mAh aliexpress pozytywne komentarze
źródło: aliexpress.com

 

Tak więc przedstawiłem Wam kilka perełek jakie stosują sprzedający na Ali, by naciąć nas na kasę. Proceder ten nie jest nowy, trwa w najlepsze od lat i nic nie zanosi się na zmiany. Ta platforma ma tak ugruntowaną pozycję, że w zasadzie nie ma dla niej żadnej realnej konkurencji. Nawet jak coś się pojawi, to SHOPIng na niej nie trwa zbyt długo. Prędko bym nie wypatrywał realnej konkurencji, tak samo jak z innym „polskim portALLem” sprzedażowym 😉

Jeżeli macie jakieś pomysły na wpisy tego pokroju, coś Wam brakuje, chcecie coś się dowiedzieć z tej tematyki – dajcie znać. Najciekawsze propozycję wezmę pod uwagę.

Diodek
Diodek
czyli Michał. Fan dwóch kółek, chociaż częściej siedzi w czterech. Prywatnie dłubie przy komputerach i rozwiązuje problemy tych co klikają, ale nie tam gdzie trzeba. Fan światełek Convoy (co widać po starszych wpisach na blogu), lecz czas pozmieniał priorytety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kody rabatowe i zniżki na latarki i akcesoria z Chin

Czas oszczędzić nieco pieniędzy na zakupach. Zapraszam do mojego projektu, gdzie znajdziecie kody na zakupy do sklepów - Aliexpress, Banggood i innych.

Polecane powerbanki do 10000mAh które warto kupić 2023 (styczeń)

Na blogu robiłem kilka testów, wiele też sprzętów które przewinęły mi się przez ręce tych recenzji nie zobaczyły, ale co się dziwić. Nie każdy...

Azotek galu (GaN) – przełom technologiczny w ładowarkach USB

Kto z nas dziś nie używa ładowarek USB? Ciężko będzie znaleźć taką osobę. W naszych domach znajdzie się pewnie przynajmniej jedno takie urządzenie, służące...

Rękojmia zostanie wydłużona z 2 do 6 lat

W czwartek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało o podpisaniu przez Prezydenta Andrzej Dudę noweli ustawy o prawach konsumenta. Jedną ze zmian jest rozszerzenie...

Temat zbiorczy zniżek i rabatów dla czytelników

Witajcie. To temat zbiorczy w którym rozpiszę Wam zniżki które udało mi się dla Was zdobyć. Wpis będzie aktualizowany w miarę moich możliwości negocjacyjnych :)   Oficjalny...