Ostatnio dużo kabluję na blogu, ale pozytywnie 🙂 Pierw zrobiłem test przedłużaczy UNITEK USB-A, później ORICO USB-A i USB-C (czy to przedłużacz, czy adapter z przewodem, to już dyskusyjne), a teraz przyszedł czas na test przedłużacza USB-C marki UNITEK. Produkty od tej recenzji otrzymałem od Unitek Polska, za co bardzo dziękuję.
Kilka zdań o przedłużaczach USB-C UNITEK
Testy praktyczne przedłużaczy USB-C UNITEK
Podsumowanie
Kilka zdań o przedłużaczach USB-C UNITEK
Przedłużacze USB które tutaj przedstawiam występują w 3 długościach:
- 0,5 m – C14086BK
- 1m – C14086BK-1M
- 1,5m – C14086BK-1.5M
W opakowaniu, poza samymi przedłużaczami, znajdziemy instrukcję/kartę informacyjną do nich. Nieco kuleje jej spolszczenie i błędy w druku (pierwsza kropka w zawartości opakowania), ale to jest ta część produktu, którą mało kto przegląda więc nie zdziwię się gdyby okazało się że nikt tego nie wyłapał i nie zgłosił 😉
W przeciwieństwie do przedłużaczy UNITEK USB-A, zapakowanych w folię – tzw. woreczek strunowy, te są schowane w kartonikach z plastikową wytłoczką w środku.
Organoleptycznie przewody są bez jakichkolwiek zarzutów. Przewód łączący oba końce jest dość gruby. Wykonany jest z jakiegoś tworzywa sztucznego, niestety nie doszukałem się co to jest konkretnie. Końcówki przewodu są też wykonane z tworzywa sztucznego. Na wtyczkach i gniazdach jest umieszczone logo producenta.
Ich waga przedstawia się następująco (w zaokrągleniu):
- C14086BK – 22g
- C14086BK-1M – 40g
- C14086BK-1.5M – 60g
O ile w poprzednim wpisie miałem styczność z przedłużaczami USB, dosłownie, gdyż nie miały żadnych „dodatkowych opcji”, tak teraz mamy pełną gamę funkcjonalności w takim przewodzie. Przesył danych czy ładowanie to tylko część z tego co potrafi ten produkt. Taki wachlarz możliwości zawdzięczamy standardowi USB typu C, który od wersji 3, bardzo zyskało na użyteczności. Więcej o wersjach USB możecie przeczytać w poniższym wpisie.
Zalety tych przedłużaczy USB-C…
Szybkość transferu wynosząca do 10Gb/s
Taka wysoka szybkość transferu jest możliwa dzięki USB 3.2 Gen2.
Możliwość ładowania mocą 100W (20V*5A) za pomocą protokołu Power Delivery (PD)
Ładowanie maksymalną mocą 100W uzyskamy dzięki Power Delivery bądź protokołowi Thunderbolt 3. W pierwszym przypadku, na szczęście, jest to tak popularny protokół ładowania że niemal każda ładowarka o mocy 100W, i więcej, będzie w stanie go obsłużyć.
Technologia Power Delivery ciągle ewoluuje i dziś, w standardzie PD 3.1, możemy osiągnąć moc ładowania na poziomie 240W. Drobny szczegół że nie ma jeszcze za dużego pola manewru do wykorzystania tego potencjału, ale to tylko kwestia czasu.
Przesył audio i video w rozdzielczości 4K@60Hz
Dzięki USB-C Display Port jest możliwy przesył sygnału w rozdzielczości 4K. Obsługuje też urządzenia wyposażone w port Thunderbolt 3 lub porty USB-C wspierające tryb DisplayPort Alternate Mode (DP Alt Mode). Tryb ten jest kompatybilny z HDMI 2.0a.
Przedłużacz o długości 50 cm (C14086BK) ma dodatkowo zamontowany Chip E-mark
Chip E-mark ma za zadanie poinformowanie hosta o możliwościach jakie ma przewód – jaki obsługuje maksymalnie transfer, jaką ma moc ładowania itp.. Jest to dodatkowe zabezpieczenie które ma zagwarantować nam że dostajemy przewód najwyższej jakości zgodny z parametrami deklarowanymi przez producenta. Niestety jego długości są ograniczone, ale o tym napiszę w innym wpisie.
…i ostrzeżenia
Producent ostrzega w instrukcji o nie przekraczaniu 2m długość przewodu. Składa się na to przedłużacz + kabelek np. od dysku twardego. Po przekroczeniu tej wartości możliwy jest spadek wydajności.
Testy praktyczne przedłużaczy USB-C UNITEK
Na start zaczniemy od testu transferów. Dysk SSD działał z pełną prędkością, nie zauważyłem strat w transferze. Niestety SSD dla tego przewodu to pikuś, więc na pociechę zaktualizuję ten wpis o testy z wydajności dysku NVMe, w obudowie tej samej marki. Postaram się zrobić to na dniach, gdy przetestuję już tą obudowę i opublikuję o niej wpis.
Testy praktyczne zostały wykonane z użyciem dysku SSD Samsung EVO i obudowy ORICO. Na chwile obecną one będą odniesieniem czy dysk zwolnił z przedłużaczami czy nie.
Drugi test będzie z ładowania. Maksymalna moc jaką udało mi się osiągnąć to 90W, w tym momencie ładowarka ciągnęła 100-101W z sieci. Przekroczenie tej wartości skutkowało przerywaniem testu w różnych momentach. Pomiaru temperatury dokonam po godzinie. Jak widać, najcieplej jest w okolicy wtyczek, a to z racji metalowych wtyków USB, jednak temperatura mimo że wydaje się wysoka, nie była taka tragiczna. Przewody bez problemu można było wyjąć.
Przesył video i audio odbył się bez problemu. Wykorzystałem do tego „pstryczka”, HUB-a z USB-C, przewód HDMI i monitor EIZO. Tak, lekko na około, ale model mojego monitora nie ma USB-C i trzeba sobie jakoś radzić. Najważniejsze że cel został osiągnięty 🙂
Chip E-mark, w modelu C14086BK, jest obecny i zostało to potwierdzone
Podsumowanie
Tak więc wszystkie funkcje przedłużaczy zostały potwierdzone na miarę możliwości technicznych które posiadam. Tak samo jak poprzednio, długość przedłużacza USB marki UNITEK nie ma większego znaczenia. Straty między 0,5 a 1 metra są na granicy błędu pomiarowego. Przy wersji 1,5 metrowej jest ciut gorzej, ale o fatalnym wyniku ciężko powiedzieć. Jednak jak powtarzałem nie raz, testy dają tylko ogólny pogląd na sprzęt, realne użytkowanie to już inna bajka.
Standard USB typu C dodał wiele istotnych funkcji w przewodach i myślę, że już w niedalekiej przyszłości, wzrośnie ich popularności. Tak więc jeżeli macie jakiś dobry kabelek typu C, i chcecie wydłużyć jego długość nie tracąc za bardzo na jego możliwościach, macie już odpowiedź jak to zrobić z głową 😉
Przedłużacze zachęcam kupić w najlepszym dla Was miejscu: