Kolejny przewód USB na testach. W tym wpisie przedstawię Wam ORICO ACC32-10-BK-BP czyli kabelek w standardzie USB-C o szybkości maksymalnej 20Gb/s z adapterem do USB-A który nie do końca działa jak byśmy tego chcieli 🙂
Wstęp
Zawartość opakowania
Testy
Podłączenie adaptera a spadek wydajności
Podsumowanie
Wstęp
Przewód który dziś Wam przedstawiam jest bardzo uniwersalny. Dzięki niemu możecie przesłać dane z szybkością do 20Gb/s, ładować urządzenia z mocą do 100W a także przesłać audio i video w rozdzielczości 4K@60Hz.
Dodatkowo posiada on adapter do gniazda USB-A który zwiększa możliwości przewodu, powodując nieco stratę na jego wydajności. Ale o tym wszystkim dowiecie się z dalszej części wpisu.
Zawartość opakowania
Biało niebieskie opakowanie, z wytłoczką w środku, skrywa wyłącznie przewód z adapterem. Najważniejsze informacje dotyczące przewodu znajdują się na opakowaniu. A dowiem się z nich o tym że:
- Przewód posiada pozłacane końcówki
- Przewód jest pokryty oplotem siatki z aluminium
- Wspiera przesył audio i video w rozdzielczości 4K@60Hz
- Posiada Chip E-mark
- Jego maksymalna wydajność to:
- 20Gb/s dla USB-C
- 10Gb/s przy użyciu adaptera z USB-C do USB-A
- Maksymalną moc jaką może dostarczyć jest zależna od USB:
- USB-C = 100W (20V*5A)
- USB-A (nałożony adapter) = 60W (20V*3A)
- Jego długość to 1 metr
O przewodzie
Wykonanie, tak samo jak w przedłużaczach/adapterach ORICO, jest naprawdę wysokiej jakości. Nie widać żadnych niedociągnięć czy wad materiału. Jak na oplot z siatki, jest on przyjemny w dotyku. Pozłacane końcówki podkreślają wrażenie że mamy styczność z produktem bardzo dobrej jakości. Końcówki przewodu, gdzie się je łapie, są wykonane z aluminium. Na jednej z końcówek jest logo producenta a na drugiej logo + informacja o maksymalnej szybkości przewodu – 20Gb/s.
Adapter dołączony do przewodu, niestety, jest przytwierdzony na stałe. Z jednej strony to zaleta, bo go nie zgubimy. Z drugiej strony, będzie nam zawadzać gdybyśmy używali wyłącznie wtyczki USB-C. Myślę że wystarczyło by nieco naciąć zaczep, i już mamy zdejmowany adapter. Pozostaje tylko pytanie ile ten plastik wytrzyma takiego wkładania i zdejmowania i jak wkładanie wpłynie to na oplot, w sensie wizualnie…
Dodatkowo na adapterze USB-A znajduje się informacja o maksymalnej przepustowości wynoszącej 10Gb/s, czyli będzie on wąskim gardłem dla całego przewodu. Jednak nie jest to żadna wada produktu. Standard tego wtyku to USB 3.2 gen2 i jest to ostatnia wersja USB-A obsługująca szybkość 10Gb/s. Nie istnieje możliwość abyście uzyskali większą prędkość na tym rodzaju złącza. Prędkości 20Gb/s, i wyżej, są „zarezerwowana” dla wtyku USB-C / Thunderbolt.
Testy
Klasycznie podzielę je na syntetyczne, praktyczne oraz test kamerą termowizyjną.
Syntetyczne to wyłącznie pogląd jak ładnie przedstawić produkt za pomocą cyfr 😉 Praktyczny test odbędzie się z kopiowaniem plików ISO (115GB), Zdjęć (10000 słit foci o rozmiarze 18,1 GB) oraz tworzeniem sejfu 15GB za pomocą programu VeraCrypt. Testowanym nośnikiem jest Lexmar NM620 w obudowie UNITEK S1204B. Na koniec zobaczycie jak nagrzał się przewód po obciążeniu go maksymalną mocą przez godzinę.
Pierw testy syntetyczne
Teraz testy praktyczne
Wydajność na 10Gb/s jest bardzo zbliżona do testów obudowy UNITEK S1204B, co szczególnie dziwić nie powinno. Pytanie jak będzie z 20Gb/s co deklaruje producent. Niestety z racji aktualnych ograniczeń sprzętowych nie mam możliwości sprawdzenia pełnej wydajności jeżeli chodzi o szybkość. Dysk mam, karta pod PCI jest w drodze ale do szczęścia potrzebuję jeszcze jakąś obudowę 20Gb/s, a jeszcze lepiej 40GB/s (będzie przyszłościowo). Gdy wszystko uzbieram, uzupełnię ten wpis aby przedstawić Wam możliwie najrzetelniej testowany produkt. Dla chwilowego zobrazowania sprawy, przedstawiam Wam wykres pochodzący z tamtego wpisu.
Temperatury
Po godzinie wygrzewania go niemal maksymalną mocą którą producent deklaruje że jest w stanie wytrzymać, a ja mogłem uzyskać. W sumie mamy mały grzejniczek na końcówkach, konkretnie przy ładowarce.
Wysokie temperatury, konkretnie nagrzewanie się wtyku widocznego na powyższym zdjęciu, to zasługa znajdującego się tam aluminium. Przewód nie nagrzewa się za bardzo, i dobrze.
Chip E-mark
Znaleziony i test potwierdzony.
Podłączenie adaptera a spadek wydajności
Taka ciekawostka, zależnie jak nałożycie adapter na USB-C, tak przewód możecie zachwalać lub przeklinać. Poniżej, na zdjęciu, pokazane jest jak prawidłowo umieścić wtyk USB-C w adapterze USB-A.
Przewód USB-C przekazuje większą szybkość do mniejszej i wszystko śmiga (żartuje, ale jak przeczytacie dalej, to coś w tym jest :]).
Jeżeli jednak podłączycie adapter odwrotnie (zwróćcie uwagę na wtyk USB-C, jest tam logo producenta a nie podana szybkość 20Gb/s), to czeka Was niespodzianka…
…i to nie najmilsza.
Transfer leci w dół, aż do wydajności portu USB 2.0. Nie jest to nowość, ponieważ pendrive Samsung DUO Plus 256GB ma identyczną sytuacje, o czym zresztą pisałem we wpisie.
Zrobiłem małe poszukiwania w sieci, lecz nie doszukałem się konkretnie o co chodzi ani skąd takie posunięcie producenta. O ile w przypadku Samsunga jest informacja na pudełku jak go podłączyć (ale nie ma podane czemu), tak tutaj nie ma o tym ani słowa. W sieci nie znalazłem opinii o tym przewodzie, w zasadzie moja recenzja będzie pierwszą opinią, co utrudnia mi nieco ocenę o otrzymanie felernej sztuki.
UPDATE: Informacja o tym ma zostać dodana do instrukcji, tak więc jestem odkrywcą, bo ta funkcjonalność została pominięta :]
Podłączenie adaptera USB-A a spadek wydajności
Podejrzewam że myk jest w przewodzie, a konkretnie jego budowie. Za wcześnie jednak na konkretne wnioski bo planuję zacząć testy w wolnych chwilach i wyjdzie co w trawie piszczy. Miałem jedną teorię, ale kilka testów i poszła w siną dal.
Co do tego konkretnego modelu, pojęcia nie mam czy to „błąd w sztuce”, czy ten typ tak ma. Niemniej jednak, nie fajny jest skok z 10Gb/s do 480Mb/s, czyli 20x mniej. Gdyby chociaż była jakaś informacja na opakowaniu o tym, albo wspomnienie że adapter od nas podłączcie w ten czy ten sposób…
Patrząc na parametr maksymalnej wydajności – 20Gb/s, adapter jest tutaj ewidentnym dodatkiem, który ma małą szansę na użycie gdy będzie ktoś używać przewodu do szybszych obudów NVMe czy transferu danych na poziomie 20Gb/s.
Pozostaje wysłać zapytanie do ORICO i czekać na ich ustosunkowanie się do sprawy.
Podsumowanie
Wysokiej jakości przewód z dobrymi parametrami. Dodatkowy adapter w zestawie zwiększa jego możliwości pod względem wpięcia urządzeń pod USB typu A. Przy szybkości do 10Gb/s nie można mu nic zarzucić. Dla 20GB/s wypowiem się po testach, by nie rzucać słów na wiatr.
Solą w oku jest adapter którym musimy manewrować, jednak czy tak ma być, dowiem się za jakiś czas.
Gwiazdki przyznam jak przetestuję i potwierdzę wydajność na porcie 20Gb/s. Na chwilę obecną, poza adapterem, przewodowi nie mogę nic zarzucić.
Sprzęt do testu dostarczyła marka ORICO.
Produkt polecam kupić w sklepie który Wam najbardziej odpowiada.
it’s not a bug, it’s a feature 😉
A tak na serio, dziękujemy za uwagę, dodamy informację o jednostronności adaptera do instrukcji 🙂