Niewiele firm na rynku, może pochwalić się takim powodzeniem z jakim spotkała się LiitoKala. Jej ładowarka Lii 100 jest mała, poręczna, posiada opcję power banku, a ilość modeli ładowanych baterii jest naprawdę imponująca. To wszystko za dosłownie kilkanaście złotych. Jedyna jej „wada”, to jedno miejsce na akumulator. Oczywiście wada, to pojęcie względne. Wszystko zależy co komu potrzeba. W tym wypadku, dla bardziej wymagających wydano model Lii 202. Czym różni się od poprzednika ?
Poprawki kosmetyczne
26.01.2019
Dodałem film z instrukcją i opisem poszczególnych funkcji w ładowarce Lii 100 i 202. Wideo dostępne na samym końcu, za podsumowaniem.
Model ten polecam m.in. jako tanią ładowarkę do ogniw 18650. Dodatkowo jeżeli nie czytałeś testu modelu Lii 100, lub ta ładowarka jest Ci obca, koniecznie nadrób zaległości.
Kilka słów o Lii 202
LiitoKala Lii 202 jest niewiele większa niż Lii 100.
Dokładnie to : 112 x 60 x 30, czyli wysokość, szerokość i grubość. Wynik podany oczywiście w milimetrach.
W komplecie jest :
- Ładowarka
- Przewód micro USB
- Opakowanie – etui zamykane jak woreczki strunowe
- Instrukcja
Jak na takie maleństwo, jest wielka. Naładujemy w niej najpopularniejsze paluszki :
- AA
- AAA
- A
- SC Size (u nas raczej nie spotykane)
- 10440
- 14500
- 16340
- 17355
- 17500
- 17670
- 18490
- 18650
- 26500
- 22650
- 26650
Tak jak w wersji Lii 100, i tutaj aby móc używać produktu, musimy mieć zasilacz z gniazdem USB. Można kupić też wersję z zasilaczem, ale w promocjach, niemal zawsze, są wersje bez adaptera sieciowego. Niezbędne minimum na wyjściu USB zasilacza to 500 mAh, by jeden akumulator chociaż jakoś ładować, lecz aby w pełni wykorzystać to co nam daje sprzęt, musimy zainwestować w, zalecany zresztą, zasilacz z wyjściem USB o natężeniu 2 A. W dobie smartfonów taki zasilacz posiada niemal każdy z nas. Jeśli mamy deficyt tego typu sprzętu, zawsze możemy ładowarkę podpiąć pod gniazda USB komputera. Pamiętajcie tylko że maksimum co pociągniecie z takiego USB przy komputerze to 500 mAh w USB 2.0, i około 900 mAh przy 3.0. Innym popularnym pomysłem jest podpięcie pod panel solarny (gdy posiadamy, i mamy piękne lato). Przy aktualnej pogodzie naładowanie ogniwa jest możliwe tylko dla bardzo, ale to bardzo cierpliwych.
Nie jest to ciężkie urządzenie – 100 gram, łącznie z przewodem. Ważna sprawa gdy będziemy z nią podróżować. Kolejną zaletą dla wędrowniczków jest wyjście USB. Po włożeniu kabelka mamy Power Bank ! Niestety, nie ma róży bez kolców. Opcja PB ma lekkie ograniczenia :
- Włożony akumulator jest ogniwem Li-ion. Na zwykłych AA/AAA, ładowarka nawet nie mrugnie
- Dodatkowo tryb PB uruchomi się tylko gdy ogniwo znajduje się w prawej komorze. Z lewego gniazda nic nie zadziała
- Po włożeniu 2-óch ogniw, PB będzie czerpać energię tylko z jednego, prawego, gniazda. Gdy bateria padnie, nie przeskoczy na drugą z automatu, czeka nas ich ręczne przełożenie
Gdyby ktoś miał problem z zapamiętaniem gdzie jest opcja PB w tym modelu, producent ułatwił to zadanie.
Przyznam że tryb PB dla jednego slotu to fatalny pomysł. Ustawienie tego na 2 ogniwa, na pewno przysporzyło by temu modelowi jeszcze większą popularność. Cóż, producent chyba wie lepiej…
Jeżeli chodzi o obsługę, jest analogicznie jak w Lii 100. Guziczek z napisem MODE, na środku urządzenia, służy do przełączenia między ładowaniem natężeniem 0.5 A a 1 A. Przy podłączeniu ładowarki do źródła o wyjściu 500 mAh, i ustawieniu na ładowarce 1 A (dioda przy 1 A się zaświeci, nie ma żadnej blokady przed tym), ogniwo i tak będzie ładowane mniejszą wartością. Cudów nie ma, nie liczcie na to 🙂
Pamiętajcie też że nie zawsze jest różowo, i nawet ustawienie 1 A na ładowarce i zasilaczu potrafiącym nam zaserwować ponad 2 A na wyjściu USB, nie gwarantuje że będzie wszystko śmigać. Ważny tutaj jest podłączony kabel USB, potrafiący udźwignąć ten 1 A z ładowarki (2 A w przypadku 2-óch ładowanych ogniw). Niby nie jest to dużo, ale wiele kabli na rynku ma z tym problem. I nie mam na myśli 2 A, tylko mówię o 1 A. Problem ten dotyka w szczególności tandetnych kabelków za grosze, jak chociażby takie cudo.

Ważne abyście zapamiętali że kabel kablowi nie równy, z ładowarkami jest to samo. Gdy nie jesteście pewni jak wygląda u Was sprawa z parametrami na wyjściu ładowarki sieciowej, polecam wyposażyć się w miernik USB. Możecie wybrać jakiś najtańszy model, lecz osobiście polecam Wam zainwestować w model KEWEISI (będzie dalej na zdjęciach). Nawet z Chin go ściągnąć, aktualnie cena oscyluje w granicy ~ 15 zł. Mam ten miernik od dawna, służy dzielnie. Dodatkowo ma licznik „wpompowanych” mAh w urządzenie, co przyda się przy mocno orientacyjnym pomiarze pojemności akumulatora urządzenia który ładujemy. Linki gdzie go kupić podam na końcu wpisu – „Lista zakupów”.
Test LiitoKala 202 w praktyce
Końcowe napięcie na ogniwie po ładowaniu
Zobaczmy jak „rozdwojone” Lii 100, radzi sobie z akumulatorami w praktyce. I nie chodzi o to czy naładuje akumulator, ale z jakim wynikiem zakończy ładowanie. Akumulatory do testu dałem niemal nowe.
Panasonic NCR18650B – 4.209
Samsung INR18650-30Q – 4.199
Natężenie ładowania w Lii 202
Sprawa teoretycznie prosta, ustawimy 0.5 A, mamy 0.5 A, gdy zmienimy na 1 A, mamy 1 A. Niestety nie jest tak różowo. W Ładowarkach dość często podane wartości są leciutko zawyżone, dla równości chyba. Tyczy się to szczególnie najtańszych i najtandetniejszych modeli. Jak w tym teście wypada Lii 202 ? Zobaczymy.
Ładowanie 0.5 A – 1 slot
Ładowanie 0.5 A – 2 sloty
Ładowanie 1 A – 1 slot
Ładowanie 1 A – 2 sloty
Wyniki mówią same za siebie. Na kabelku z zestawu, ładowarka utrzymuje deklarowane parametry.
LiitoKala 202 jako power bank
Tutaj sprawa jasna. Napięcie 5V i wyjście max 1 A. W praktyce jednak udało mi się więcej z niego wycisnąć, przy próbie wymuszenia 2 A (zasilacz z USB mógł spokojnie taką wartość podać), ładowarka oddawała 1.3 A. Ale to tylko mój test ! Nie zalecam tego robić, uszkodzenie ładowarki niemal pewne ! W przypadku podłączenia obciążenia na poziomie 1 A, USB wypluwało 0.95 A w moim przypadku.
Producent deklaruje odcięcie funkcji PB gdy napięcie na ogniwie spadnie do 3 V +/- 0.1 V.
Czy jest jakaś alternatywa dla Lii 202 ?
Chyba żadna ładowarka, będąca niewiele droższą, nie ma identycznej funkcjonalności. Najbliżej, ale z tych droższych, jest Nitecore F2. Niestety rozbieżność cenowa robi swoje, i ciężko nazwać to porównanie sensownym. Gdyby ceny były chociaż zbliżone, można gadać, a tak to sobie gdybam, i wygdybałem o F2 następujące informacje :
+ Jakość wykonania
+ 2 sloty
+ Mniejsza niż Lii 202
+ Funkcja PB
+ PB działa na dwóch kanałach !
– Nie jednocześnie, musimy przekładać kabelek (w zasadzie na jedno wychodzi z LII 202, tam przerzucamy ogniwo, a tutaj kabel)
– Jest prawie 3x droższa !
– Ładuje mniej modeli akumulatorów
– Status naładowania akumulatora jest mniej czytelny, niż w Lii 202
Niestety to tylko suche dane. Nie mam tego sprzętu do testu, więc sugerowałem się opisem w sieci. Cenowe porównanie było w chińskich sklepach, z racji braku oficjalnej dystrybucji Lii w naszym kraju. Z racji różnych konstrukcji, i kompletnie różnych cen, to zestawienie jest naprawdę orientacyjne. A może Wy znacie jakiś model, będący bezpośrednią konkurencją Lii 202 ? Czekam na Wasze propozycje w komentarzach.
Na koniec powiem że celowo pomijam ładowarkę TrustFire TR – 007 Multi, której, de facto, funkcjonalnością i tak brakuje do Lii 202. Po zalewie tandetnych akumulatorów tej marki na rynku, wszystko co ma w nazwie „fire” czy „ultra”, jest dla mnie bublem (zdaję sobie sprawę że są to podróbki oryginalnych Ultra, ale to szukanie igły w stogu siana). Latarki tej firmy mogą być dobre dla niewymagających, chociaż i tak osobiście nie polecam w nie inwestować. Miałem nie jedną w ręku, i jakością nie powalają. Bywają przypadki że od nowości są już do naprawy, i nie są to puste słowa, lecz smutna prawda, poparta praktyką.
Podsumowanie
Ładowarka LiitoKala 202 jest naprawdę fajna. Budżetowa konstrukcja dla naprawdę niewymagających. Ładowanie większości baterii dostępnych na rynku jest ogromną zaletą. W sieci piszą że Lii może lekko je przeładować, ja tego nie stwierdziłem. Chociaż test jednej sztuki, na miliony wyprodukowanych, jest lekko nie rzetelny, ale to się wytnie. Przynajmniej mogę się pochwalić, że moja sztuka nie cierpi na zarzucane w stronę Lii dolegliwości. Kolejna rzecz, producenci AA czy AAA nie zalecają ładowania ich akumulatorów natężeniem 0.5 A. To zdecydowanie za dużo. W wielu przypadkach zalecana jest ~ 1/7 tej wartości. Patrząc na to inaczej, nikt Was przecież nie zmusza ładować AA czy AAA w tym sprzęcie. Power bank z jednego slotu też nie powala, lecz wskażcie mi „dwukanałowca”, z opcją PB w tej cenie. Na chwilę obecną nie ma takiego modelu na rynku. Niestety, biorąc pod uwagę cenę sprzętu, i jego możliwości, trzeba iść na jakiś kompromis. Tanio i solidnie się nie da.
Lista zakupów :
Kody z Chin – ładowarki, latarki itp. z kodami rabatowymi. Opisy w całości po polsku.
Bezpośrednio :
Lii 202 – GearBest
Lii 202 – Banggood
Miernik KEWEISI – Banggood
Diodku, właśnie zamówiłem Liitokale 202, mam 3 pytania:
1. Czy ładowarke od samsunga z QC 3.0, która ma od 5V do 9 V moge podłaczyć do liitokali ? Skąd ładowarka będzie wiedziała czy ma dac 5V czy 9V ? 9V spali mi liitokale….
2. W sklepach widziałem akumulatorki panasonic zwykłe i z zabezpieczeniem, które do tej liitokali brać ? to zabezpieczenie jest w formie jakiegoś układu zintegrowanego z akumulatorem. Czy Liitokala ma zabezpieczenia w sobie i akumulator nie musi ich wtedy mieć ?
3. Czy jeśli zakończy się ładowanie a zapomne odłaczyć z sieci to Liitokala nie przeładuje mi akumulatorów ?
Hej.
1. Nie powinno być problemów, urządzenia „dogadają się”, mówiąc najprościej.
2. Zabezpieczenie to PCB, domyślnie ich nie ma, pisałem o tym w pkt. 6 https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-akumulatorach-li-ion-14500-18650-21700-26650/ Wybór zależy od tego do czego będziesz ich używać.
3. Nie powinna. Ogółem może się tak zdarzyć, ale to znaczyło by że masz felerną sztukę. A to może zdarzyć się każdej ładowarce. Nie panikowałbym za bardzo bo skrajność nigdy nie jest wskazana 😉
Czołem.
Czy ta ładowarka naładuje akumulator 21700? W opisie nie ma tego symbolu, na na samej ładowarce również. Mam już zamówionego Convoya S21B i chciałem właśnie dokupić aku 21700 o większej pojemności, ale teraz już zgłupiałem.
Cześć.
Pojęcia nie mam, nie posiadam tego modelu od dawna.
Witam, ja wlaśnie tez zastanawiam sie jaką ładowarkę do ogniw 21700 kupić. Chciałbym aby ładował również akumulatorki AA i AAA. Planowałem do akumulatorków zakupić everActive NC-1000 PLUS ale odkąd stałem sie posiadaczem Lumintop B01 (dzieki tej stronie :)) poszukuje czegos bardziej uniwersalnego. Polecacie coś? Do około 100 zł.
Hej.
Chcesz kupić coś w kraju?
Bez różnicy – może być u nas może być z Ali. Coś sprawdzonego i nieprzesadnie skąplikowanego.
Sprawdzone będzie ciężko – osobiście OPUSa BT3100 i MiBoxera używam, ale one poza Twoim budżetem. Chyba pozostaje Ci klasyka – Lii500. Są też nowsze wersje, ale ja ani ich nie testowałem, ani się im nie przyglądałem zbytnio. Nie jestem fanem marki.
Wiesz jako, że to ma być zakup na dłużej to chyba trochę dołożę i wezmę którąś z wymienionej dwójki. Widziałem na Ali, że chodzą za ok.130zl. O OPUSie czytałem coś o zabawie że zmianą wentylatora więc zdecyduje się chyba na MiBoxera. Model C4-12?
https://a.aliexpress.com/_mtni1M7
Wymiana wentylatora w OPUS-ie jest bajecznie prosta, tylko że te w zakupie co są nie mają rezystora i wentylator potrafi wyć nieźle.
Tak, ten model MiBoxer-a używam. Co do awaryjności, loteria.
Z Chin może być. A tak a propos, korespondowałem z tobą dzisiaj antemat S21 i s2+. Po Twojej ostatniej odpowiedzi wysłąłem jeszcze jedną prośbę, ale wcięlo i cię nie wyświetla
Lii 202 jest chyba najbardziej sensowna na 2 aku i ładowaniem Li-ion + NiCd. Astrolux wydał jakieś ładowarki podobne właśnie do Lii, ale cenowo nie powalają, chyba że by popolować na promocje.
Wszystko co miałem jest zatwierdzone i odpowiedziane. W spamie czysto. O czym było pytanie ?
szukam jakiejś w miarę taniej ładowarki na 2 ogniwa. najchętniej żeby ogarniała 18650, 21700 ale i AA oraz AAA
Lii 202 tak na szybko mi do głowy przychodzi. A w kraju kupujesz czy ew. ściąganie z Chin wchodzi w grę ?
A o tej Lii-PD2możesz coś powiedzieć
https://www.aliexpress.com/item/4001050665007.html
Niestety nie, jakoś mi z marką Lii ostatnio nie po drodze. A coś konkretnie chcesz wiedzieć ?
Hej
czy to dobra marka bo dużo ludzi to bierze, jest bez zabezpieczenia, a oni przyznali że jest Made in Japan – marka VariCore https://pl.aliexpress.com/item/32324914059.html?spm=a2g17.12010615.8148356.2.97a2264eu7eI0t Ta promocja na Convoye w oficjalnym sklepie tej firmy na Ali na Twój kod jest nadal aktualna? Czy oni sprzedają jakieś dobre uchwyty dla Convoya na ramę roweru, czy polecasz cos?
Pozdrawiam
Cześć.
Przepraszam że teraz odpisuję, ale wpadł komentarz do spamu.
Mój koda u Simona (sklep Convoy) jest bez ograniczeń czasowych i ilościowych. Co podlega pod niego jest w artykule.
Sklepu z ogniwami nie znam, ale to jakaś porażka, wysyłka 30 zł, widziałeś to ?
Ja używałem klasycznego uchwytu (obracany), spisywał się najlepiej https://diodek.pl/convoy-s2-jako-idealna-latarka-kompletujemy-zestaw-na-start/
Pozdrawiam.
Witam,
Czy w tym modelu lii-202 też bywają problemy z przeładowywaniem akumulatorków, tak jak to bywało z Lii-100?
Nie wiem. Miałem jedną sztukę i nie robiłem pomiarów. A teraz nawet jej nie mam więc nie sprawdzę.
1. Chce kupić Li 202 z Aliexpress https://aliexpress.com/item/32822099833.html albo w tej samej cenie z Polski Li 100 – która opcja lepsza?
2. Akumulatory NCR18650B – czy najlepiej kupować z polskiej dystrybucji?
3. Czy łądowarka na tej aukcji to jakis solidny noname https://allegro.pl/oferta/ladowarka-baterii-18650-2-x-panasonic-ncr18650b-9170940980
4. Planuję kupić Convoy S2+ najchętniej używaną, albo nawet dwie sztuki, o ile zrealizuje kiedyś marzenia o maratonie nocnym na rowerze. Ile ta lampka pożyje na normalnym trybie na aku NCR18650B.
5. Czy montaż dwóch latarek Convoy S2+ i choćby normalny tryb ich pracy powoduje efekt WOW w nocy, czy już jedna wystarczy.
Dzięki 🙂
1. Wybierz czy potrzebujesz jeden czy dwa sloty. Nie wiem co dla Ciebie bardziej wskazane. Osobiście jak bym nie miał żadnej kupiłbym tą na 2 ogniwa. Jak ładujesz tylko Li-Ion to pomyśl może nad czymś marki XTAR.
2. Teoretycznie tak, masz je szybciej, ale wiele osób zamawia z Chin i nie narzeka. Mnie już się nie widzi czekanie miesiąc na paczkę i wolę kupować lokalnie.
3. To badziewie jakich mało. ODRADZAM !
4. Zależy od sterownika i trybu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przybliżone informacje masz tutaj https://diodek.pl/podstawowa-wiedza-na-temat-sterownikow-do-latarek-convoy-astrolux-i-nie-tylko-kompendium/
5. To zależy. Kolega który ze mną czasem jeździ na nagrywki w teren ma 2 Convoye i 1 Rockbrosa na kierownicy 🙂 Ostatnio się opanował i ma już tylko s2+ i rockbrosa. Czy jest efekt wow ? Jak nie miałeś styczności z latarkami typu s2+ to po jednej już będziesz zachwycony. Jak przerabiałeś oświetlenia mające po kilka tysięcy lumenów, już nie ma takiej radochy. Ale nie idź tym trybem. Nawet 150 lumenów da radę jak będzie dobrze rozproszone światło. Na dniach pojawi się właśnie recka takiej lampki. Oczywiście do komfortu jazdy daleko w pełnej ciemności, ale nie ma co na te lumeny tak patrzeć bo to droga do skrajności i wylądujesz finalnie z BL70s na kierownicy 😉
Czy najprostsza od XTAR MC2 wystarczy? W zasadzie ustawiłem się tylko pod aku NCR18650B i zakupu Convoy S2+ więc jedyne co mnie interesuje to bezpieczeństwo a czzas ładowania na drugim miejscu.
Ja myślę, że kierowcy ciężarówek powinni czuć respekt że przed nimi nie jedzie furmanka, bo strachu się najadłem. No i aby nie czuć owego strachu gdy juz nastaje noc jadąc przez las. 😉
To już lepiej SC2, szybciej ładuje i gwarancja w kraju.
Do tirów się nawet nie wypowiadam. Jak jeżdżę czasem późno i wracam po nocach to po zjeździe z autostrady i jechaniu drogami do centrum nie raz miałem idiotów na zderzaku niemal. Brak słów.
Jeszcze jedna mała rzecz: polecano mi ładowarkę VC4, jako że pokazuje pojemność ogniwa po naładowaniu. Czy to jest aż tak ważne w przypadku oryginalnych aku, czy one po prostu są na tyle żywotne, że zwróci się zakup takiego aku za 35PLN migiem. Do tego, oprócz NCR18650B są jeszcze konkurencyjne produkty?, czy to jednak zależy też od jakości samej ładowarki. W Twoich recenzjach zresztą pokazano problemy z napięciem podczas ładowania na danej ładowarce konkretnych marek aku.
Co do tirów to krótko – naczepy powodują chwile grozy gdy tir mija na zakręcie 😐
Pojemność ogniwa mierzy się wyłącznie poprzez rozładowanie. Drugiej części ze zwrotem inwestycji do końca nie rozumiem. Jak kupujesz ogniwo to ma ono żywotność setki cykli. Naprawdę trzeba się postarać aby je zajechać wcześniej. Ogniw jest od groma, co i jak masz mniej więcej tutaj https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-akumulatorach-li-ion-14500-18650-21700-26650/6/
XTAR czy Lii są ogólnie dobre i bardzo popularne. Chcesz coś lepszego z ładowarek, możesz wydać więcej, tylko pytanie czy to ma sens. Kupisz ładowarkę za 100 zł a będziesz w niej tylko ładować ogniwa to mija się z celem.
Test robiłem na Lii 100, ale i tak nie zmienia to faktu że to świetny sprzęt za grosze. Nie ma co popadać w skrajności, tym tokiem wydasz majątek na ładowarkę.
Co do Convoy S2+ jeszcze poczytam z podesłanych linków, jest kilka wersji, i średnio jestem nastawiony na zakup z AliExpress, trochę się obawiam, może polska dystrybucja jednak.
Ale to inny temat.
Dzięki. Powodzenia 🙂
Jako takiej polskiej dystrybucji nie ma, ale domyślam się o co chodzi. O s2+ masz filmy i multum materiału u mnie na blogu, więc masz co robić 😉
Pozdrawiam.
Już miałem kupować tą XTAR SC2 aż zajrzałem tutaj https://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Xtar%20SC2%20UK.html ”
For the right type of batteries it is a good charger, but it will be hard on regular 18650 batteries.” Jakie akumulatorki pod Convoy S2+ będą więc do niej najlepsze?
Jak będziesz tak doszukiwać się dziury w całym to nigdy nie kupisz ładowarki bo zawsze coś będzie nie halo przy recenzjach. Co do akumulatorów napisałem wszystko tutaj https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-akumulatorach-li-ion-14500-18650-21700-26650/6/
Czytam prawie od deski do deski. W ogóle, imponujesz tą wiedzą. Czyli XTAR SC2 + INR18650-30Q i będzie ok. Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
Też tak uważam. Ładowarki to urządzenia masowo produkowane. Może być tak że 10000 będzie ok a jedna walnięta i trafi akurat do kogoś kto robi recenzję w sieci. Później narzekanie że jaki to bubel. Nie ma ideałów i nie szukaj ich, szkoda Twojego czasu.
Cześć, mam takie głupawe pytanie, ale kto pyta nie błądzi. Zalecana ładowarka/zasilacz do tej…ładowarki jest o napięciu 5V (zwykła do smartfonów). Czy do Liitokali można bezpiecznie podłączyć ładowarkę np. Blitzwolf BW-S5, która posiada funkcję Quick Charge 3.0 (a więc napięcie wyjściowe wynosi od 3,6 do 12 V)? Ładowarka (Blitzwolf) automatycznie zapoda bezpieczne napięcie i nie uszkodzi sterownika/elektroniki w Liitokali?
Witaj. Bez obaw możesz użyć tej ładowarki.
Ok, dzięki za odpowiedź.
Ładowarkę mam z Xiaomi 5V 2A, A jutro ta S2 jest na Ali za 24,41zł. Więc zaszaleję sobie 😀 Dziękuję za odpowiedz
Albo inaczej, jutro mega promocje, jaką ładowarkę z rodziny Lii na dwa akumulatorki najbardziej byś polecił
Jestem za klasyką, Lii 202 w tym wypadku. Jak chcesz wydać więcej to bierz Lii s2 jak pytałeś.
Dzień dobry,
A co uważasz o ładowarce Lii S2?
Dobra ładowarka, zbierająca też niezłe opinie. Wymaga tylko dobrego zasilacza z tego co czytałem.
Cześć Diodek. Pytanie laika. Czy można Liitokalą 202 jednocześnie ładować różne ogniwa np. ogniwo 18650 i AA/AAA bez problemu, że jeden akumulator będzie niedoładowany a drugi przeładowany?
Hej. Kanały są niezależne, więc nie ma problemu z ładowaniem o które pytasz.
Naprawdę mi się podoba że pojawiają się uzupełnienia tekstów kiedy dowiadujesz się nowych rzeczy , teksty dzięki temu żyją. Ogniwa do tej pory kupowałem w BTO -Panasonic 3400 drożej ale pewniej ,tylko teraz nie mają. Chciałbym kupić w kraju ale boję się podróbek , zresztą kieruję się tym co napisałeś o ogniwach . Jeśli chcesz porównać Convoya do Eagle Eye x2r to mogę udostępnić – też jestem Łodzianinem .
Cieszy mnie to.
Mam tą latareczkę 🙂 Jak masz inne modele, i chcesz się umówić na ew. testy, to napisz do mnie prywatnie https://diodek.pl/kontakt/
Witam.
Bardzo ciekawe opisane w przystępnej formie funkcjonowanie ładowarki, mam pytanie czy podczas używania jako powerbanku „wysysa” ogniwa do końca czy też jest tam jakieś zabezpieczenie ? Oczywiście przy ogniwach 18650 bez zabezpieczeń .
Przeczytałem chyba wszytko co znajduje się na stronie i mam niedosyt jeśli to możliwe pisz więcej, moim zdaniem naprawdę dobrze Ci to wychodzi.
Jest w treści informacja że „Producent deklaruje odcięcie funkcji PB gdy napięcie na ogniwie spadnie do 3 V +/- 0.1 V.” 🙂
Na chwilę obecną nadrabiam filmy które nagrałem w styczniu… i wrzucam możliwie szybko co tam mam w nowościach u siebie.
Dziękuję, widziałem ten fragment (podobny jest w teście lii-100 ) ale nie byłem pewien czy oznacza on że odcina wszystkie ogniwa , jestem lajkonikiem jeżeli chodzi o ładowarki dlatego takie głupie pytanie . A akurat muszę kupić jakąś ładowarkę i ogniwa . Bardzo mi się podoba że modyfikujesz teksty jeśli pojawiają się nowe informacje, jest okazja przeczytać jeszcze raz . Dla osoby z małą wiedzą (ta jak ja ) to kopalnia wiadomości na początek.
Dzięki za miłe słowa.
Ogniwa kup markowe, nie oszczędzaj zbytnio kupując bajlongi i inne wynalazki. To porażka nie ogniwa.
Gdybyś miał pytania, pisz śmiało.
Ja dostałem ładowarkę w kartonowym opakowaniu 🙂
Mam pytanie, po włożeniu ogniwa zaczyna się wykrywanie z jakim rodzajem mamy do czynienia, no i nowe ogniwa (firmowe) wykrywa mi jako li-ion 3.7v.
Po naładowaniu, dalej tak samo. Czy nie powinno wykryć ich jako li-ion 3.85?
Mogę sam bez szkody dla Aku zmienić ten tryb?
I wszystko jest dobrze, nie wiem po co kombinujesz ze zmianą. Wykrywa prawidłowo. Jedyne co sam zmieniasz to prąd. 0.5 A lub 1 A, więcej nie kombinuj 😉
Cześć Diodek.
Skąd masz informację, że producenci nie zalecają ładowanie akumulatorów AA oraz AAA prądem większym niż 0,5A? Posiadam ładowarkę mikroprocesorową BC900 służącą do ładowania AA i AAA i tam są do wyboru prądy ładowania 200mA, 500mA, 700mA oraz 1000mA. Poza tym trafiłem na taki artykuł:
https://www.pcworld.pl/news/Nie-niszcz-swoich-akumulatorkow-Przeczytaj-nasz-poradnik,410287.html
Możesz się ustosunkować?
Pozdrawiam
Dawid
Wystarczy przeczytać co jest na akumulatorze AA i AAA. Żaden z nich, a przynajmniej ja nie spotkałem, aby miał napisane że można ładować wartością 1C. A Eneloopy np. można, informacja z karty katalogowej. W wielu przypadkach masz napis na takiej baterii np. 7h – 200 mA (akumulator z lidla). Przyjrzyj się co masz na etykiecie od akumulatora. Li-Ion też możesz ładować nawet prądem 2 C, ale zaleca się spokojniejsze, 500 mA bądź 1 A.
To co się pisze, i jak ma się praktyka do tego, to dwie różne sprawy.
Ponadto zobacz jakim prądem są traktowane akumulatory w ładowarka eneloop https://www.panasonic-eneloop.eu/sites/default/files/Catalogue_eneloop_ENG_2017_DEF_LR.pdf (38/39 strona)
To po kolei 🙂
Lii202 kupowałem w Chinach, chyba na Gearbest afair, więc nie będę sobie głowy zawracał reklamacją. Paluszki mam jedyne słuszne 😉 eneloopy kupowane jeszcze dobre parę lat temu i o dziwo śmigają nadal jak trzeba. Szczerze mówiąc to wolę je ładować w BC-900, ale jak przyjdzie mi naładować szybko 4szt. to posiłkuję się liitokalą.
Z przewodem USB to jaja są, bo działa na każdym krótkim kabelku od byle jakiego powerbanka, a z porządnym grubym przewodem usb od telefonu się nie uruchomi. Co do ładowarki to kaprysiła mi na całkiem porządną ładowarkę, Ktec 5V 2A – dodawana do mini routerow z gsm Asusa, za jakieś 15$ chodziła jak googlowałem za nią kiedyś. Miernik USB nie stwierdzał nieprawidłowości, a Liitokala wyłączała się po włożeniu akumulatora. Żeby nie było, to miałem 2 takie ładowarki i z żadną nie chciała współpracować. Natomiast nie przeszkadza jej ładowarka od Samsunga z fast chargem i teraz tą używam.
Poczytałem o eneloopach (datatsheet, FAQ ect.) i jest możliwe ładowanie ich wyższym prądem, lecz zalecany był wolniejszy. Oczywiście dużo zależy od źródła. Jednak koniec końców prąd nie ma wpływu na żywotność (ilość cykli). Najgorsze dla nich jest przeładowanie, a tutaj to już zależy dużo od ładowarki. Na szczęście akumulatory AA i AAA poleciały z cenami dość solidnie i strata pojedynczego nie będzie boleć. Ewentualnie można kupić sobie eneloopy taniej, ale pod innym brandem. Dla niewtajemniczonych podpowiem że chodzi o sklep z meblami których składanie przysparza czasem ból głowy 🙂
Ja testuje od jakiegoś czasu ładowarkę obsługującą QC 3 i nie widzę żadnych nieprawidłowości na Lii 100, ani na 202. Porobię jeszcze testy na innych przewodach i zaktualizuję pewnie wpis, ale osobiście na chwilę obecną nie widzę jakiś niepokojących zmian. Może Ci się trafił jakiś felerny egzemplarz ? Tak czy siak, ja bym ją reklamował na Twoim miejscu.
Hej mam tą ładowarkę już jakiś czas. Po ok miesiącu padła mi w niej jedna dioda – wskazująca 75% naładowania, więc da się żyć. Akumulatory 18650 ładuje poprawnie, nie przeładowuje, parametry trzyma (też mierzyłem wszystkie parametry).
Co do akumulatorów Ni-MH to nie zgodzę się z twierdzeniem, że prąd 500mA jest za duży. Dla AAA (poj.750mAh) używam 500mA, a dla AA – 1A. Dopóki nie przekraczamy 1C, a automatyka ładowarki dV działa poprawnie to wszystko jest ok. Ładuję zazwyczaj 2 aku AA/AAA na BC-900 (mam w niej uszkodzony jeden kanał) i drugą parę na Lii-202 i po ładowaniu wszystkie 4 baterie mają takie same napięcie. Ogólnie polecam tą Liitokalę, za niewielkie pieniądze dostajemy poprawnie działający i łatwy w obsłudze sprzęt. A i na koniec, żeby nie było aż tak różowo, to ładowarka potrafi czasem kaprysić na przewód USB lub zasilacz, nie ze wszystkim chce współpracować, w niektórych przypadkach, jak się jej coś nie spodoba to po prostu się nie załączy.
Nie wiem gdzie kupowałeś, ale spróbuj reklamować sprzęt. Jest to ewidentnie wada i to ukazała się w dość krótkim czasie od zakupu.
Oczywiście zgodzę się że to 500 mA to może nie być za dużo, ale powiedz mi proszę jakie masz akumulatory ? Jakiś czas temu trochę doczytałem o akumulatorach, ale w przypadku tej technologii nie będę się za dużo wypowiadać bo nie wnikałem za bardzo.
Z tym przewodem jesteś drugą osobą co ma z nią problem. O kaprysach na ładowarki nic nie wiem. Napięcie na wyjściu ładowarki ma 5 V i chociaż 500 mA ?
Oczywiście korzystam, ale wynegocjowałem parę dodatkow 🙂
Brawo Ty ! 😉 W zamian siej po sieci że taki diodek istnieje i jego strona 🙂
Podziękował 🙂
Ps jestem w trakcie negocjacji z Simonem co do zakupu 2szt s2+ desert tan 🙂
Masz rabat 15% u Simona https://diodek.pl/znizka-na-latarki-convoy-dla-czytelnikow-diodek-pl/
Okeeej. Na logikę biorąc, najefektywniej naładuje ta ładowarka z tableta, ale czy wyjście 5.2V może mieć negatywny wpływ na urządzenie?
Nie sądzę aby coś się stało przez to. Jeżeli jest to markowa ładowarka to jeszcze lepiej.
I ja zapytam, czy muszę brać zestaw z ładowarką. W domu, te o najbliższych parametrach mam na wyjściu albo 5V 1.8a albo 5.2V 2.4a
Mogę ich używać czy brać od chińczyka komplet?
Jeżeli masz w domu ładowarki, to nie ma sensu przepłacać i kupować dodatkowe. Bierz samą Lii.
O.k. ale czy to może trwać nawet 12h ?
Trochę długo to ładowanie. Masz jakiś progres przy procesie ładowania ? Akumulator nie nagrzał Ci się za bardzo ?
Zapewne to wina ładowarki telefonicznej. Mam kilka różnych ładowarek i prośbę byś orzekł która ma najlepsze parametry do współpracy z LiitoKala 202:
# input 0,3A output 2A
# input 0,18A output 300mA
# input 100mA output 550mA
# input 0,1A output 300mA
A powiedz mi jakie napięcia masz na wyjściu ? Przykładowo na jednej jest 5V 2A na innej 5V 500mA. Jak jest u Ciebie konkretnie na tych ładowarkach ?
# input 0,3A output 5V 2A
# input 0,18A output 5V 300mA
# input 100mA output 5V 550mA
# input 0,1A output 5V 300mA
Używaj tą z wyjściem 2A. Mocy będzie na zapas. Jako drugą 550 mA, ale ładowanie dwóch ogniw na niej będzie trwało.
Właśnie dostałem swoją ładowarkę. Na próbę włożyłem nie całkiem rozładowane akumulatorki NIMH eneloop. Ładowarka rozpoznała rodzaj baterii. Ustawiona na 0.5A. Wskazania diod: 5cio krotnie zapala się dioda na 25% naładowania potem zapalają się kaskadowo wszystkie diody aż do 100% i tak w kółko. Czy ktoś wie jakie mają być wskazania przy zakończeniu ładowania aku nimh ?
Cześć. Po naładowaniu wszystkie 4 diody będą świecić stałym światłem. Dopóki jakakolwiek dioda mruga, trwa ładowane.
Cześć. Mam pytanko odnośnie akumulatorków AA i AAA. Piszesz, że producenci nie zalecają ładowania takich akumulatorków 0,5 A. Chcę kupić ładowarkę ładującą akumulatorki 18650 AA lub AAA. Czy coś polecasz? Dzięki za odpowiedź.
Hej. Producenci nie zalecają, ale jak naładujesz je takim prądem to tragedii być nie powinno. Chcesz kupować z Chin czy w kraju ? Jaki budżet ?
Chyba właśnie kupię tą, o której piszesz w artykule. Tylko poczekam na jakąś promocję. Zbliża się 11-11 w Chinach i Black Friday. Kupię raczej w Chinach, nie spieszy mi się. Nie chcę wydawać dużo, najlepiej 20-30 PLN, tym bardziej że na razie będę tylko ładował akumulatorek do latarki.
Poza tym w domu znalazłem ładowarkę do akumulatorów AA/AAA, więc jak Liitokala nie będzie ładować tych „paluszków” to naładuję dedykowaną ładowarką.
Lii 202 ładujesz większość akumulatorów, w tym właśnie AA i AAA.
Z tym 11.11 to uważaj, wcale tak różowo nie jest i łatwo się naciąć. Dobrze zweryfikować historię ceny przy ewentualnym zakupie.
Cześć,
Mam pytanie: Jak zmierzyć natężenie ładowania ładowarki multimetrem? Wiem, jak ustawić multimetr. Wiem gdzie wetknąć kabelki w multimetrze. Wiem, że musi być podłączony szeregowo w obieg. Ale w takim razie gdzie wetknąć te kabelki w ładowarce, zarówno podczas ładowania jednego, jak i dwóch akumulatorów?
Pozdrawiam.
Hej. Multimetrem mierzysz jeden konkretny slot. Mówiąc trywialnie, do minusa na ładowarce podłączasz czarny przewód miernika, a czerwonym przewodem dotykasz minusa na akumulatorze. Miernik tworzy jakby most łączący ładowarkę (konkretnie minus slotu ładowarki) z ogniwem. Przez miernik będzie leciał prąd i wtedy wyświetli Ci się na nim aktualne natężenie. Pamiętaj że kable od multimetru nie mogą się stykać ! Schemat i opis połączenia szeregowego masz na stronie elektrykadlakazdego.pl/pomiar-natezenia-pradu. Pisz gdybyś czegoś nie rozumiał.
Najmniej inwazyjnie będzie użycie jakiegoś miernika USB, od siebie polecam Keweisi v20, który wpinasz w gniazdo ładowarki. Wyniki masz elegancko przedstawione na wyświetlaczu.
Naładuje nią IMR 26650?
Tak.
Dzięki za świetne teksty pisane zrozumiałym (w miarę) językiem. Właśnie zamówiłem sobie latarkę do roweru która pracuje z aku 18650 i jest kwestia ładowarki. Na ebay z hongkongu można kupić właśnie opisywaną Liitokala Lii 202 i 260. Obie kosztują jednakowo. Tekst o 202 czytałem ale czy oprócz wyświetlaczy lcd mod. 260 różny jest bardzo od 202? Łatwiejsza w obsłudze? Ktoś używał, testował, może coś napisać? A ogniwa litokala 18650 polecacie?
Dzięki. A czego nie rozumiesz w tekście ?
Nie wiem jakim cudem 260 jest w cenie 202, ale jak masz opcję to pewnie że bierz 260. Sprawdź jednak dokładnie czy aby na pewno tak jest. Obsługa obu jest naprawdę prosta.
Lii nie ma własnych ogniw. Oni wrzucają tylko swoją koszulkę na ogniwa Panasonica czy LG. Więcej o tym pisałem w kompendium 18650.
Sorki, nie kosztuje tyle samo. Na ebay pokazuje się najniższa cena, potem trzeba jeszcze wybrać odpowiedni model i typ ładowarki. I 260 jest już dużo droższa. Dlaczego mod. 260 potrzebuje dedykowanego zasilacza, a 202 tylko usb? (przynajmniej tak pokazują to w sklepach ebay). W Twoich tekstach wywracam się na detalach z zakresu fizyki ale to już wina wagarów ze szkoły 🙂
No właśnie, podejrzane to było. Sądzę że ładowarki które mają wyświetlacz mają właśnie już dedykowane zasilacze. Wynika to pewnie z faktu zapotrzebowania dodatkowej energii właśnie na ten LCD. Lii 202 jest prostą konstrukcją i nawet jak dasz za słaby zasilacz, w stosunku do wymaganego, będzie ładowanie dłużej trwało i ot co.
Fizyka, pewnie ampery, wolty itp. No niestety, tutaj bardziej tego nie uproszczę bo operuję na parametrach podanych przez producenta. Nie mam nawet jak tego prościej opisać. Gdyby jednak coś było dla Ciebie magią to pytaj. Postaram się przetłumaczyć to jeszcze bardziej na polski 😉
Mam pytanie: czy ładowarka po naładowaniu aku 16850 (z recyklingu z laptopa) wyłaczy się automatycznie? Czy przy 1A ładowania może mocno grzać akumulatory (że trudno od ciepła je utrzymać w dłoni)?
Pewnie chodzi Ci o ogniwa 18650, nie 16850. Ładowarka się nie wyłączy, będą wszystkie diody świecić i to oznacza koniec ładowania.
Jeżeli akumulatory bardzo się grzeją może to oznaczać ich wysoką rezystancję wewnętrzną, a co za tym idzie, nie są już w dobrej kondycji. Podejrzewam że ogniwa z odzysku które masz są już do niczego.
Czy podłączenie tej ładowarki do ładowarki telefonowej OnePlus Dash (0,5V; 4A) spowoduje jej (LiitoKala) uszkodzenie? Czy po prostu Dash będzie „pchał” niższy prąd (możliwe?)?
Coś napięcie Ci wyszło za niskie, ale wiadomo o co chodzi 🙂
Przy zbyt dużym poborze prądu ładowarka włączy zabezpieczenie i wyłącza się. Teoretycznie jednak w przypadku telefonów powinna się dostosować i oddawać maksymalny możliwy prąd, niestety jak to w praktyce będzie wyglądać to nie wiem. Gdzieś czytałem że trzeba wyłączyć opcję szybkiego ładowania w telefonie aby ładowarki pokroju Lii ładowały baterię i wszystko śmigało bez problemu. Ile w tym prawdy, nie mam pojęcia.
W dniu 2018-05-16 o 15:46, Disqus pisze:
Heh, no rzeczywiście coś mi się napięcie zdziesiątkowało 🙂
Dzięki za odpowiedź, ale chodziło mi zupełnie o coś innego. Z tego co zrozumiałem to piszesz o zastosowaniu Lii jako powerbanka do naładowania telefonu. Ja natomiast pytam o sytuację gdy chcę naładować w Lii akumulator 18650 z gniazdka 230 V – czy do zasilenia Lii da się zastosować zasilacz (ładowarkę telefonową), która ma na wyjściu 5 V i 4 A.
No to faktycznie, nie dogadaliśmy się 🙂 Jasne, nie ma znaczenia ile masz na wyjściu amperów. Lii „weźmie sobie” tyle, ile jej potrzeba. Ja niejednokrotnie podłączałem 100 czy 202 do zasilacza który ma na wyjściu ponad 2A, i zero problemów. Przy 4A masz spory zapas mocy, więc bez obaw.
W dniu 2018-05-16 o 17:16, Disqus pisze: