15.4 C
Łódź
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaObudowa USB (3.1 Gen2) do dysków 2,5 cala - ORICO 2518C3-G2-GY

Obudowa USB (3.1 Gen2) do dysków 2,5 cala – ORICO 2518C3-G2-GY

Jakiś czas temu pisałem o teście obudowy marki UNITEK. Niestety, w międzyczasie testów okazało się że ten model już nieprodukowany, a ilość sprzedających ten model jest minimalna. Testu finalnie nie opublikowałem. W międzyczasie marka ORICO Polska podesłała mi kilka produktów do testów, w tym obudowę którą tutaj zaprezentuję – ORICO 2518C3-G2-GY. Powiedzmy że jest to następca tej nieopublikowanej.

O marce ORICO
Opakowanie i informacje na nim się znajdujące
Zawartość opakowania
Montaż dysku oraz przewody w zestawie
Testy obudowy ORICO 2518C3-G2-GY
Podsumowanie

 

O marce ORICO

ORICO jest marką pochodzącą z Chin (Shenzhen) i została założona w 2009 roku. W swoim portfolio mają wiele akcesoriów przeznaczonych dla branży komputerowej. Znajdziecie w ich ofercie adaptery USB, kable USB, obudowy dysków, jak ta omawiana dzisiaj, a także NAS-y. Docelowo koncentrują się oni na transmisji danych USB i technologii ładowania USB.

 

Opakowanie i informacje na nim się znajdujące

Obudowa ORICO 2518C3-G2-GY jest spakowana w kartonowe pudełko z plastikową wytłoczką.

Na frontowej części opakowania znajdują się informację o przeznaczeniu jej do dysków 2,5 cala, aluminiowej obudowie, wsparciu dla UASP, maksymalnej szybkości transferu wynoszącej 10 Gb/s w postaci gniazda z USB-C.

Z tyłu znajdziecie więcej szczegółów technicznych na temat produktu oraz specyfikację, która przedstawia się następująco:

  • Model: 2518C3
  • Wymiary: 124mm x 79mm x 15mm
  • Typ podłączenia dysku: SATA III
  • Wyjście: USB-C 3.1
  • Szybkość transmisji: 10 Gb/s
  • Kompatybilność z dyskami o grubości od 7 do 9,5mm
  • Kabel znajdujący się w zestawie jest w standardzie USB-C 3.1 Gen2 (wtyk USB-C do USB-C)
  • Wspierane systemy operacyjne to:
    • Windows
    • Mac OS
    • Linux

Dodatkowo są jeszcze dane kontaktowe do producenta.

Test obudowy dysku Orico Test obudowy dysku Orico Test obudowy dysku Orico Test obudowy dysku Orico

 

UWAGA! Ja do testu otrzymałem produkt w starszej wersji opakowania. Jakiś czas temu marka postanowiła zmniejszyć objętościowo opakowania, co docelowo ma się przyczynić do zmniejszenia ilości śmieci, a także zadbać o bardziej ekonomiczny transport – mniejsze opakowania = więcej sztuk w pudełku o tych samych gabarytach = mniejsza ilość transportów aby pokryć ilościowe zapotrzebowanie w zamówieniach.

 

Zawartość opakowania

Test obudowy dysku Orico
Na zdjęciach przewody są owinięte gumką recepturką, w oryginalnie zamkniętym opakowaniu przychodzą one zamknięte w folii. Fotka była nieco po testach 😉

 

W środku znajdziemy:

  • Obudowę wraz ze śrubkami mocującymi
  • Wkrętak typu TORX T8 30mm
  • 2 przewody USB
    • USB-C do USB-A
    • USB-C od USB-C
  • Instrukcję w j. angielskim
  • Skróconą instrukcję w j. polskim
  • Kartę serwisową (w zasadzie to kartka informacyjna o możliwościach kontaktu z producentem)

W obudowie dodatkowo znajduje się, przyklejona już, gąbka która ma na celu ustabilizowanie dysku w obudowie.

 

Obudowa

Jest ona wykonana z naprawdę grubego kawałka aluminium. Waga mówi wszystko 🙂

Waga samej obudowy
Waga obudowy z kieszenią i dyskiem SSD

 

Będzie ona bardzo dobrym radiatorem z racji swojej grubości. Gdyby tylko był lepszy styk dysku z obudową, w sensie dzieliła ich mniejsza przestrzeń, było by idealnie, lecz i tak nie jest źle. Dodatkowe szczęście że temperatury osiągane przez dyski 2,5 cala nie są wysokie.

Obudowa dystku 2,5 ORICO
Zdjęcie jest celowo tak obrobione aby jak najlepiej Wam pokazać o co mi chodzi z tą odległością. Z dyskiem SSD jest to ~ 3mm.

 

Po obu stronach wspomnianej kieszeni są dziurki służące lepszej cyrkulacji powietrza.

 

Jednak i tak najważniejsza jest tutaj aluminiowa obudowa. Dla sprawdzenia odprowadzania ciepła przez dysk do obudowy, dokonałem pomiaru kamerą termowizyjną. Zdjęcia zostały zrobione po zapełnieniu całego dysku danymi (ponad 230 GB) z najszybszą możliwą szybkością.

ORICO 2518C3-G2-GY
Nagrzewanie się obudowy ORICO 2518C3-G2-GY
ORICO 2518C3-G2-GY
Nagrzewanie się dysku SSD w obudowie ORICO 2518C3-G2-GY

 

Część obudowy w której montujemy dysk, nazwijmy ją „kieszenią”, jest wykonana z tworzywa sztucznego.

 

Na froncie znajduje się gniazdo USB-C i dioda informacyjna.

 

Po podłączeniu świeci ona cały czas.

Podczas pracy np. kopiowaniu plików, delikatnie mruga. Niżej macie przykład jak to wygląda. W praktyce mruga ona nieco szybciej, ale pogląd na sprawę już jest 😉

Test obudowy dysku Orico

Test obudowy do dysków Orico

 

Zastosowana tutaj niebieska dioda ma optymalną moc, jest doskonale widoczna i wcale nie razi w oczy, nawet gdy się bezpośrednio na nią popatrzy.

Gdybyśmy nic nie robili z dyskiem przez kilka minut, przechodzi on w stan uśpienia i światełko gaśnie. Po wznowieniu jakikolwiek operacji plikowych, związanych z pracą dysku, dioda zaczyna ponownie świecić.

 

Montaż dysku oraz przewody w zestawie

Stety, albo niestety, obudowa nie jest bez narzędziowa. Aby połączyć aluminiową część z „kieszenią”, musimy użyć wkrętaka który jest w zestawie. Jego ogromnym plusem, mimo że do wkręcenia mamy raptem 2 śrubki, jest obrotowa główka jak ma to miejsce we wkrętakach precyzyjnych. Jego jakość wykonania jest bez zarzutów. Śmiem twierdzić że i tak jego jakość jest na wyrost, w stosunku do celu do którego ten wkrętak jest przeznaczony. Ale to należy traktować tylko jako zaletę.

 

Podłączenie obudowy do komputera jest możliwe na dwa sposoby – przez dwustronny przewód USB-C bądź przewód typu USB-C – USB-A. Świetna sprawa ogółem z dwoma przewodami. Odpada nam zamartwianie się o to czy będziemy mogli podpiąć dysk do jakiegoś sprzętu w pracy czy u znajomych.

Te dołączone do dysku mają długość całkowitą 57 cm. (licząc od jednego końca wtyku do drugiego). Pomijając „wtyki”, macie przewód o długości 50 cm do dyspozycji. To nie dużo, ale dyski zewnętrzne takimi długościami głównie dysponują. Jeżeli chcecie go wydłużyć, polecam zerknąć na testy przewodów USB-A (A-C) i USB-C (C-C), zależnie od tego jaki typ kabelka potrzebujecie.

Opcjonalnie możecie wykorzystać do tego celu przedłużacze USB, tej samej marki(ich test już niedługo!). Gdybyście używali przewodu USB-A do podłączania pod komputer, polecam sprawdzone przedłużacze USB UNITEK.

 

Testy obudowy ORICO 2518C3-G2-GY

Zanim przejdziemy do testów, dodam że obudowa wspiera UASP. Aby skorzystać z dobrodziejstw które z niego płyną, należy mieć system operacyjny (minimum):

  • Windows 8
  • Mac OS X 10.8
  • Linux 2.6.3

 

Co to jest USAP?

Jest to USB Attached SCSI Protocol. Dzięki temu protokołowi mamy szybszy odczyt/zapis danych z i do urządzeń pamięci masowej. Wg, testów zyskujemy maksymalnie do 70% szybszy odczytu i 40% szybszy zapisu. UASP przetwarza transfery równolegle, a jego poprzednik dla USB 1.1 i 2.0 BOT (Bulk-Only Transport) robił to „na zmianę”, co zmniejszało szybkość transferu danych.

 

Testy syntetyczne

Przewód USB-C – USB-A

Test obudowy ORICO Test obudowy ORICO

Przewód USB-C

Test obudowy ORICO Test obudowy ORICO

 

Dla porównania jeszcze testy wykonane na 3 różnych dyskach podłączonych bezpośrednio do płyty głównej kablem SATA III oraz test wykonany w tej obudowie.

Test obudowy do dysków ORICO Test obudowy do dysków ORICO Test obudowy do dysków ORICO

No cóż, o wiele gorzej nie jest, ale dla ładniejszych cyferek lepiej podpinać ten dysk SSD do obudowy Orico 😉

 

Testy praktyczne

Obejmują one tworzenie sejfu o wielkości 15GB zaszyfrowanym za pomocą algorytmu Kuznyechik(Serpent(Camellia)). Format plików to NTFS.

Następny test to kopiowanie 10000 zdjęć (18,1 GB), oraz kopiowanie różnych plików ISO o łącznej wadze 115GB.

Testy zostały podzielona na przewód USB-A – USB-C i z obiema końcówkami USB-C. Gniazda w komputerze USB-C oraz USB-A (USB 3.2 Gen 2) osiągają maksymalną szybkość wynoszącą 10Gb/s.

Test obudowy dysku twardego marki ORICO

 

Podsumowanie

Obudowa ORICO 2518C3-G2-GY jest niewątpliwie warta uwagi. Jest szybko, solidnie i uniwersalnie. Dzięki grubej aluminiowej obudowie dysk jest dobrze chroniony, chociaż crash testów nie polecam robić. Dołączone 2 przewody gwarantują że wepniemy się z tym dyskiem wszędzie i oszczędzimy na zakupach dodatkowego kabla, bądź adaptera USB.

Niestety nie jest idealnie z odprowadzaniem ciepła. Niewielki odstęp od obudowy może nieco utrudniać oddawanie ciepła. Szkoda że kieszeń nie ma jakiegoś połączenia z obudową która pomagałaby przetransportować ciepło z dysku na obudowę. Szczęście że mamy styczność z dyskami 2,5 cala, które nie nagrzewają się do niewiarygodnych temperatur jak NVMe i ciepło aż tak im nie doskwiera. A jako że ciepło ucieka do góry, to i tak trafia do solidnego radiatora w postaci grubej, aluminiowej, obudowy.

Mógłbym jeszcze się przyczepić do montażu. Co prawda jest wszystko co potrzeba, jednak montaż narzędziowy jest mało wygodny dla użytkowników. Z drugiej strony, mało kto będzie chciał zmieniać co chwilę dyski w obudowie i to dla nich jest ten produkt. W przypadku chęci podłączania co chwilę innych dysków, lepiej rozważyć zakup adaptera SATA – USB.

Zastanawia mnie tylko czemu jest zastosowany jest tutaj torx a nie popularny philips/krzyżak. Byłby bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Ale to tylko moje gdybanie. Przejrzałem kilka obudów tej marki i torx jest u nich chyba na standardzie. Zweryfikowałem to też na jednej obudowie marki ORICO, którą mam w zasobach od jakiegoś czasu, ale jej test musi poczekać aż zrobię „podwaliny” do jej publikacji :>

Obudowę polecam zakupić w najwygodniejszym dla Was miejscu

Diodek
Diodek
czyli Michał. Fan dwóch kółek, chociaż częściej siedzi w czterech. Prywatnie dłubie przy komputerach i rozwiązuje problemy tych co klikają, ale nie tam gdzie trzeba. Fan światełek Convoy (co widać po starszych wpisach na blogu), lecz czas pozmieniał priorytety.
Powiązane wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne wpisy

Komentowane wpisy

Świetna i solidna obudowa z wysokimi transferami. Dwa kable w zestawie gwarantują możliwość podłączenia się do najpopularniejszych gniazd USB. Szkoda że odległość dysku SSD od obudowy jest ciut za wysoka, szczęście jednak że dyski 2,5 cala nie należą bardzo gorących nośników pamięci.Obudowa USB (3.1 Gen2) do dysków 2,5 cala - ORICO 2518C3-G2-GY